Fuhuş çetesine 9 tutuklama

Fuhuş çetesine 9 tutuklama

Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, Pazar’da düzenlenen fuhuş operasyonunda gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 23 kişiden 9'unun tutuklandığını bildirdi.

Rize Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’nce 2 Ocak’ta Pazar ilçesinde başlatılan operasyonlarda toplam 59 kişi gözaltına alınmıştı. Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şahısların kaldıkları yerlerde yapılan aramalarda 2 adet deforme edilmiş tabanca, 675 adet uyuşturucu hap, 2 si sahipsiz 44 pasaport ele geçirdik. Söz konusu yabancı bayanların karşı ülkelerden iş bulma vaadiyle getirildikleri anlaşılmakta, 35 bayan işlemlerinin tamamlanmasından sonra sınır dışı edildi. 6 si bayan toplam 20 kişinin yapılan sorgulamaları sonrasında elde edilen görüntüler vahşet vericiydi. Bu görüntüler yurt dışında çekilmiş ve bayanlar üzerinde korku salmak için böyle bir görüntü ortaya çıktı. Bu görüntülerin bir senaryo mu veya gerçek mi olup olmadığını bilmiyoruz. 20 kişi adliyeye sevk edildi ve yabancı uyruklu bayanlar İ.A, İ.K, Z.K, G.A, A.Ö olmak üzere, 4 Türk erkek M.B, Y.K, E,A ve B.B isimli şahıslar tutuklanarak Kalkandere L tipi ceza evine gönderildi.”

Rize'de huzur ve güvenliği kimsenin bozmasına izin vermeyeceklerini kaydeden Demirtaş, şunları söyledi:

 ''Bu olayların arkasına baktığımızda, çoğu zaman hırsızlıklarla ilgili başvurularda, aile içi hırsızlıklarda, fuhşa harcanan para olduğunu düşünüyoruz. Ekonomik koşulların çok sıkıntılı olduğu bir dönemde insanların bu şekilde para harcamaları bu tür asayiş olaylarına neden olabiliyor. Bu olaylar çerçevesinde çeşitli ufak çaplı yaralamaların da bu olaylarla bağlantısı var. Bu yüzden bu operasyonun yapılması, diğer asayiş olaylarına da çok olumlu bir şekilde katkı sağlayacaktır. Sadece fuhuş çetesinin ortaya çıkarılması değil, aynı şekilde diğer asayişe yönelik suçlara ciddi katkı sağlayacaktır.''

KADINLARI ÇOĞU ÜNİVERSİTE MEZUNU         Demirtaş, yabancı uyruklu kadınların iş vaadi ile kandırılarak Türkiye'ye getirildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:      ''Kadınların Türkiye'de iş bulma vaadi ile kandırılması, bir kısmının dizi filmler ve çeşitli ses sanatçısı gibi gelecek vaat eden bir takım açıklamalarla kandırılması yolu ile Türkiye'ye getirildiği, Türkiye'ye geldikten sonra bu işler için zorlandığı anlaşılmaktadır. Kadınlardan birçoğunun mühendis, üniversite mezunu, kültürlü, eğitimli kişiler olduğu görülmüştür.''      Demirtaş, tutuklanan zanlılardan Gürcistan uyruklu İ.K. adlı kadının cep telefonunda bulunan, genç bir kadının başına kürekle vurulduktan sonra canlı toprağa gömülmesi görüntülerinin, yurt dışında çekilmiş olabileceğini kaydederek, ''Olay yerinin yurt dışı olabilme ihtimali nedeni ile adli makamlardan gelecek talimatlara göre Gürcistan polisi ile ortak çalışma yürütülüp yürütülmeyeceğine karar vereceğiz'' diye konuştu.      Şammaz Demirtaş, yasa dışı suç örgütlerine karşı mücadelelerinin devam edeceğini, her geçen gün daha huzurlu, daha güvenli bir Rize için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Mustafa BAYRAK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.