Gazetecinin kaderi!

Gazetemiz spor müdürü Hamza Mısır, önceki gece saat 01.30 sularında Gazipaşa Caddesi’ni sahil yoluna bağlayan köprü üzerinde saldırıya uğradı. Hamza Mısır, olay sonrası polisi aradı, karakolda ifade verdi, hastaneden rapor aldı. Olayın perde arkası nedir, ne değildir, bilmiyoruz. Olay, emniyet ve adliyeye intikal ettiği için gereğini bu kurumlar yapacaktır. 

Hamza, haberinden yorumuna spor yazar. Öyle kavgacı bir tip de değildir. Yıllarca üst klasman hakemliği yaptı. Sevilen ve saygı gösterilen bir isimdir.
Gazeteci de sonuçta insandır. Hata da yanlış da yapabilir. Kim, hata ve yanlış yapmıyor ki! Ayrıca, hata ve yanlış yapmasan dahi, birilerinin bam teline bastığında tepkiyle karşılaşırsın. O nedenle, özellikle savunmasız kişilere karşı yazarken çok dikkatli davranırız. Diğer yandan toplumda öne çıkan kişilere karşı ise yasalar çerçevesinde, eleştiri yapmaktan çekinmeyiz.   
Gazeteci ve yazar ne kadar ince eleyip sık dokursa dokusun, zaman zaman bu tür saldırılarla karşılaşır. Gazeteci ve yazar aslında bu olaylara alışmıştır, bağışıklık kazanmıştır. 
Nedeni ne olursa olun bu tür olaylar hiç kimseye yarar getirmez. Hamza Mısır’a geçmiş olsun diyor, olayın faili veya faillerinin bulunmasını bekliyoruz.

Kuzey Ekspres

*********

Futbolcular Derneğindeki kutlama!

futbolcular.jpg

Trabzonspor’un Galatasaray’ı 4-0 mağlup etmesi, Trabzon’da olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanındaki bordo- mavilileri sevince boğdu. Karşılaşmanın bitiminden sonra Akyazı Stadının deniz tarafındaki TS’li futbolcular derneğinde de büyük coşku vardı. TS başkan danışmanı eski milli futbolcu Ali Kemal Denizci, Serdar Bali, İlyas ve Cengiz Akçay, TS yönetim kurulu üyesi Ömer Sağıroğlu, TS kaleci antrenörü Metin Aktaş, eski futbolcular, gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt, işadamı Fikret Ataoğlu, Dr. Kibar Güven, İstanbul’dan maç için Trabzon’a gelen taraftarlar, dernek üyeleri; Ümit Eyüboğlu ve sanatçı Kaptan Yılmaz’ın şarkı ve türküleriyle unutulmaz bir gece geçirdiler.

MHP il başkanı kim olacak?

mhp-il-baskani.jpeg

MHP genel merkezi ve il başkanı, Trabzon’a il başkanı arıyormuş. Nihat Birinci’nin milletvekili adayı olması nedeniyle boşalan il başkanlığına Bekir Sıtkı Tarım getirilmişti. Önümüzdeki günlerde il kongresi yapacak olan MHP’de, il başkanlığına yeni bir ismin getirileceği söyleniyor. MHP yönetim kurulu üyelerinden biri, ‘Bekir bey başarılı bir seçim süreci geçirdi. Bekir bey, iyi bir ekiple görevine devam etmeli’ derken, bir başka yönetim kurulu üyesi ise, ‘İl yönetimi ikiye bölündü. Birleştirici bir aday gerekir’ dedi. 
Bu arada 24 Haziran seçimleri öncesi MHP’ye demir atan işadamı Ayhan Sürmen’in il başkanlığına getirilebileceği belirtiliyor. Ayhan Sürmen ise, ‘MHP’ye koltuk için gelmedim. MHP benim yuvam. İl Başkanlığı yapacak çok kardeşimiz var’ dedi. Sürmene kökenli olan işadamı Ayhan Sürmen’in,  MHP’den Sürmene veya Ortahisar ilçe belediye başkan adayı olabileceği konuşuluyor.

Uçağın ilk taliplisi!

ucagin.jpg

Trabzon’a inişi sırasında pistten çıkan Pegasus Havayollarına ait uçak uzun bir süredir Trabzon Havalimandaki park alanında çekili duruyor. Uçağın, sökülerek parçaların İstanbul’a veya üretici firmaya gönderileceği açıklanmıştı. 
Yaklaşık bir ay önce gazetemiz sahibi Hasan Kurt, havacılık sektörünün tanınan isimlerinden gazeteci Musa Alioğlu’nu arar. Kurt, Alioğlu’na, ‘Trabzon havalimanında pisten çıkan uçağın karkası kaç para eder. Satın almak istiyoruz’ der. Alioğlu, ‘Araştırayım, şirket yetkilileri ile görüşeyim’ der. 
Alioğlu ertesi gün döndü ve ‘Çok para birkaç yüz bin dolardan bahsediyorlar’ dedi. 
Geçen hafta Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, uçağın karkasına talip olduklarını, ilgililerle görüştüklerini ve olumlu cevap aldıklarını söylemişti. Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu da uçağa talip olduklarını açıkladı.
Trabzon Havalimanındaki uçağın karkası Trabzon’da kalmalı. Uçağın yerleştirileceği iki veya üç yer var. Biri, Forum 100. Yıl Parkında (deniz kenarında da olabilir) uygun bir alan, ikincisi Kaşüstü bölgesinde. Uçak, Beşirli sahiline ancak sökülerek taşınabilir. Çünkü tünelden geçmez. 

******

DÜNYA ÜNLÜLERİNDEN 
ALTIN DEĞERİNDE ÖZLÜ SÖZLER

1-Dost ACI söyler, Dalkavuk TATLI söyler.
2-Erkekler daha çok sonuca, kadınlar sürece bakarlar
3-Birileri arkanızdan konuşuyorsa siz ondan öndesiniz demektir.
4-Kan bağı neye yarar CAN bağı olmadıktan sonra
5-Ya Okuyan ya öğrenen ya öğreten ya dinleyen ya da bunları seven ol. Sakın altıncısı olma. 
6-İnsanın parası arttıkça düşmanı artar, İlmi arttıkça DOSTU
7-Aklı boş olan insandan Hikaye dinlersin. Aklı başında olan insandan HAYAT öğrenirsin
8-Hayvandan insana dönen YOKTUR, ama insandan hayvana dönen ÇOKTUR.
9-Yoksulları değil zenginleri doyuramadığımız için fakirlik ve fakirler var
10-Ana okulundan önce ANA yetiştirme okulları vakıfları kurmalıyız.
11-Herşeyi bilmene gerek yok, Haddini bil yeter.
12- BABA çınar ağacı gibidir. Meyvesi olmasa da GÖLGESİ yine yeter.
13-Giydiğin elbise değil taşıdığın KARAKTER kaliteli olsun.
14-Yaptığınız her şeyi niye ve kim için yaptığınızı sürekli kendinize sorun.
15-İnsanlarla konuşurken HAKKI ortaya koymaya çalışmalıyız HAKLILIĞIMIZI değil.
16-HAYAT bir dondurmadır erimeden tadını çıkarın.
17 -Ya hatalarınızla Yüzleşir ya da Hatalarınız çoğalınca Yüzsüzleşirsiniz.
18-ASALET doğuştan değil Davranıştandır. 
19-İnsanın ÖZÜ ne ise GÖZÜ de hep onu görür.
20 -ÜZÜLME kardeş kaybettim dediklerin belki de kurtulduklarındı. 
21-HAKSIZLIK karşısında eğilmeyin hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.
22-Önemli olan bir omuza YASLANMAK değil o Omuzda YAŞLANMAKTIR.
23-ASLINDA Canın bile Emanet iken kaybedecek Neyin var ki. 
24-İNSANLIĞINIZ size zimmetlidir sakın onu kaybetmeyiniz.
25-Şu 4 şey geri gelmez: SÖZ-OK-ZAMAN-FIRSAT.
26-Dünyada en kıymetli şey ZAMANDIR onu nerde ve kime harcadığına iyi bak
27-Aç bir mide ÖĞÜDE değil ÖĞÛNE muhtaçtır.
28-Ôrnek almak marifetse ÖRNEK OLMAK keramettir.
29-Herkese HAK veren HAKSIZ kalır.
30-Özürlü bir mal ikinci kaliteye düşer, Özür dileyen insan ise BİRİNCİ kaliteye yükselir.
31-ÖFKE, KİN, KİBİR Hem kör eder hem  sağır.

*************

Bundan birkaç yıl evvel, Trabzon’da bir çay ocağında oturmuş, edebiyatla ilgili öğretmenlerle, şairimsi tiplerle konuşuyorduk. Muhabbetin bir yerinde ‘’Karadeniz, bilhassa Trabzon bildiğiniz Anadolu’ya benzemez. Burası, tarihi ve kültürel geçmişiyle bambaşka bir yerdir‘’ diye bir söz etmiştim. Masadakilerin çoğu milliyetçi kalıplı öğretmen, memur takımı olduğu için suratlar asıldı. Ama bu sözü bu denli cesurca söyleyeni ve sözünün içeriğini merak etmiş olmalılar ki aradan geçen sürede Karadeniz’le ilgili epeyce bir okuma yapmışlar. Vardıkları sonuç çok ilginç; “Karadeniz Anadolu’ya ait bir yer değildir, bambaşka bir yerdir.”
Bu sözü anlamaları için tam üç yıl kahvede, sokakta nerede karşılaştıysak bana surat astılar. Dün de, bir meyhanede yan masadaki dostlarına meyve tabağı gönderir gibi masamıza şiir dergisi gönderdiler. Şiir dergisinin adı ise; Barbar! (Metin Kondel)

************

Suyun üstünde yürüyebilmek için suyun kaldırma kuvvetine denk bir ağırlıkta olmanın gerekli olduğuna inanmayanlar, inanınca suyun üstünde yürüyebileceklerine inanıyor. Bir tarafta inanmak, bir tarafta inanmamak... Suyu adam yerine koyan yok. 
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar