Gazi Anadolu Lisesi’ndeki skandal görüntüler!

  Kuzey Ekspres dün, Trabzon Ortahisar Gazi Anadolu Lisesi’ndeki skandal bir görüntüyü, okul konferans salonunun girişindeki duvarlara Arapça harflerle çizilen, resmedilen görüntüleri manşetine taşıdı.
Olayı İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu, sosyal medyada gündeme getirdi.
gazi-1-001.jpgTürkiye Cumhuriyeti Devletinin bir okulunun duvarlarına, dini motiflerin, Arapça yazıların işlenmesi, yasalara aykırı bir işlemdir.  
Türkiye ne yazık ki, AKP iktidarı ile birlikte Arap kültür emperyalizminin istilası altına girmiştir. 
Gazi Anadolu Lisesi’ndeki bu görüntü bunun en açık örneğidir.
Ve ne hazindir ki, Milli Görüş, tarikat, cemaat ekseninde eğitim alanlar, bu olayı savunuyor.
Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir okulda, resmi dairede bu görüntüleri göremezsiniz. 
Duvarlara çizilen o resim ve Arapça yazılar, sanat eseri vs. de olsa, yeri orası değildir. İbadethanedir, müzede teşhirdir.
Trabzon Valiliği ve il Milli Eğitim Müdürlüğü, bu olayla ilgili soruşturma açar mı açmaz mı, okul müdürüne görevden el çektirir mi, bilemiyoruz. 
Anayasa ve Milli Eğitim Temel Kanunları, göz önüne alındığında soruşturma açılması gerekir.
Bekleyip göreceğiz. 

Tezatlar Ülkesi Türkiye!
  Dün öğle saatlerinde, Maraş Caddesi ile Cumhuriyet Caddesinin kesiştiği yerin yakınındaki dolmuş durağında, dolmuştan indim. Halk Bankası önüne geldiğimde yolun karşı tarafında bir kadın bir erkek polis, Tabakhane istikametinden gelen otomobilleri durduruyor. Yolun kenarına çektirilen otomobiller iki-üç dakika duruyor ve gönderiliyor. Tahminim o ki, emniyet kemeri takılıp takılmadığı kontrol ediliyor, takmayana ceza kesiliyor.
 tezatlar.jpg Otomobil sürücülerinin, yanındakilerin, hatta arkada oturanların emniyet kemeri takmaları her şeyden önce kendilerinin can güvenliği için önemli. 
Kent merkezinde, otomobillerde emniyet kemeri takılıp takılmadığını kontrol eden trafik polisleri, mesela dolmuş minibüsler için hatta otobüsler için neden aynı uygulamayı yapmıyorlar.
  Siz Trabzon’da, müşterisi veya sürücüsü emniyet kemeri takan bir minibüs ve otobüs rastladınız mı?
Emniyet kemeri takma mecburiyeti yalnız, özel otomobil sürücüleri için mi geçerli? İkincisi, şehir içerisinde yavaş giden bir otomobil sürücüsü emniyet kemeri taksa veya takmasa ne olur? Bu kontrolü sahil yolunda neden yapmazsınız?
***
  Bir başka tezat konu da AVM’lerde yaşanıyor. AVM’lerin hemen hepsine girerken X-Ray cihazından geçersiniz. Silah ve kesici alet taşıyanlar, hemen uyarılır. Üzerlerindeki alınır ve sonra AVM’lere girersin. 
Aynı AVM’de ise, her türlü kesici, yaralayıcı alet satan mağaza vardır. Mesela Trabzon Forum Alışveriş Merkezi’nin alt katında bıçağından, orağına, kazmasına kadar her şey satılır. Kapıdan girerken cebindeki bıçağı aldınız, aynı vatandaş alt katta daha keskin bir alet satın alıp, eylem yapabilir. 
***
  Yurt dışına giriş-çıkışlarda free shoplarda istediğin içkiyi vs. satın alırsın ve bunları bir naylon torbaya koyup uçağa binebilirsin. Ancak, free shoptan satın aldıklarının benzerini veya bir şişe suyu, kontrol noktasının dışından temin etsen kontrol noktasından geçemezsin. Kapıdaki güvenlik görevlisi, ‘yasak’ der ve seni içeri almaz. Ancak aynı suyu içeride bire on fiyatına alırsan sorun olmaz.
Dün öğle saatlerinde yurt dışından gelen bir dostumuz aradı. Dostumuz, “Kıbrıs, Lefkoşe Havalimanındaki free shoptan bir şişe viski, bir şişe şarap aldım. İstanbul Havalimanına indim. Trabzon uçağı 4-5 saat sonra kalkacaktı. Elimdeki çanta ile havalimanı dışına çıktım. Kartal sahilinde bir yemek yedim. Havalimanına döndüm. İçeri girerken, kapıdaki görevliler, ‘bunlarla giremezsin yasak’ dediler ve beni almadılar. Bağırdık çağırdık fayda etmedi. Böyle rezalet olur mu?” dedi.
Biz de ‘Burası Türkiye burada her şey olur’ demekle yetindik.

Pidenin hamuru kaç lira?
  Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odası, peynirli, kıymalı vs. pidenin hamur fiyatını açıklamış. Pidenin 300 gr. hamurunun fiyatı 7 lira olarak belirlenmiş. Zamdan önceki fiyat 5 lira imiş. 
pide.png50 kiloluk bir çuval unun fiyatı 110 ila 120 lira arasında imiş.
Bu durumda bir çuval undan, suyu da katarsak yaklaşık 190-200 hamur çıkıyor. Bazı fırıncılar daha fazla çıktığını söylüyor.
120 liralık bir çuval undan bu hesaplamalara göre bin dört yüz liralık pide hamuru çıkıyor.
Trabzon’un tanınmış bir pidecisi, TESOB’un hamur fiyatını 7 lira olarak belirlemesine rağmen 5 liraya sattıklarını belirterek, “Elektrik, su, SGK, vergi, kira, işçi ücreti, diğer malzeme ve işletme giderlerinin ne kadar olduğunu biliyor musunuz?  Astarı yüzünden pahalı. Kazandığımızın yüzde doksanını devlete, çalışana, kiraya veriyoruz” dedi.  
İşverene hak vermemek elde değil.

******

  Muhalefet, demokratik toplumun olmazsa olmazıdır.
İktidar her yerde vardır, ama muhalefet sadece demokratik toplumlarda vardır.
Demokratik toplumun göstergesi olan muhalefet, iktidar alternatifi olarak, en az iktidar kadar sorumluluk taşır.
İlkesi, planı, programı olmayan, zamanını günübirlik konuşmalarla geçiren bir muhalefetin varlığı ile yokluğu birdir.
İktidara düşen de, muhalefetin imkânlarını tırpanlamak değildir. Aksine, kendisinin kullandığı bütün devlet imkânlarından muhalefeti de yararlandırmak, demokratik toplum adına ona destek olmaktır.
Mevcut iktidarı güçten düşürüp yerine geçebilmek uğruna kendi ilke ve görüşlerini çiğneyen, hiçbir yakınlığı olmayan gruplarla diyalog içine giren bir muhalefet ve iktidardan düşmemek adına eline geçirdiği her imkânı muhalefet aleyhinde kullanan iktidarların bulunduğu bir ülkenin istikbali karanlıktır.
Onun için bu ülkede ben, hiçbiri bana güven telkin etmeyen iktidarın da, muhalefetin de muhalifiyim. (Av. Yaşar Ramazanoğlu)

*****

  Birisi haksızlığa uğradığında, ki bu düşmanın da hatta en nefret ettiğin kişi de olsa susuyor veya sevinç duyuyorsan kendini adaletli kişi olarak tanımlayamazsın.
  Kaftancıoğlu'na gelince, kendisinden haz ettiğim söylenemez. Bunu en iyi Nuri Aydın bilir ama ona yapılanın da adalet olduğunu söyleyemem. Verilen ceza sistemine göre bin yıl da ceza alabilirdi. Neden az verdiler anlayamadım(!) (Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar