10.02.2021, 08:38

FIRTINA

“Aynı dili konuşanlardeğil, aynı duyguyu paylaşanlardaha kolay anlaşır.”

 

Yolculuk başlasın, sahilin mavisinden, vadinin yeşilliğinedoğru. Fırtına vadisinin kıvrıla kıvrıla akan suyunun yanında uzanan karayolundan yavaşyavaş ilerliyoruz. Sağlı sollu günlük kazançlar için açılan arazinin gerginliğini artıran ucube yerler boğuyor Fırtına deresini. Çamlıhemşin’e ulaşıyoruzsonunda, gerekli alışverişi yaptıktan sonra yol ayrımına geliyoruz. “Yol hep ikiye ayrılır.” Sol taraf Ayder Yaylası’na çıkarken biz sağı tercih edip Zilkale yoluna giriyoruz. Bu engin yeşillikte kayboluyor insan.

İlk durak Çinçiva Rüştiyesi;

(1910’da Çinçiva ve civarındaki iki köyün insanları birleşip okul yaptırmak için dernek kurarlar. Köylülerin desteği ile köy arazisinde doğal taşlar kullanılarak okul inşa edilir, eğitime açılır. Rus işgali sırasında eğitime ara verilmek zorunda kalınır, ancak okula zarar gelmez. Savaş sonrası 1920'de Çoruh'a (Şimdiki Artvin) bağlı Çinçiva Rüştiyesi olarak eğitime yeniden başlar.) Okul kullanılamaz hale gelince İl Özel İdaresi okulu "Eğitim-öğretime açılana kadar, turizm amaçlı ve köy yararına kullanılmak" üzere köy muhtarlığına tahsis eder. Köyün ve muhtarlığın bunu yapacak imkânları yoktur. Selçuk Güney, okulu onarabileceğini düşünüp köy muhtarlığı ve valilikten gerekli izinleri alarak işe koyulur. Akraba ve arkadaşlarıyla birlikteçalışarak, okulun doğal yapısını bozmadan onarır ve 2000’de Fırtına Pansiyon adıyla hizmete açar. Ancak okulda kullanılan malzemeler ve belgelerle okulun tarihini yaşatmaya da devam eder. Fırtına Pansiyon, doğasever, dağcı, fotoğrafçı, film ekiplerinin buluşmayeri olur. Yönetmenliği ve senaryosu Özcan Alper’e ait “Sonbahar”filmi bu çevrede hayat bulur. 

Kitle turizm pençelerini ilk buralara geçirince binanın yıkılıp 100 kişilik pansiyona çevrilmesi isteniyor, Ancak Selçuk Güney Ayder’dekikaosu ve kötü yapılaşmayı bildiği için,Çinçiva köylüsünün kazandığı, çevrede kaybolan, doğaya zarar vermeyen ve daha nitelikli turizm modelini savunuyor.

26 Kasım 2019 günü Selçuk Güney ve arkadaşları Fırtına Pansiyon’u boşaltmaya başlıyor.

“Çinçiva Rüştiyesi hâlâ kapalı”

Çok geç oldu Havva teyze, Rukiye abla, Selçuk abi bizi bekler. Ah işte geldik, Havva teyze beş şiş çorap örüyor kapıda, Rukiye ablanın yaptığı mıhlamanın kokusu sarmış dört yanı,  Selçuk geç kaldınız diye fırça atıyor bize…

“Fırtına vadisi inşaata açılıyormuş.”

Günlük kazançlar için geleceğimizi yok etmeyin.

Fırtına vadisi kutsal bir ibadethane gibi, orası da tüm kutsal yerler gibi insanı düşünüp taşınmaya ve her şeyden öte tevazu ekseninde hareket etmeye itiyor bizi. Bakış açımız yeni bir çerçeveye oturuyorve bizi büyük ve önemli olmadığımızı idrak etmeye zorluyor. Bence buna çok ihtiyacımız var bütün insanlığın ihtiyacı var.

Yolculuk devam edecek…

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
23
parçalı bulutlu