Fuat Özgür-Salim Önder

Trabzon’un bir dönemler en gözde eğlence mekanlarından biri Özgür Otel’in restoran bölümüydü. Özgür ailesinin işlettiği, Özgür Otel ve restoran Trabzon’a yurt dışı ve içinden gelenlerin de uğrak yeri idi. Özgür Otel’in patronlarından merhum Fuat Özgür, hoşsohbet, renkli bir isimdi. Otelin restoranında düzenlenen eğlencelerde zaman zaman sanatçılara bile eşlik ederdi. Fuat abimiz o yıllarda zaman zaman çiçeği burnunda bir sanatçı olan Salim Önder ile birlikte şarkı bile söylerdi. Fuat Özgür abimizi saygıyla yad ediyoruz…

fuat-özgür-salim.jpg

Türkiye’de ‘evet’ Fransa’da ‘hayır’!

Trabzonspor eski yöneticilerinden Köksal Sadıklar, geçtiğimiz hafta Fransa’ya gitmişti. Sadıklar, Paris’teki havalimanlarından birinde çektiği fotoğrafları paylaşmıştı. Köksal Sadıklar’ın Fransa gezisini çokları rutin bir gezi olarak biliyordu.Sadıklar, Fransa’da Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy vermeye gitti. Çifte vatandaş olan Sadıklar, Pazar günü Paris’te partisiz Cumhurbaşkanı adayı, Avrupa Birliği savunucusu Emmanuel Macron’a oy verdi ve Trabzon’a döndü.

türkiyede-evet.jpg

Sadıklar; Türkiye’de 16 Nisan’da yapılan referandumda ‘evet’ vermişti. Fransa’da ise Türkiye’deki evetçilerin karşıtı olarak nitelendirilen Macron’a oy vermesi kafa karıştırdı.

Macron, Fransa’da iktidarda olan Hollande ve ittifakına karşı olan blokun, adayı olarak yani partisiz aday olarak seçime girdi ve Cumhurbaşkanı oldu.

Türkiye’de de Başkanlık seçiminde büyük bir ihtimalle hayır bloku, partisiz bir başkan adayı etrafında birleşecek. Bu aday da muhtemelen MHP’nin muhaliflerinin önde gelen isimlerinden Meral Akşener olacak.

Sani Şener’i yalnız bırakmadılar!

TAV'ın CEO'su Sani Şener lise yıllarında basketbol oynamış, değerli bir işadamı. Kendi döneminde basketbol oynayanların Trabzon buluşması için kente gelen Şener'i arkadaşları yalnız bırakmadı.

Birlikte Karadeniz Kulüp'te yemek yiyen ekibin arasında başkanlığı döneminde Sadri Şener'le ters düşen isimlerin de olması dikkatlerden kaçmadı. Hayrettin Hacısalihoğlu, Süleyman Atal, Cafer Hazaroğlu, Selahattin Ahıskalıoğlu, Hüseyin Örs ve Hakan Hazaroğlu, Selim Şener'in ev sahipliğinde samimi bir gece yaşadılar.

sani-şener.jpg

İlerleyen saatlerde Hasan Kurt ile Miraç Özağcı da ekibe katıldı. Yemekte kah geçmiş yad edildi, kah geleceğe yönelik fikirler masaya yatırıldı. Trabzon böyle işte; şartlar ne olursa olsun insanlar düğünde, cenazede, kederde, sevinçte hep bir arada, o yüzden gereksiz kavgalardan çok, cemiyet hayatını yaşatmakta fayda var... Bilmem anlatabildik mi?

CHP’de kriz üstüne kriz!

Önce Deniz Baykal’ın çıkışı, ardından Fikri Sağlar krizi, son olarak parti sözcüsü Selin Sayek Böke’nin görevlerinden istifası, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa edeceği söylentileri… CHP’de yaşanan bu olağanüstü gelişmeler olağanüstü kurultayı ardından getirir mi sorusu CHP seçmeni kadar kamuoyunu da meraklandırdı. CHP daha geçen hafta büyük kurultayın olağan olacağını açıklamıştı. Ardından yaşanan bu gelişmeler olağanüstü kongreye dönüş olur mu sorusunu da beraberinde getirdi ve tartışmalar sürüp gidiyor.

chpde-kriz-üstüne.png

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in ‘olağanüstü kurultay’ istediği şeklinde haberler üzerine Pekşen dün bir açıklama yapma gereği duydu. Pekşen açıklamasında, ‘Cumhuriyet Halk Partisi’nin olağanüstü kurultaya gitmesi yönünde görüş beyan ettiğime dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Kurultaya gidilmeli ya da gidilmemeli yönünde herhangi bir açıklamam olmamıştır’ dedi.

Doğalgazı kutlayacaklar!

Trabzon'un en eski villa sitesi olan Evim Sitesi'nde şu sıralar büyük heyecan söz konusu. Uzun süredir doğalgaz mücadelesi veren sitede, nihayet gerekli ölçümler yapıldı. Kısa süre sonra villalar gazla buluşacak. Site ahalisi özlemle doğalgazı beklerken kutlama hazırlıkları başladı.

doğalgazi.jpg

Sitenin Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Mısır, doğalgaz bağlanmasının ardından yapılacak gece için davetiyeleri hazırlıyor. Yapılacak görkemli kutlamaya doğalgazı siteyle buluşturan ustalar da katılacaklar... 111 Villalı Evim Sitesi'ndeki doğalgaz kutlamalarının 3 gün 3 gece sürmesi bekleniyor!..

 

*****************

 

Bundan sadece üç yıl önce Of’un Yalı Caddesinin ‘CHP zihniyeti’ döneminde döşenmiş kırk yıllık eski taşları belediyece sökülüp cadde kaldırımıyla baştan sona yenilendi. İlçeler Trabzon Büyükşehir Belediyesine geçince onlar da aynı caddeyi söküp yeniden yapmaya başladılar. Maksat hükümetin Çin’den ithal ettiği adi parke taşı stokunu bir şekilde bitirmek. (Metin Kondel)

 

***

 

Deniz Baykal, Selin Sayek, Durmuş. Fikri CHP'yi kundakladılar. Hedef % 50 blokunun 2019 sürecini belirleyecek mutabakatını berhava etmektir. Tarihte ilk defa müdaf'a-yi hukuk bloku oluştu. Bu ne olsun ne ölsün paradigmasına sahip dış güçleri ürküttü. Kılıçdaroğlu'nu bu süreçte desteklemek milli bir tavırdır. Çırılçıplak ortaya sereceğiz derin İngiliz siyasetini. Baykal tezzoğlu, Abdullah Gül hattı işliyor bizim reylerle gülümser abdullah gül seçecekler. Gülümse bakıyım... Uzat elini masanın altından (Prof. Dr. Kemal Üçüncü)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar