Fiskobirlik, Avrasya Üniversitesi ve bir mektup!

Fiskobirlik, Avrasya Üniversitesi ve bir mektup!

Önceki gün Fiskobirlik üst kurul delegesi ve yönetici olduğunu belirten bir okurumuzdan ilginç bir mektup aldık. Mektupta önceki dönem yöneticilerine ağır eleştiriler ve suçlamalar getiriliyor.

Mektuptaki iddialar şöyle;

 

‘Günlerdir fındığın, fındık üreticisinin sorunları, fiskobirliğin kurtuluşu için sütunlarını kullanmayı unutmuş, kısır döngü içinde bölünmüş ve farklı tarafların menfaatlerini düşünmeye ve savunmaya soyunmuş medya mensuplarının yazılırını, çabalarını hayretle ve üzüntüyle izliyorum. Ben Trabzon’un doğu tarafında kalan bir kooperatifin üst kurul delegesiyim.

Sayın Hasan Kurt, günlerdir yazılarınızı takip ediyorum. Bu bilgileri nereden alıyorsunuz bilmiyorum ama çok isabetli olduğunu söyleyebilirim. Yalnız Osman Cudi bey yazılarında hep belli kesime vururken bazı kesimleri kayırmayı bıraksın lütfen. Fiskobirlik te olup bitenleri bilen üç gazeteci var. Siz, Osman Cudi ve Yusuf Turgut. Çünkü, kurumdan ayrılmış eski üst düzey bir yönetici ile üçünüzün de samimi arkadaş olduğunu bilmeyen yoktur teşkilatta.

Fiskobirlik te son dönemlerde olup bitenleri gören, yaşayan biri olarak size yazdığım bu mektubu ister bir günde isterseniz birkaç günde, ama ne olur satırına dokunmadan yayınlayın. Yeter artık herkes doğruyu bilsin. Eğer yalan ve iftira varsa çıkıp cevap versinler.

Şimdi gelelim sorulara;

1-     2004 yılında imzalanan Trabzon iş Merkezi (Çimenli tesisleri) sözleşmesine neden Salih Erdem her zaman yaptığı gibi imza atmamıştır. Sözleşmede onun imzası olmadan geçerlilik olmayacağını bilmek için alim olmaya gerek yoktur.

2-     Sözleşmeyi acaba Ömer Yıldız hazırlayıp ta mı getirip imzalatmış yetkililere? Yoksa kurum yetkilileri mi hazırlamış. Çünkü, bir maddeyi hükümsüz kılan diğer maddelerin yazılması durumu sözleşmenin tamamı ile Ömer Yıldız’ın isteğine göre hazırlandığı şüphesi uyandırmaktadır.

3-     Bir maddede kira başlangıç tarihi olarak binanın teslim tarihi geçiyor, diğer maddede ise en geç binanın Temmuz 2005 tarihine kadar teslim edilmesi söyleniyor. Ama nedense kira Nisan 2007 de ödenmeye başlıyor. Neden Temmuz 2005’te bina teslim edilmemiş ve kira işletilmeye başlanmamış. Ömer Yıldız devamlı mütevelli heyetini değiştirip YÖK’ten izin almaya çalışırken, ‘bunu başaramadı, geliri yok, adam zor durumda’ denilerek kesin kabul tarihi Fiskobirlik yetkilileri tarafından kasıtlı bir şekilde mi ertelenmiş ve buna  bazı ek işler yapılıyor diye kılıf mı bulunmuş.

4-     Salih Erdem’e soruyorum; Temmuz 2005- Nisan 2007 arası 75.000.00x 20= 1.500.000.00 YTL kira kaybının sebebi nedir? Salih Erdem’in Mehmet Cirav ile olan davasını kaybettiğinde tazminatı kendisi mi ödemiştir? Salih Erdem’in Üniversite mütevelli heyetinde olması doğru mudur ? Salih Erdem, Ankara’da kritik toplantıda beklenirken İzmir tarafına doğru kurumun arabası ve şoförü ile gitmiş midir?  Hakkında bakanlık müfettişlerince dava açılmış mıdır? Temsil gideri en çok olan ve çoğunu belgeleyemeyen yönetim kurulu üyelerinden birisimidir? Yaşar Pamuk’u görevde iken genel müdür olarak neden saklamıştır? Sonunda memuru tarafından devrilirken ne hissetmiştir. Ömer Yıldız’ın korunup kollanmasında ne kadar katkısı ve talimatı olmuştur vs. vs.

5-     Alışveriş merkezi (Çimenli) sözleşmesinde, elektrik vb giderleri kiracı ödeyecek denilmesine rağmen elektrik aboneliği neden Fiskobirlik üzerine yaptırılıp milyarlarca lira ödenmiştir. Bakanlık müfettişleri binanın yapı kullanma, tapu vb. belgeleri yok diye soruşturma açarken birden bu işler neden soruşturma dışında kaldı.

6-     2005 tarihinde çalışan fabrika binasını yine Ömer Yıldız’a kiralarken buranın çalıştığını göz önüne almadınız mı? Yine aynı taktiği uygulayarak bina teslim tarihinde kira ödemesi başlar ve bu tarih 12/ 2006 tarihini geçemez demenize rağmen, bugüne kadar l YTL kira geliri neden almadınız? Neden fabrika binasını teslim etmediniz. Bir yıldır işçiler çalışmadığına göre en azından bir yıllık kira bedeli olan 50.000.00 YTL’yi neden almakta imtina ettiniz. Yoksa, Ömer Yıldız’ın illaki YÖK’ten izin almasını mı beklediniz. Ömer Yıldız’ı düşündüğünüzün onda biri kadar fındık üreticisini düşünseydiniz zaten sizleri seçimlerde yıkamazlardı.

……….bugüne kadar herkes,  benimde oy verdiğim yeni yönetime vurmaya başladı. 6 ay oldu bu yönetim seçileli. Elde sıfır ile seçildi. Özellikle bizim bölgenin seçim kaybetmiş yönetim kurulu üyesi Ramis Sunguroğlu, ne beyanat veriyorsa bir gün sonra bütün basın onu destekler yazı yazıyor. Şimdi ben soruyorum, muhatabına cevap hakkı doğsun.

1-     sayın Ramis Sunguroğlu, Fiskobirliğe seni bizler seçtik. Sen bu bölgeden en fazla 10- 15 oy aldın. Ama seni bağrımıza bastık, arkanda olduk. Ama sen ne yaptın? Depolardaki  fındığı TMO’ya satıp kredi alıp, bankaların ve üreticilerin borçlarının bir kısmını kapattınız. Yeni yönetime ne bıraktınız. Satacak fındık, İpotek edecek bir şey mi bıraktınız. Gayrimenkuller için alt limit koymadınız mı?

2-     Mustafa Çam ile ilgili açıklamalar yapıyorsun. Bölge toplantılarımızın ilkinde Ömer Yıldız için en ağır eleştirileri getiren sizdiniz. Şimdi Ömer Yıldız ile ortak noktada buluşmanız şüphe uyandırıyor.

3-     Basında Mustafa Çam ve Lütfi Bayraktar için bunların işi plaka peşine koşmak diyorsun. Osman Cudi de aynı serzenişte bulunuyor. Ramis bey, senin aynen Salih Erdem gibi 7 gün 24 saat kullandığın arabanın da plakası FKB değil mi idi? Ha o 87 ile bitiyordu, Mustafa Çam’ın ki 61 ile Lütfi Bayraktar’ın 96 ile bitiyor diye mi zorlandın. Plaka ile ilgili ortada ne suistimal, ne haksız kazanç ne başka bir şey var. Mustafa Çam kendi arabasına, kendi parasıyla plaka almış.

(Mektubu gönderen kişi, Ramis Sunguroğlu’nu yerden yere vuruyor. Kurum arabasıyla Ege sahillerine gitmesini, mağazasından kooperatife ürün sattığını iddia ediyor. vb iddialar.

Bu tür iddialar biraz da karalama gibi oluyor. Gerçi suçlananlar mutlaka cevap verirler. Ama yine de yanlış.

Birileri de Kaşüstü Belediye Başkanı Mustafa Çam ile ilgili iddialar ortaya atabilir. Kato, mato, hafriyat marfiyat işleri, iş bitirme belgesi . vb. gündeme getirebilirler. Bunlar doğru işler değil.

Ayrıca, bu tür iddiaları ortaya atanlar, kendilerini gizlemeyecekler ve belgelerini sunacaklar.)

4-     Bugün Fiskobirliğin düştüğü sıkıntıların en büyük sebebi;Yaşar Pamuk ile birlikte seçilir seçilmez hükümetin 4 YTL dediği fındığa 5 YTL demek olduğunu neden itiraf etmiyorsunuz. Siz bu yönetimin şu anki görev süresinin iki katı kadar süre görevde kaldınız. Neden fiskomarları kapatmadınız? Neden sigorta şirketini kapatmadınız? Neden üniversiteyi (Çimenli’deki tesisleri)  satmadınız? Becerseydiniz de bizler de bu işler için sizleri alkışlasaydık. Siyaseti siz yaptınız, kurumun imkanlarını sonuna kadar siz kullandınız, Adam siz kayırdınız. Yanlış insanlara siz sahip çıktınız. Fındık üreticisi perişan iken masalarda kahkaha siz attınız. Ama şimdi sıkılmadan gazetelere beyanat veriyorsunuz. Oturun artık yerinize Ramis bey.

Sayın Hasan Kurt; fındık üreticisi perişan dairelere giremiyoruz. Tehdit alıyoruz. Kimsenin umurunda değil. Kemalettin Göktaş üniversite için yıpranırken (Ömer Yıldız’ın Avrasya Üniversitesi)  neden Fındık üreticisine sahip çıkmıyor. Mustafa Cumur şehit cenazesinde kendisine dert yanan fındık üreticisine ‘bana mı fındığını verdin’ nasıl diyor. AK Parti il Başkanları Ankara’da toplandılar. Ama bir çözüm neden hala üretmediler? Türkiye’nin iki önemli kurumu olan Fiskobirlik ve TMO’nun batışına neden seyirci kalınıyor’

Mektubu yazan okur, Fiskobirlik yönetiminin Çimenli deki tesislerin satışıyla ilgili Sanayi Bakanlığından görüş sorduğunu, bakanlığın da peşin para alınmadan satışın yapılmaması yönünde görüş bildirdiği söyledi.

Okur, Çimenlideki tesislerin satışı ile ilgili bizim adımıza bir de yorum yaptı ve şöyle dedi;

‘Sayın Mustafa Çam ve Sayın Lütfi Bayraktar eğer Bakanlık olumsuz görüş vermişse bunun yasal gerekçesi vardır elbette. Bunu kamuoyu ile paylaşın peşin para ile satılamıyorsa satmayın. Yarın kamuoyunda üniversiteyi engelleyenler, Trabzon’u sevmeyenler diyerek sizin alehinize yazı yazanlar değil sizler hesap vereceksiniz. Önemli olan kanunun gereğini yapmaktır. Kimseye yaranmak değildir. Fabrika binasını teslim etmeyip kira almayanlara, üniversiteyi almak için Fiskobirliğe siyasi baskı yapanlara, aracı olanlara, ileride bu üniversite alınırsa oradan nemalanacaklara, alışveriş merkezinin 10 aylık kirasını vermeyen, hizmet binasının 14 ay kirasını vermeyen, mahkeme kararı olmasa idi, belki de YÖK onayına kadar da vermeyecek olan  ama şimdi 25 trilyonu hemen bulacağını iddia edenlere, binayı kapatıp çürüten, şimdi 3 milyar lira verip temizlik şirketine temizletene değil de fındık üreticisini düşünene ve kim olursa olsun Fiskobirliği kurtaracaklara destek verelim. Kira parasını bulamayan ama 25 trilyon peşin 25 trilyon da teminatlı çek olarak bulan Ömer Yıldız’a da başarılar’

Fiskobirliğin son dönem yöneticileri ile ilgili iddialar bu şekildi.

İddialarda, fındık satışı gündeme getirilmemiş. Hangi dönemde hangi tüccara kaç liraya kaç kilo fındık verilmiş. Bundan bahsedilmiyor. Fiskobirliğin iştiraklari ile ilgili bilgi yok.

Ama yine de önemli bir mektup.

İddialara başta Salih Erdem olmak üzere Ramis Sunguroğlu, Yaşar Pamuk, Ömer Yıldız her halde cevap verir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.