Gazeteci Beşyıldız’ın Sümela raporu!

Trabzon’un tarihi ve doğal turistik merkezlerinin ilk sırasında Maçka Altındere vadisi gelir. Vadinin yamaçlarına kayalar oyularak yüzlerce yıl önce yapılan Sümela Manastırı iki yıldır ziyarete kapalı.

Gazeteci Turgay Beşyıldız hafta arası Sümela’ya gitti, ilgililerle görüştü ve Manastırın son durumunu sosyal medyada takipçileri ile paylaştı.

Beşyıldız şöyle dedi:

“Beş gündür Sümela’yı inceledim. Yetkililerle görüştüm. Fotoğraf çektim. İnceledim, irdeledim ve tarafsız bir gözle aşağıdaki değerlendirmeyi yaptım.”

İşte Beşyıldız’ın kaleminden Sümela’nın son durumu;

1-Manastır; terör, teröristler ve diğer sosyal ve dini nedenlerle kapandı şeklindeki söylemler kuyruklu yalandır.

2-  Sümela'nın sağ ve sol üst tarafında yaz-kış dağcıların çok zor şartlar altında indirdikleri ya da yuvarladıkları kaya parçaları, manastırdan daha aşağıda bir bölgede oluşturulan çelik halatlardan yapılmış, yatay havuz içerisine düşürülüyor. Taşların Altındere'ye düşmesi de söz konusu değil, küçük parçaların haricinde.

3- Sümela Manastırı'nın tam üstündeki kenarları çatlak ve yarık olan dev kaya kütlesi,  bin 600 tonluk bir kaya... Göktaşı gibi asılı duruyor. Bunun düşmesi demek, Sümela Manastırının tarihten silinmesi, demek.

4- Çalışmalar zor şartlar altında yapıldığı için, yavaş ilerlediği doğrudur ama artçı bir sarsıntının bile bu büyük kaya kütlesini de yerinden oynatabileceği mümkün görünüyor. Tüm bunlara rağmen, Sümela yolundaki bölgeye, Milli Parka yani, giriş dünyanın her yerinde olduğu gibi ücretli olup, Sümela’nın 150-200 metre mesafede yatayında, Aya Varvara şapelinin hemen yanında yapılan balkon terastan, grup grup yerli ve yabancı turistlerin, Sümela’yı gördüğü, gözlemlediği ve izlediği; anı, hatıra olarak fotoğraflaması devam ediyor.

5- Bununla birlikte, bu hafta içi sözleşmeleri imzalanacak olan 3 tanesi ahşap, 1 tanesi de cam olmak üzere, balkon teras ihalesi yapım çalışmaları, Sümela Manastırının tam karşı tepesine kurulma işlemleri başlayacak. İsteyenler Manastırı açıldıktan sonra, ister içeriden isterlerse karşı yamaçtan, link araçlarıyla gezdirilerek, eşsiz manzara karşılığında gezecek, seyredecektir. Söz konusu milli parka, manastır içerisi çalışmalar için kapanmadan önceki yıl giren, yerli ve yabancı turist sayısı yaklaşık 600 bindir.

6- Haliyle yapılan çalışma, gün ve saat hesaplarına göre,  bin 600 tonluk kayanın parçalanarak indirilmesi ve rötuş çalışmalarının önümüzdeki kış mevsimi de göz önünde bulundurularak, 2018 Temmuz ayı sonunda tamamlanacağı ve 2018 Ağustos ayında Sümela Manastır'ının iç ve yakın çevresinin turizme yeniden açılacağını öğrenmiş bulunmaktayım. Buna göre; sadece tehlike arz eden kaya bloklarını düşürme çalışmaları devam etmesi nedeniyle, Manastırın içine girilmesi şimdilik yasak olup, Meryem Ananın, Milli Parklar bölgesi ve 150-200 metre yan hizasındaki, Aya Varvara Şapelinin yanında bulunan seyir terası, turizme açıktır. Geçtiğimiz Temmuz ayındaki 1 aylık süre içerisinde, Meryem Ana Manastırı'nı derenin yanından, alttan ya da seyir terasından görmeye gelen yerli yabancı turistlerin sayısı da 33 bin küsur olarak şahsıma açıklanmıştır.

7- Bu arada Boztepe'deki Kızlar Manastırı da, tarihinde ilk kez resmi olarak önümüzdeki aylarda turizme ışıklandırılmış olarak açılacaktır. Bu kentin insanı ve tarafsız olarak, kendi turizmini dedikodularla baltalamamamız, Kültür ve Turizm bölgelerimize sahip çıkmamız gerekiyor.

Mersin plajına iki lamba!

Trabzon Ortahisar ilçesi sınırları içerisinde denize girilecek yer olmadığı için vatandaşlar bazı ilçelerin sahillerine hücum ediyor. Akçaabat Mersin plajı en gözde mekanlardan biri. Mersin’de oturan TTSO meclis üyesi Tayfun Sezeroğlu, Mersin plajının gündüzleri dolup taştığını belirterek, “Park ve Bahçeler Müdürü Fatih bey, zeytinlik ve plaj bölgesine sağ olsun iki çeşme yaptırdı. Plaj ve çevresi geceleri de kalabalık. Bölgede elektrik olmaması büyük sorun teşkil ediyor” dedi. Mersin plajı ve çevresi geceleri zifiri karanlık. Büyükşehir Belediyesi veya Akçaabat Belediyesi plaj ve zeytinlik bölgesini mutlaka aydınlatmalı.

Beşikdüzü’ndeki park ve Erdem’in açıklaması!

Tatilini Samsun ve Sinop’ta geçiren Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Cahit Erdem, bir yandan tatil yaparken diğer yanda Trabzon’da olup bitenleri takip ediyor.

beşikdüzü-003.jpg

Beşikdüzü’ndeki parkın bir Arap işadamına satılmasını sayfamıza taşımış ve eleştirmiştik. Cahit Erdem, dün ‘Park satılır mı?’ başlıklı yazımıza bir açıklama gönderdi.

Erdem şöyle dedi;

“Beşikdüzü merkezinde Şehit Erdal Kurtoğlu adının verildiği 9 bin 297 m2 büyüklüğündeki park alanı Beşikdüzü halkının sahilde çay içebileceği, dinlenebileceği güzel mekanlardan biridir. Maliye hazinesinden imar planında yeşil alan olarak satın alınmıştır. Plan değişikliği yapılarak alışveriş merkezine dönüştürülmüş ve yazınızda belirttiğiniz üzere çok düşük fiyatla AL-AJAJI firmasına satılmıştır.

Büyükşehir Belediye Meclisine bu konu geldiğinde söz alarak yapılan plan değişikliğinin hukuken yanlış olduğunu, imar kanunu, imar planı, kıyı kanunu ve plan yapılmasına dair esaslara aykırı olduğunu, mahkemeye verilmesi durumunda satışın iptal ettirileceği hususundaki endişelerimizi dile getirdik. Park değişikliği ve satışı ile ilgili karara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’li iki meclis üyesi, Cahit Erdem ve Ali Fikri Cinel olarak ret oyu verdiğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Beşikdüzü’nde oldubitti ile satışı gerçekleştirilen, ancak mahkeme tarafından satışı durdurulan parkın aslında satış yöntemi de yanlış. Cahit Erdem’in belirttiği yasal engeller dışında ayrıca park ihalesiz satılmış.

Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakcıoğlu, park satışı ile ilgili yapılan tüm eleştirilere kulaklarını tıkaması gerçekten ilginç.

Önceki ve Sonraki Yazılar