FİŞLENMENİN 11 HANELİ HALİ!

Kim olduğumuzu belirten belge kimliktir.

Kişinin etiketidir kimlik.

Bugünlerde T.C kimlik numarası ile yani Mernis uygulaması ile kişilerin kimlik bilgilerine daha çabuk ulaşılıyor. Yani kısaca kodlanmamızın adıdır T.C kimlik numarası.

Takip edilebilmenin kolay ve sıkıntısız halidir; Aynı zamanda da fişlenmenin on bir haneli halidir.

İkametgâhsız ve nüfus cüzdanı sureti olmadan resmi işlemlerin ya da herhangi bir işlemin on bir haneyle çabucak halledildiği rahatlık.

Aile hekimliğinde, hastanelerde güya sıra beklemeden rahatlıkla işleminizin çabucak yapıldığı sistemdir kimlik numarası. 

Kullandığımız oya kadar her şeyin takibi bu rakamlar sayesinde kolayca görülüp, halledilebiliyor.

Şeffaf toplum olmanın ana prensibi, belirgin, açık ve net olabilmektir. Demokrasinin olmazsa olmazıdır şeffaflık. Sözde demokrasi havariliği yapanlar T.C kimlik numarası ile ilgili bağlı olduğu liderinin düşüncelerini demokrasi kılıfı adı altında insanlara yutturmaya çalışıyorlar.

Şeffaflık adı altında her şeyimiz, tüm bilgilerimiz birilerinin kontrolü altında.

Bu numaranın bir hanesinin yanlış kodlanması sizi aranılan bir katil bile yapabilir, kim bilir vergi borçlusu bile olabilirsiniz. Ya da anlık zengin, veyahut ünlü birisi de olabilirsiniz. O yüzden aman ha bu numarayı kimselerle paylaşmayın. Onsuz da hiçbir şey yapılmıyor e o zaman, ne olacak halimiz?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan’a yapılan bağış diğer iki adayın toplamının sekiz katından daha fazlaydı.

Recep Tayyip Erdoğan’a bağış yapan kişi sayısı diğer iki adayın toplamından 15 bin kişi daha fazlaydı.

AKP seçmeni bu seçimde de kendini gösterdi ve her ne pahasına olursa olsun liderlerinin yanında olduklarını belirttiler.

Bu bağışlar acaba minnet duyguları ile mi yapıldı, yoksa başka bir talep uğruna mı yapıldı? Bağışta amaç yapılan yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasıdır. Peki hangi ihtiyaç sahipleri için yapıldı bu bağışlar? Biz ülke olarak bağış konusunda sınıfta kalmış bir ülkeyiz. ALS hastaları için yapılan, “Bir kova buz kampanyasına” bile tahammül gösteremeyen, söylenen bunun yanında da hastalar için bağış yapmaktan da aciz bir milletiz. Hastalıkta bile bizden ve bizden değil anlayışını güden bir acayip zihniyet. Yapılan bağışların nerelere, kimlere aktarıldığını takip etmeyen ve sonrasında duyduklarımız karşısında sadece şaşıran bir milletiz. Bunu Somali’de yaşadık, depremde yaşadık ve daha nice olayda gördük ve yaşadık.

Allah bize bu günleri görmeyi de bağışladı ya. Demek ki bunları görmemiz ve ibret almamız gerekiyormuş.

Memuru, doktoru, işçisi, zengini, fakiri, fukarası hemen hemen herkes bağış yaptı.

Devletin tüm imkânları kendi elinde olan AKP nasıl bu kadar çok bağış toplamıştı acaba? Ya da neydi bu bağışın altında yatan menfaat kokusu?

Şimdi nereden çıktı bu bağış konusu; T.C kimlik numarası ile bağışın ne alakası var diyebilirsiniz. O zaman buyurun devam edelim…

Hepsi on bir haneli T.C kimlik numarasında saklı. Beş kişilik bir aileden beş kişi adına cumhurbaşkanımıza bağış yapılmış. Küçücük çocukları adına bir insan acaba! Neden cumhurbaşkanı adayına bağış yapar? Anne, baba tamam da çocuk için yapılan bağış kafamı karıştırdı? Duyduklarıma şaşırdım. Sizin bu konu ile ilgili bir fikriniz var mı?

Mesela memurluk sınavlarına girecek ve kazanacak olan gençler, zamanında babası tarafından bağış yapılan çocuklar olacak sanırım. Ve bu sayede de hemen iş sahibi olacaklar. Devletin tüm sınavlarında başarı gösterecek kişiler artık paralelciler değil, T.C kimlik numarası ile bağış yapan kişiler olacak. Artık sorular çalındı, sorular kayıp, sorular iptal edildi ile uğraşılmayacak. Hepsi bitti.  Zaten çok da zor bir sistemdi. Artık sır on bir haneli numaralarda.

Koskoca Türkiye Cumhuriyetini menfaatleri için düşünmeden, kendi amacına ulaşmak için sömüren ve istismar edenler var. Vatandaş dediklerimiz artık aynı toprakları paylaştığımız ama millet olamayan bir kısım insanlardır. Bu insanlar politik bağı ile emellerine ulaşmaya çalışıyor. Adı vatandaş ama bağı vatandaşlık olmayan bu millet, her şeyi hep katakulli ve dalavere ile yapıyor.

Sevgisi de, alkışı da, bağlanması da, güveni de hepsi tamamen ticari. Oylar hep ne aldım ve ne alacağıma endeksli. Hiçbir ideoloji olmaksızın estetikten uzak tamamen istismar etmek ve yararlanmak üzerine endeksli bir vatandaşlık anlayışı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.