Fiskobirlik, TMO adına fındık almalıdır

Fiskobirlik, TMO adına fındık almalıdır

Kaşüstü Belediye Başkanı Mustafa Çam, Fındık konusunda açıklama yaparak, TMO’nun fındık konusunda tecrübesiz olduğunu ve Fiskobirlik’in TMO adına fındık almaya başlaması gerektiğini savundu. Çam ayrıca, beldeye yapılan 400 yataklı hastane inşa

BU FİYAT SAVUNULAMAZ

Hükümet tarafından açıklanan fındık fiyatı konusunda bir değerlendirme yapan Kaşüstü Belediye Başkanı ve Fiskobirlik Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çam, “1 Eylül’de açıklanan fındık fiyatının üreticiyi tatmin etmesi mümkün değildir. Bu fiyatı kimse olumlu olarak kabul edemez. Türkiye’nin fındıkta en önemli sorunu arz fazlasının olmasıdır. Ya devlet bu fazlayı satın alıp yağlığa ayıracak ya da fındık taban arazisini fazlalıkları sökecek. Arz fazlasını ve taban arazideki fazla fındığı sökmediğiniz sürece siz hiçbir şey yapamazsınız. Yani fındık sorunu çözümlenemez” dedi.

 

İKTİDAR SUÇLU DEĞİL

TMO’nun fındık alımında tecrübesiz olduğu ve yeterli altyapısı olmadığını savunan Çam, “TMO’ya fındık satmaya giden üreticinin yüzde 60’ı karşılaştıkları zorluklardan dolayı geri dönüyor. Bu bölgede fındık ürününe sahip çıkmamız gerekir. Önce üretici malına sahip çıkmalıdır. Fiskobirlik her şartta fındık almalıdır. Muhalefet partilerinin fındığa sahip çıkması gerekir ama kimsede bir ses seda yok” diye konuştu. İktidarın fındığı gözden çıkardığı şeklindeki değerlendirmelere katılmadığını belirten Çam, böyle bir şey mümkün değildir. Biz bu sorunu şuan ki iktidara mal etmeye kalkarsak bu sorunu çözemeyiz” dedi. Fındık sorununu temelden ele alıp çözmek gerektiğini savunan Çam, “Bugünkü iktidarı suçlu ilan etmenin bir anlamı yok. Şimdi ne bekliyoruz, ‘don olsa da fındık az olsa ve para etse’. Devlet karar vermeli ya fazlayı alıp yağ yapmalı ya da fazla fındığı sökmeli” ifadelerini kullandı.

 

FİSKOBİRLİK 5 YTL’DEN ALSIN

Fiskobirlik’in vatandaşa 60, Şekerbank’a ise 50 trilyon toplam 110 trilyon borçla mücadele ettiğini belirten Çam, şunları söyledi: “Fiskobirlik 2006 yılından vatandaştan almış olduğu ürünün parasını hala veremedi. Kapımıza gelen üreticilere 500 YTL- 1000 YTL vererek gönderiyoruz. Fiskobirlik’in eli kolu bağlı. Ama 1.5 aydır TMO ile anlaşarak TMO adına fındık almak için mücadele veriyoruz. Bu konuda çeşitli toplantılar yapıldı. Bu hafta içinde TMO, Fiskobirlik’in fındık alıp alması konusunda bir görüş bildirecektir. Biz, fındığı TMO adına 5 YTL’den alalım, devlet garantör olsun. Aldığımız fındığın parasını Şubat’ta ödeyelim şeklinde bir teklifte bulunduk. Bu telifimizi değerlendiriyorlar. Bu hafta içinde olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz. Fındık üreticisini bir nebze de olsa rahatlatmak istiyoruz.”

 

TMO FINDIĞI TANIMIYOR

Kaşüstü Belediye Başkanı Mustafa Çam, Fiskobirlik’in ne şartta olursa olsun fındık alımı yapması gerektiğini de kaydederek, “Fiskobirlik fındık piyasasında olmak zorunda. Şuanda 50 kooperatifte yetişmiş insanımız hazır bekliyor. Fındık almayacaksa Fiskobirlik neden var. 584 insana neden maaş ödüyoruz yazık değil mi? Fiskobirlik alımların içinde olmalıdır. TMO bu işin içine yeni girdi. Fındığı tanımayan insanlar var. Bu işler böyle yürümez” dedi.

 

ŞİMDİLİK YOL SORUNU YOK

Kaşüstü Belediye Başkanı Mustafa Çam, beldeye yapılan hastanenin yol sorunu olduğu haberleri üzerine bir açıklama yaparak, hastanenin ihalesi yapılırken yolun da projenin içerisinde olduğunu belirtti. Çam, “Hastanenin yol sorunu yok. Biz belediye olarak buraya ayrıca yol sözü vermedik. İnşaat için mevcut yol kullanılacaktı, nitekim de o yol devam ediyor. Şuan da tek sıkıntı hafriyatın temizlenmemesinden kaynaklanıyor. Hastane açılınca mevcut yol yetersiz kalacaktır o zaman hastane ile ilgili olarak yeni bir yolun yapılması gerekir” dedi.

 

BİZ DEĞİL TOKİ YAPACAK

Çam, hastaneye vadiden yukarı 22 metre genişliğinde yeni bir yol yapılması konusunda teklif getirdiklerini kaydederek, “DSİ ile görüştük anlaştık. Meclis kararı aldık, etüt ve keşif yaptırdık. Trabzon valiliğine teslim ettik. Valilik şimdi TOKİ’ye yazı yazacak ve TOKİ de buranın ihalesini yaparak yola başlanacak” diye konuştu. Belediye olarak yolu yapmamakla suçlandıklarını belirten Çam, “Belediye bütçesiyle bu işi yapmaya kalksak yolu 50 yılda ancak bitiririz. Bizim bütçemiz 3.3 trilyon, yolun maliyeti ise 10 trilyon. Bizim bu yolu yapıp, bitirme gibi bir şansımız yok” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.