Gecikmiş bir Teşekkür!

Trabzon Ekspres’i haftalık olarak 11 Şubat 1994 tarihinde yayınlamıştım. Daha dün gibi diyeceğim ama tam 21 yıl olmuş! Gazeteyi yayınlamadan önce de Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde bir de tanıtım kokteyli yapmıştım… Kokteylde kimler yoktu ki!

İlk sayının manşeti, ‘iki aday yarışırız’ idi… İki aday;  Orhan Karakullukçu ile Atay Aktuğ… Biri ANAP’ın diğeri CHP’nin adayı! ANAP’ın adayı Orhan Karakullukçu 1989 yerel seçimlerinde Atay Aktuğ’a karşı kaybetmişti.. 27 Mart’ta 1994’te ikili yeniden kozlarını paylaşacaklardı. Seçimden bir iki ay önce yapılan kamuoyu anketleri ve sokak böyle söylüyordu. 27 Mart gecesi yalnız Trabzon’da değil İstanbul’da da anketler ters yüz olmuştu. Trabzon’da Asım Aykan, İstanbul’da Recep Tayip Erdoğan seçimi kazanmıştı. 

Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı son yıllarında hapse girmesi, yıldızının da parlamasına neden oldu. Erdoğan hapse girmeseydi, muhtemelen ikinci dönem de Belediye başkanı idi. Hapisten sonra AKP’nin kuruluşu ve partinin genel başkanlığına gelişi…

2002 yılında haftalık Trabzon Ekspres’in yayınına bir süre ara verdim.  6 Aralık 2004 yılında Trabzon Ekspres’in adını Kuzey Ekspres yaparak günlük yayına başladık.

Kuzey Ekspres, günlük yayında 10 yılı geride bıraktı 11. yılına girdi..

Kuzey Ekspres ailesi olarak kuruluş yıldönümünü gazete çalışanları ile kutlardık. Günlüğe geçişimizin 11. yılında bu kutlamayı Trabzon Ekspres’in kuruluş yıldönümünde kutlama kararı aldık. Sonra, bundan vazgeçtik.

Gazetemiz genel yayın müdürü Erkan Şahinbaş, ‘Gazete nasıl olsa önümüzdeki günlerde yeni yerine taşınacak, kuruluşu ve açılışı orada birlikte yaparız’ dedi.

Biz de başta Erkan Şahinbaş olmak üzere gazeteye emek verenlerin isteklerini uygun bulduk ve kuruluş yıldönümü kutlamasını erteledik.

Etkinliği erteledik ama ertelememiz gereken iş, Kuzey Ekspres’e maddi ve manevi katkı koyanlara teşekkür etmekti.

Kuzey Ekspres’e maddi ve manevi katkı veren herkes sonsuz teşekkür ediyoruz.

Xxx

Yerel veya genel seçimler öncesi siyaset renklenir, hareketlenir. Karşılıklı atışmalar, suçlamalar ve eleştiriler havada uçuşur. Partiler ve adaylar yaptıklarını, yapacaklarını, vaatlerini anlatırlar. Seçilebilmek için çalışırlar, çabalarlar.

Siyasi partiler ve adayların hepsi olmasa bile bir bölümü seçimlerde büyük paralar harcarlar!

2002 yılında yapılan seçimden birkaç ay önce kurulan Genç Parti, o seçimde yüzde 7-8 civarında oy almıştı. Genç Parti’nin genel başkanı Cem Uzan o seçimde inanılmaz paralar harcamıştı. Tabanı, dayandığı bir görüşü olmayan bir partinin iki üç ayda bu denli oy alması, Türk toplumunun genel durumunu da yansıtmakta idi.

…Ki o seçimde, köklü partiler meclis dışında kalmışlardı.

Seçimde başarı elde etmek bir yerde bütçeye ve kullanacağın argümanlara bağlı!

AKP, yerel ve genel seçimlerde bu işi mükemmel yaptı. Para ise para! Adam ise adam! Anket ise anket! Kısaca seçimi kazanmak için gerekli olan her şey kullanıldı.

AKP hemen her seçimde istediği oyu da aldı. Din ile aldı, para ile aldı vs. Sonuçta aldı!

30 Mart’ta yapılacak yerel seçimde AKP, önceki seçimlerdeki başarıyı gösterecek mi?

Genç Parti’nin birkaç ayda yüzde 7-8 oy aldığı bir ülkede, her şey olur. AKP, önceki seçimlerdeki başarıyı da tekrarlar veya önemli ölçüde de oy kaybedebilir.

O nedenle 30 Mart seçimleri için siz siz olun, şu kesin kazanır, bu kesin kazanır, demeyin!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.