Gecesini gündüzüne kattı!

gecesini.jpeg  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle bölgeye kamp kurdu. Gecesini gündüzüne katan bakan Soylu, deprem sonrası yapılan çalışmaları yerinde inceliyor. Hemen her gün 4-5 saat uyuyabilen bakan Soylu, Elazığ ile Malatya arasında mekik dokuyor. Deprem bölgesindeki çalışmaları koordine eden Soylu, vatandaşların da takdirini kazanıyor. Bu arada Trabzon Büyükşehir belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Elazığ’a gitti. Elazığ belediye başkanı ve valisi ile görüşecek olan  Zorluoğlu, bölgede incelemelerde bulunacak, vatandaşlarla görüşecek.
 

Akçaabat’taki o hastane!

  Akçaabat’ta birkaç yıl önce kapanan özel hastane Şubat ayının ilk haftasında, hasta kabulüne başlayacakmış. Hastaneyi Karadeniz Hastanesinden ayrılan bir ekip faaliyete geçirecekmiş. Hastanenin genel müdürlüğünü de Karadeniz Hastanesinden ayrılan Alpaslan bey yapacakmış. Yeni hastane geçenlerde emekliye ayrılan ünlü cerrah Ayhan Çağılcı’yı transfer etmiş. Hastaneyi faaleyete geçirecek ekip, sağlık bakanlığından daha önce alınan ruhsatı da bir süre önce yenilemiş. Hayırlı olsun diyelim.

Kürşat Başkan ve Ataoğlu!

kursat.jpg  Trabzon’un tanınan simalarından Kürşat Başkan, Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem nedeniyle Trabzon, İstanbul ve Azerbaycan’da başlattığı yardım kampanyasının ilk etabında bir TIR malzemeyi önceki gün Ataoğlu nakliyenin sahibi Fikrat Ataoğlu’nun tahsis ettiği bir TIR ile deprem bölgesine gönderdi. Kürşat Başkan, deprem bölgesine göndereceği malzemeler için Trabzon Çukurçayır semtinde bir depo tuttu. İstanbul ve Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den getirilen malzemeler bu depoda paketleniyor ve daha sonra Ataoğlu’nun TIR’larıyla deprem bölgesine gönderiliyor. Kürşat Başkan’ı kutluyoruz.

TMO piyasayı sallayacakmış!

  AKP Giresun milletvekili Cemal Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir ile önceki gün bir araya gelmiş ve fındığı konuşmuş. Öztürk, TMO’nun yeni sezona daha güçlü girmek için depoları boşaltacağını söylemiş. Öztürk, önümüzdeki günlerde Giresun’da bir de fındık kurultayı yapılacağını belirtmiş.
TMO’nun depolarında şu anda kaç bin ton var, belli değil. TMO’nun depolardaki fındığı boşaltmasının anlamı, bu fındığı piyasaya satması demek! TMO satacağı bu fındığı piyasa şartlarından daha az fiyata satması halinde yeni sezon fındık fiyatlarının etkileneceği söyleniyor. Trabzon Ticaret Borsası basın danışmanı Murat Taşkın; TMO’nun fındık satmasının doğru bir karar olduğunu söyledi. Taşkın, ‘TMO 15-16 liraya fındık aldı. Şu anda piyasada fındığın fiyatı 20 lira civarında. TMO’nun, fındığı depolarda çürütmek yerine satması isabetli bir karardır. Ancak, burada yapılacak iş, alıcılara eşit şartlarda satış yapılmasıdır’ dedi. 

Taşkın, TMO’dan fındık satın alan tüccarın bu fındığı rahatlıkla ihraç edebileceğini söyledi.  Diğer yandan kimi fındıkçı ve üretici dernekleri ise, TMO’nun sezon öncesi depolardaki fındığı satmasının yeni sezon öncesi fındık fiyatının düşmesine neden olabileceğini söylüyor.
 Osman Hocanın kehaneti!

osman-hoca.jpg  KTÜ eski öğretim üyelerinden Prof. Dr. Osman Bektaş, deniz dolgusu ve deprem ile ilgili zaman zaman açıklamalar yapar. Osman Hoca, bir ara Akyazı stadının bir tarafının bir iki milimetre çöktüğünü bir tarafının da da yükseldiğini söylemişti. 
Osman Bektaş, Elazığ depremi sonrası yine ilginç açıklamalarda bulundu. Trabzon ve çevresinde 50 yıl içerisinde 6.6 büyüklüğünde deprem olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen Bektaş, depremin Trabzon merkezinden 10 km uzakta ve sahil kesimlerinde ve de dolgu alanlarında tesirinin 4-5 kat olacağını iddia etti. 
Osman Hocanın, kimilerine göre kehaneti kimilerine göre de bilimsel açıklamaları tartışılmaya başlandı. Hoca, her ne kadar bölgede 6.6 büyüklüğünde deprem olacağını söylesede tarihi süreç içerisinde Trabzon ve çevresinde bu büyüklükte bir deprem olmadı ve kayıtları da geçmedi.
 
Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Muzaffer Aydın, Trabzon’da son 20 yılda yapılan binaların deprem yönetmeliğine göre inşa edildiğini söyledi. Aydın, 20 yıldan önce yapılan binaların kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. 
Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen ise, Trabzon’daki yapıların bir çoğunun sıkıntılı olduğunu ve bunların yeniden çek edilmesi gerektiğini belirtti. Şen, ‘Trabzon’un bir diğer sorunu da dere yataklarındaki yapılaşmadır’ dedi.
 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar