FUTBOL AYAKLA OYNANMAZ!

İş yapabilme kabiliyetine enerji diyoruz. Kabiliyet ise yetenekli olmayı işaret edendir. Herkes enerji yayamaz; Dolayısıyla da kabiliyetli olmaz.

Büyük filozoflar, âlimler büyük laflar ettiler. Ve peşlerinden büyük kitleleri sürüklediler. Politikacılar ahkâm kestiler. Enerjileri ve kabiliyetleri ile birçok insanı etkisi altına aldılar. Futbolcular, basketbolcular, sanatçılar eğer bir yetenek ise hep hayranları tarafından ulaşılmaz oldular.

Nitelikli insanlar iradesine hâkim olan ve uyumlu olandır. Bu tarz insanlar yetenekleri ile de yollarına devam edenlerdir.

Eğer insanlar saygı ve güven duygusunu hak ediyorsa yeteneklerini de istikrarla geliştiriyorsa gereksinimlerini de paraya çevirir. İşte bu kategoriye en iyi örnek sporculardır.

Trabzonspor’da son dönemde yine bir komedi yaşanıyor. Trabzonspor’un aklını başına alıp düşünmesi gereken iki önemli konu var; Geçen zaman ve söylenen sözlerin hiçbir şekilde geri gelmeyeceği gerçeğini artık Trabzonspor yöneticilerinin kavraması lazım.

Trabzonspor’un gelişmesini engelleyenler takımı felakete doğru sürüklüyor. Sevdiği işi yapan, yetenekli boşa kürek çekmeyen tüm oyuncular ya satılıyor, ya da gözden çıkartılıyor.

Bu kadar demagoji yapılan bir kulüp daha var mıdır acaba? Hiç bir şey yapmadan kendini öven ve kendini ağırdan satanlar kulübe çok fazla zarar veriyorlar.  

Sürekli çözümsüzlük üzerine kurulu bir sistemde oyuncudan fazla bir şey beklemek abesle iştigaldir.

Stadın yeri ve stadın büyük olması dolmayacak bir stadı işaret ediyor. Bunu yazdım ve söyledim. Ligde kalmayı değil başka şeyleri isteyenler ise amaçlarına yavaş yavaş ulaşıyor. Adrian, Olcan, Henrique bu üç futbolcu da Türkiye standartlarının üstünde oyunculardı. İlk on birde sürekli görev yapan görev adamları, Neredeler? Nasıl bir düşünce bu oyuncuları peş peşe satar? Hangi mantık, çıkar ve menfaat düşkünü bu formülü Trabzonspor’a layık gördü acaba?

Bu düşünce ve gidişatla sanırım Trabzonspor PTT Liginde şampiyonluğu yakalar.

Farklı amaçların peşinde koşan insanların Trabzonspor’a hiçbir katkısı olamaz.

Sürekli endişeye, strese ve çıkmaza sürüklenen Trabzonspor taraftarı artık yüzlerin gülmesini ve takımlarına olan güvenlerinin tazelenmesini istiyor.

Gurbette olan ve Trabzonspor taraftarı olan ben ve benim gibiler ise; Etrafımızdaki büyük devlerin her maç sonrası ince alay esprilerini olgunlukla taşımaktan yorulduk. Sırtımızdaki kambur artık taşıyamayacağımız kadar büyüdü…

Aslında değişmek hatta mantalitenin değişmesi bence hiç de zor değil. Trabzonspor özgür kalırsa sanki sorun kalmayacakmış gibi geliyor bana.

Bir masal, bir efsane, bir şarkı, bir sevda olan Trabzonspor bir birikimdir. Yılların birikimi ve yeteneklerini yetiştiren bu koca camia sadece bir güven arıyor. Bu güveni aşılayacak her kimse lütfen artık çıksın ortaya…

Umut etmek istiyorum ama engeller sürekli bağırıyor. Başarı gelmesin diye sürekli yollar kapanıyor.

İnancını yitirmek, hedefe ulaşma yolunda sanırım en büyük handikaptır.  

Kelime oyunları ile gerçeğin üzerini kapatmaya çalışanlar yetti artık verdiğiniz zarar.

Demiş ya Goethe “Kabiliyeti olan için bu dünya dilsiz değildir.”

Siz hala futbolun ayakla mı oynandığını zannediyorsunuz.

Benden söylemesi…

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.