GALİBİYET GALİBİYETTİR

Süper Lig'de son haftalara girilirken şampiyonluk yarışı iyice kızıştı. Tepede üç hacimliler ipi göğüslemek için kıyasıya yarışırken ligde tutunmaya çalışan takımlar büyük bir mücadele veriyor. Bu şartlarda riskli bölgede olan Antalyaspor, Trabzonspor karşısında hayli direndi. Ama müsabakada daha rasyonel bir taktikle oynayan Bordo-Mavili ekip sahadan üç puanla ayrılmasını bildi.

 

Trabzonspor için prestij mücadelesi Antalyaspor için ise ligdeki riskli durumunu garantiye alma müsabakasıydı. Trabzonspor ilk çeyrekte ön alanda rakibine yaptığı baskının semeresini aldı. Kusursuza yakın bir hücum organizasyonda Nwakaeme’nin ceza sahası dışından yaptığı vuruşla golü buldu. “Djaniny’in vuruşunda ağlarla buluşan top ofsayt gerekçesiyle gol değeri kazanmadı!”

 

Müsabakada Abdülkadir Ömür’ün ligin sonuna doğru da olsa sahalara pozitif bir profille döndüğü gözlemlendi. Antalyaspor ilk yarıda sağ taraftan Gökdeniz ile tırmalamaya çalıştı. Bu yıl Süper Lig'de yüzüne el, kol değen her topçu kamyon çarpmış gibi sahtekârca kendini yere bıraktı. Oyunun genelinde üstün olan taraf Trabzonspor’du. Djaniny’i, Baker ile net gol pozisyonlarını harcadılar. Ama bu yıl Ekuban’ın sahada gösterdiği özveriyi diğer futbolcular göstermiş olsaydı Trabzonspor hâlâ şampiyonluk yarışının içinde olacaktı.

 

Aynı düşüncedeyim. Djaniny’i rakip kaleye doğru giderken, bilhassa birebirde, doğru açıyla gitmiyor ve topun altına girmesini beceremediğinden her defasında mutlak bir gol pozisyonunu harcıyor.

FIFA ofsayt pozisyonlarında hizadaysa, kendinden emin değilsen oynat! diyor. Bizdeki hakemler ise kabak ofsaytlarda bile devam ettiriyor pozisyonu. Ortaya oynayanın ve seyredenin inanmadığı tuhaf bir oyun çıkıyor. Adam katil ama bırakın kaçsın, nasıl olsa birazdan yakalarız, mantığı.

Antalya’da Alman golcü Podolski, Bundesliga’da oynamış Nuri Şahin var ama bu topçulara göre bir oyun planı yok. İkinci yarıda Trabzonspor Abdülkadir ile 2. golü de buldu. Diğer yandan ligde aynı saatte oynanan müsabakalarda kıyamet kopuyordu. Amilton’un kafa vuruşuyla Antalyaspor adına attığı golde Trabzonspor defansının yerleşim hatası vardı. Türk futbolunda “sarı kart” diye futbolun ruhunu katleden bir tabu var. Ekuban faulle indirildiği pozisyonda rakibini geçse golü yazardı. Direkt kırmızı olmalıydı. Nedeni Ekuban’ın futbol kalibresi!

Antalyaspor beraberlik golü için epeyce yüklendi. Trabzonspor’a oyunda hayli problem de çıkardı. Ama oyundaki aksiyonlar skor tabelasına etki edecek türden değildi. Trabzonspor bu müsabakadan 3 puan almasını bildi. Antalyaspor’un futbol heyecanı ise son haftaya kadar devam edeceğe benziyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar