Fiskobirlik toparlanır mı?

Kısa adı Fiskobirlik olan, Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği 1938 yılında Trabzon, Ordu, Giresun, Keşap ve Bulancak kooperatiflerinin birleşmesiyle kurulmuş. Beş kooperatifle kurulan birliğe bu gün 50 kooperatif bağlı.


Fiskobirlik, devlet destekli fındık alımı yapan, piyasayı dengeleyen, aldığı fındığı depolayan, ham veya işleyerek satan bir kuruluş!


Fiskobirlik yönetimi 5 kişiden oluşuyor. Dört kooperatiflerden seçilmiş üye, biri de genel müdür.


Kooperatifler de 5’er kişilik seçilmiş yönetici ve 2 de denetleme üyesi bulunuyor. Kooperatiflerdeki bu 7 kişi ayda 590’ar milyon lira maaş alıyor. Birlik yöneticilerinin maaşı ise aylık 3 milyar 260 milyon lira. Fiskobirlik’in 50 kooperatifte yaklaşık 500 çalışanı bulunuyor. Bağlı kuruluşlarda ise çok daha fazla çalışan olduğu söyleniyor.


Fiskobirlik, olağan genel kurulunu en geç 2009 yılı ocak ayı içersinde yapmak zorunda.


Genel kurulda, birlik üst yönetimi seçiliyor. Kooperatiften seçilen delegeler birlik üst kurulunda oy kullanıyorlar. Delegeler arasından yönetici seçiliyor.


Kooperatiflerde oy kullanmak, yönetici veya delege olmak için Fiskobirlik üyesi olmak ve birliğe fındık satma şartı var. Üye olup da fındık satmayan oy kullanamıyor.


 


Muhalefetin üstünlüğü


Fiskobirlik’i oluşturan kooperatiflerin hemen hepsinde genel kurullar yapıldı. Yeni yöneticiler ve delegeler seçildi.


Trabzon, Giresun ve Ordu’daki kooperatif seçimlerinde muhalif gruplar büyük üstünlük sağladı. Muhalif gruplar batı bölgesinde de çok sayıdaki delegelik kazandı.


Kooperatif seçimlerinde ortaya çıkan tabloya bakılırsa Fiskobirlik’in yeni yönetimi iktidar karşıtı bir yönetim olacak.


İktidar karşıtı bir yönetim Fiskobirlik’i nereye taşır?


Bu soruya bir başka soruyla cevap verilebilir.


İktidar yanlısının taşıdığı yerden daha kötü bir yere taşımaz. Taşıyamaz.


Çünkü taşınacak alan kalmadı!


Fiskobirlik mevcut yönetimi, TMO’dan kilosu 1 küsur YTL’ den 6 ay vade ile  satın aldığı fındığın önemli bir kısmını sezon açılmadan önce sattı. Elde edilen para ile maaşlar ödendi. Bununla da yetinilmedi personelin ve yöneticiler genel kurula kadar olan süre içersindeki maaş alacakları da bankaya yatırıldı. 6 aylık süre Mart ayında doluyor. TMO’ya 33 trilyon lira ödenecek. Ancak kasada para yok.


Fiskobirlik Yönetim Kurulu eski başkanlarından Salih Erdem, birliğe bağlı marketlerin satılmasını gündeme getirmişti. Hatta müşteri de bulmuştu. Bu satışlardan 30- 40 milyon dolarlık bir gelir elde edilecekti. Ancak, kooperatif yöneticileri bu satışa karşı çıktılar.


Fiskobirlik’in mal varlığının birkaç yüz trilyon civarında olduğu söyleniyor.


Birlik, mal varlıklarını yeniden satışa çıkarabilir.


Bu mülk satışı, kooperatifin işlevini sürdürmesi için çare olmayacak.


 


TMO yerine Fiskobirlik


Fiskobirlik’in yeniden aktif hale gelmesi hükümetin vereceği karara bağlı. Hükümet, TMO’nun üstlendiği görevi tekrar Fiskobirlik’e verirse, birlik ayağa kalkabilir.


Yeni yönetim bunun dışında ne yapabilir.


Fiskobirlik’te her tür alt yapı hazır olduğuna göre, tüccar- ihracatçı gibi piyasaya girebilir.


Eskiden olduğu gibi, fındık alır ve satar.


Fiskobirlik’in bu işi yapabilecek kadrosu da var.


Masrafları asgari düzeye indirir, oyuncu olarak piyasaya girer.


Tarım birlik ve kooperatiflerinin kurulmasını isteyen Mustafa Kemal Atatürk’te, bu yolu göstermiş ve Türkiye’nin önemli ihraç ürünlerinden biri olan fındığın üretim ve satışında rasyonel çalışma yolları aramak üzere, 10 Ekim 1935 Perşembe günü, o zamanki adı ile Ekonomi Bakanının himayesi altında Ankara’da BİRİNCİ ULUSAL FINDIK KONGRESİ toplanmıştır. İki gün sonra da TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ VE BİRLİKLERİ KANUNU VE TARIM SATIŞ KOOPERATİFİ ANAMUKAVELENAMESİ adını taşıyan 2834 sayılı kanun kabul edilerek 2 Kasım 1935 tarihinde yürürlüğe girmiştir.


 Bu kanunun, esbabı mucibesi (genel gerekçesi) “Zirai faaliyet istihsal şubelerinin hangisinde olursa olsun, en ehemmiyetli safha, ticari safhadır. Bir kelime ile satıştır. Yalnız istihsalde bulunmak başlı başına gaye değildir. Yapılan istihsali uluslararası piyasaların verdiği imkan dahilinde verimli şartlarda satabilmek lazımdır. Satılmayacak, sürülemeyecek bir istihsale para ve emek sarf etmek, şahsi ve milli bir israftır” şeklindedir.


Birliklerin kuruluş gayesi açık ve net! Bu kanun değişmediğine göre ve Fiskobirlik’in ticaret yapmasına yasak getirilmediği sürece, dün olduğu gibi bugün de kurum rahatlıkla piyasaya girebilir.


Fiskobirlik ancak ve ancak bu şekilde ayağa kalkar!


 


Bir grup öğretim üyesi!


KTÜ’de bir grup öğretim üyesi imzalı bir mail aldık.


Eski Rektör Prof. Dr. Türkay Tüdeş’e yönelik eleştirilerin ve suçlamaların yer aldığı mail’deki iddiaların hemen hepsi soyut ifadeler.


İddialarla ilgili bir örnek verilmiyor. Üniversitede dünden bugüne ne tür bir değişiklik olduğundan da bahsedilmiyor.


Ayrıca, Prof. Dr. Tüdeş, Trabzon’dan ayrılalı 5 yıl oldu.


Bu öğretim üyeleri, Tüdeş ile ilgili bu eleştirileri neden 5 yıl sonra yapma ihtiyacı duydular.


Bunun ötesinde soyut da olsa, birileri hakkında eleştirel veya övgüsel iddialar ortaya atanlar kimliklerini yazacaklar.


Bir ara ‘bir grup öğretim üyesi’ imzalı çok sayıda mektup almıştık.


İddiaların doğru olup olmadığını irdeledikten ve ‘grup’ olarak nitelendirilen öğretim üyelerinin en az yarısının kimler olduğunu öğrendikten ve de teyit ettikten sonra bu açıklamalardan bazılarını kullanmıştık.


Bu arkadaşlar isimlerini versinler, iddialarını belgelesinler gerisini bize bıraksınlar.


 


Göktaş, Şener ve Belediye!


Trabzon Belediye eski Başkanlarından Asım Aykan,  Milli Selamet Partisi Trabzon milletvekili merhum Lütfü Göktaş’ın adını, Beşirli’de Tanjant Köprüsü’nün deniz tarafındaki parka vermişti.


Lütfü Göktaş, Kemallettin Göktaş’ın amcası idi.


Aykan’ın bu kararına özellikle CHP’liler tepki göstermişlerdi.


Asım Aykan, tepkileri azaltmak için karşı atağa geçmiş ve Moloz Mevkii’nde Luna Park bitişiğinde 5- 6 bin metrekarelik bir alanı park haline getirmiş ve buraya da meclis kararı ile Ahmet Şener adını vermişti.


Asım Aykan’dan önce, Atay Aktuğ’da bir parka siyasi olarak bir gazetecinin adını vermişti.


Gazeteci- yazar Uğur Mumcu, 1993 yılında hunharca katledilmişti.


Atay Aktuğ, Uğur Mumcu’nun adını Ganita’daki küçük parka vermişti.


Bir yıl sonra Belediye Başkanlığını devir alan Asım Aykan, Uğur Mumcu Parkı’nın adını Adnan Kahveci parkı olarak değiştirmişti.


Trabzon’da yaşayan, bir gazeteci- yazar olarak şunu belirteyim.


Trabzon Belediye Başkanlarının veya Meclislerinin parka, bahçeye, sokağa siyasi olarak isim vermesine karşıyım.


Caddeye, sokağa, parka, bahçeye ismi verilen kişiler toplumda öne çıkan, saygı duyulan kişiler olmalı.


Birinin ismini bir parka verdiğinde, aynı işi yapan bir başkasının yakınları, taraftarları, sevenleri de benzer bir uygulama beklerler.


Biz rahmetli Lütfü Göktaş veya Ahmet Şener’in adlarının bir parka bahçeye verilmesine karşı değiliz.


Ancak, bu isim verme olayında bir kıstas olmalı.


Neye göre isim veriyoruz.


Kıstas milletvekilliği ve bakanlık ise, bu memleket onlarca milletvekili ve bakan, meclis başkanı çıkardı.


Ahmet İhsan Birincioğlu, Ahmet Şener, Hikmet Sami Türk, Koray Aydın, Mehmet Ali Yılmaz, Fahrettin Kurt, Eyüp Aşık, Faruk Özak aklımıza ilk gelen bakanlar.


Bu isimlerin yanı sıra Trabzonlu olup da başka illerden seçilip bakan olanlar var. Mesela Adnan Kahveci, Sait Yazıcıoğlu vs. gibi. Cumhurbaşkanımız, meclis başkanımız var.


Bu kente, Cumhuriyet ile birlikte bugüne kadar belediye başkanlığı yapmış insanlar var. Bayan milletvekilleri var. Onlarca bilim, ilim adamı ve sanatçı var.


Valilik ve Belediye, okullara, parklara, bahçelere, caddelere, sokaklara isim verirken Trabzon’dan yetişen değerleri öne çıkarmak zorundadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar