Futbolcun vardı da Ünal mı oynatmadı!

   Merhum eski başbakan ve Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel, ülkedeki akaryakıt sıkıntısı hat safhada iken bir gazetecinin bu konudaki sorusuna ‘benzin vardı da biz mi içtik’ şeklinde efsanevi bir cevap vermişti.
Trabzonspor’un oyuncu kadrosunun durumu da 1970’ler Türkiye’sini hatırlatıyor. futbolcun.jpgÜnal Karaman’ın elinde topçu vardı da oynatmadı mı?
Trabzonspor’un kendi sahasında mağlup olduğu Göztepe maçından sonra futbol ulemaları, faturayı teknik direktör Ünal Karaman’a kestiler. 
Ünal Karaman’ın elinde birbirini tamamlayan, kaliteli oyuncu topluluğu olsa ve takım kötü oynasa ve de kötü sonuç alsa, eleştirenlere, Ünal’ı çarmığa gerenlere hak vereceğiz.
   Trabzonspor teknik direktörü Ünal Karaman değil de Fatih Terim, Şenol Güneş olsa, farklı ne yapabilirdi?
Bugün isim yapmış, ligde şampiyonluklar kazanmış teknik direktörlerin geçmişte yerlerde süründüğünü çokları hatırlamaz, kimileri de bilmez. 
Mesela Fatih Terim, Ankaragücü’nde ne yapabildi, Şenol Güneş Bolu’da, Bursa’da ve kadrosu iyi olmayan takımlarda ne yapabildi!
Trabzonspor’un ideal on birinden, tam 7 oyuncusu sakat.  
Takımın neredeyse üçte ikisi… Abdulkadir Ömür, Abdülkadir Parmak, Ekuban, Obi, Onazi, Sturidge ve İranlı Hüseyin!
Bu oyuncuların en az 5’i direk oynayan oyuncu, ikisi de aksayanların yerine girebilecek oyuncu…
Trabzonspor bunca sakata rağmen, kalesinde bir pozisyon verdi, o da gol oldu. Rakip kalede ise en az üç net pozisyonunu değerlendiremedi. Buna bir de hakemin, rakip takımın sert oyununa müsaade etmesi, kart göstermemesi ve bir penaltıyı görmezden gelmesini ekleyebiliriz.
Trabzonspor, bunca eksiğine rağmen kim ne derse desin, başarılıdır. Bazı maçlarda şanslı olsaydı, sıralamadaki yeri daha yukarıda olurdu.
Saha sonucuna bakarak Ünal Karaman’ı hedef tahtası haline getirenler, Ünal’a haksızlık yapıyorlar.

Bin araçlık otopark!

bin-araclik-otopark-001.jpg  Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt; Kadınlar Pazarı’nın kuzeyinde, Tabakhane vadisinin Maraş caddesi tarafında dere ile kale surları arasında TOKİ tarafından istimlak edilen, geniş alanda Ortahisar veya Büyükşehir Belediyesi’nin iki üç yılda masrafını karşılayacak bin araçlık otoparkı üç- beş ayda yapabileceğini söyledi.
Kurt, Tabakhane vadisinde yapılan öğretmenevi ve Cudibey ilköğretim okulu, Tünel akvaryum ile Kadınlar pazarının yerinde yapılacak işyerleri için bölgede otopark bulunmadığını hatırlatarak, ‘Büyükşehir Belediyesi biri o alanda biri kapalı diğeri açık iki otoparkı kendi imkanlarıyla rahatlıkla yapacağı gibi TOKİ’ye de yaptırabilir. Büyükşehir belediyesi bir yandan kadınlar pazarının yerinde işyerleri yaparken diğer yandan eş zamanlı olarak, o bölgedeki otoparkı yapmalıdır’ dedi. 

Ulaştırmaya Belediye Başkan aday adayı!

ulastirma.jpg  Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin yeni kurduğu Ulaştırma A.Ş.’nin başına getirilen Arif Emecan, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den Çankırı belediye başkan aday adayı idi. Trabzon valisi İsmail Ustaoğlu da genel seçimde Düzce’de AKP milletvekili aday adayı idi. 
  Büyükşehir Belediyesi’nin yeni kurduğu Ulaşım A.Ş, TULAŞ’ın başına getirilen Çankırılı Emecan, elektrik mühendisi. Emecan, Fırat Üniversitesi’ni bitirdikten sonra İstanbul, Malatya, Kayseri, Ankara Büyükşehir belediyeleri şirketlerinde, TEDAŞ da görev yapmış. Emecan, İETT genel müdürü iken İstanbul Büyükşehir başkanı Mevlüt Uysal tarafından görevden alınmıştı. Emecan’a yeni görevinde başarılar dileriz.

MHP kış  uykusunda mı?

  mhp-kis.jpg MHP Trabzon teşkilatı ve il başkanı Bekir Sıtkı Tarım’ın son dönemlerde sesi sedası çıkmaz oldu. MHP’nin Trabzon’da her dönem etkili olduğunu söyleyen eski bir partili, ‘MHP il başkanı Bekir Sıtkı bey, beyefendi bir isim. MHP, Cumhur ittifakının önemli bir partisi. Trabzon’da, Büyükşehir, Ortahisar ve Akçaabat ilçelerinde AK Parti’nin belediye başkan adaylarını desteklemeseydik, en az ikisinde AK Parti adayları seçimi kaybederdi. Seçimi kazanmalarında destek verdik. Ancak, AK Parti belediye başkanları, özellikle işe alımlarda partimizi yok sayıyorlar. Ve bizim il başkanı Bekir bey de sesini çıkarmıyor. Ses çıkarmayacaklarsa partiyi bize bıraksınlar AK Partiye gitsinler’ dedi.
Eski parti yöneticisinin eleştirisine Bekir Sıtkı Tarım herhalde cevap verir.
 

Hamsiden sonra  Yunus avlanırdı!

  Karadeniz’de, balık çeşidinin azalmaması ve küçük balıkların daha fazla çoğalması için, yarım yüzyıl öncesine kadar Yunus balığının avlanması teşvik ediliyordu.
  hamsi-001.jpgTrabzon’da 1930’lu, 40’lı yıllardaki yerel gazetelerde Yunus balığının Karadeniz’i kuruttuğu için avının teşvik edildiği haberleri yer alıyordu.
Halk Gazetesi’nde yer alan bir haber şöyle:
Trabzon’da hamsiden sonra en fazla avlanan balık Yunus balığıdır. Avlanan Yunus balığının yağı çıkartılır, Avrupa’ya satılır. Tıpkı hamsi gibi leşleri gübre olarak tarlalara dökülür’.
Uzmanlar 1930’lar da Karadeniz’deki Yunus sayısının 1.5- 2 milyon olduğunu bugün ise bu sayının 100-150 bine düştüğünü öne sürerek, Karadeniz’deki balık çeşidinin ve avının azalmasının yunuslara bağlanamayacağını iddia ettiler.
Uzmanlar, Karadeniz’de yunus balığı sayısının azaldığını söyleseler de bir yunus balığının bir günde 50 ila 70 kilo arasında küçük balık yediğini hesap edersek, 100 bin yunus balığı bir günde en az beş milyon kilo balık yemiş oluyor. 365 günde ise yunusların yediği balık, bir yıl içerisinde Karadeniz’de avlanan balığın iki üç katı oluyor.

                                                         ************   

  Türkiye’nin matematikte dünya sıralamasında sondan ikinci olduğunu öğrenen Nobelli matematikçi John Nash, “İyi matematik bilmeyen toplumlarda adalet yoktur” dedi. Büyük dehaya göre böyle bir durumda çocukları hiç okula yollamamak, evde eğitmek bile daha iyi sonuçlar verebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar