Gelmeyen demiryolunun tartışması!

gelmeyen-(1).jpg   Trabzon’da son 10-15 yıldır dillerden düşmeyen ‘demiryolu’ projesi görünürde yok ama ne hikmetse bir yandan Giresun’dan ‘bize niye gelmiyor’ bir yandan Rize’den ‘o proje bir şey kazandırmaz’ babında sözler Trabzonluları hayrete düşürüyor. Geçtiğimiz yıllarda Giresun tarafından ‘demiryolu güzergahı bizim taraftan olsun’ serzenişleri bu kez Rize tarafından farklı boyutta geldi. Rize TSO Başkanı Aziz Karamehmetoğlu, ‘Samsun-Sarp demiryolu bölgeyi canlandırır, Erzincan-Trabzon demiryolu bir şey kazandırmaz’ deyiverdi.
                                           *******

gelmeyen-(2).jpg  Rizeli Karamehmetoğlu’nun bu açıklaması bir yandan Gümüşhane bir yandan da Trabzon’dan tepki gördü. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Mustafa Yaylalı, Karamehmetoğlu’nun Trabzon-Erzincan demiryolu projesi bölgeye bir şey kazandırmaz’ şeklindeki yaklaşımının hatalı ve yanlış olduğunu belirtti. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlığı döneminde de demiryolunun yılmaz savunucusu olan Yaylalı, dünyada ticaret ağlarının değiştiğine işaret edip, ‘Çin’den ilk trenden kalktı, 5 Kasım’da da Marmaray’dan geçip Avrupa’ya ulaşacak. Bu bizim bahsettiğimiz koridorun ilk adımı. Yani dünya ticareti çok başka tarafa gidecek. Bu bahsedilen koridorun Karadeniz’den çıkışa ihtiyacı var. Dünya ticareti önümüzdeki 10’lu yıllarda bu aks üzerinden geçecek. Bunun aksın Karadeniz’e en yakın noktası Trabzon - Erzincan demiryolu. O yüzden ısrarcıyız. Bu hat Rize ve Giresun, kısmen Ordu’daki limanları aktif hale getirecektir. Tüm bölge illeri Trabzon-Erzincan demiryolu için ortak hareket etmeli’ mesajını verdi.
                                             ******

gelmeyen-(3)-001.jpg  Bildiğimiz kadarıyla Erzincan-Trabzon demiryolunun proje ihalesi yapıldı. Yapım ihalesi ne zaman yapılır onu Allah bilir. Çünkü Trabzon halkı yıllardır demiryolu ha geldi, ha gelecek diye oyalandı, hemen her seçimde seçim malzemesi de bol bol yapıldı.
   Türkiye’nin bugünkü ekonomik koşulları göz önüne alındığında Erzincan-Trabzon demiryolu çok da pahalı bir proje olduğundan daha uzun yıllar Trabzon halkı demiryolu raylarını göremeyebilir. Gelmeyen demiryolu için yapılan tartışmalar da havanda su dövmekten öte değil gözüküyor.
Mustafa Yaylalı’nın bahsettiği yeni ulaşım aksları doğru. Önümüzdeki 10-20 yıl içinde ticaret savaşları daha da kızışacaktır. Avrupa’nın bu ticaret savaşlarında önemi büyük, çünkü en büyük tüketici konumunda. 
Yurdu büyük Atatürk’ün dediği gibi baştan başa demir ağlarla örmek önemli.      Trabzon-Erzincan Demiryolu da önemli bir proje ancak yukarıda da dediğimiz gibi bu ekonomik şartlarda Türkiye kendi kaynaklarıyla bu projeyi başarabilir mi? Belki yabancı ortaklıklarla bu işin çözümü noktasına gidilecektir. Dileriz yıllardır olduğu gibi Trabzon ve bölge demiryolu için çok daha yıllar geç kalmaz.

Gürsoy çalışıyor!  

gursoy.png  Arsin Belediye Başkanı Sait Gürsoy, göreve geldiği günden biri halkla iç içe olmaya çalışan bir portre çiziyor. Gürsoy’un seçimden önce muhtarlara bir sözü vardı. Göreve geldiğinde belediye binasında Muhtarlar Derneği için bir yer tahsis edeceği sözünü vermişti. İşte o yer dün düzenlenen sade bir törenle hizmete açıldı. 
Açılış töreninde Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk, Arsin Muhtarlar Derneği Başkanı Raif Gürsoy, ilçe protokolü ve mahalle muhtarları vardı. Muhtarlar derneği başkanı Raif Gürsoy, ‘Bizlere vermiş olduğu sözü tuttuğu için belediye başkanımıza çok teşekkür ediyoruz’ ifadelerini kullandı.
Bekir Aktürk de bir konuşma yaparak Başkan Sait Gürsoy’a teşekkür etti, hlafta kalmayan bir hizmet yapmasından memnuniyet duyduklarını vurguladı. Başkan Gürsoy da, ‘Biz bir bütünüz. Şimdi muhtarlarımıza daha yakınız’ mesajı verdi. 
Biz de Başkan Sait Gürsoy’a çalışmalarında başarılar diliyoruz. 

Trabzon’un toprağı verimsizleşiyor mu?

 trabzonun-topragi.jpg Trabzon Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı bünyesinde 2015 yılında hizmete açılan Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü Toprak Analiz Laboratuvarında analiz edilen 4 bin 602 toprak numunesinin sonuçlarına göre “Trabzon İli 2019 Yılı Toprak Verimlilik Raporu” hazırlandı. Buna göre, analizi yapılan tarım topraklarında kireç ve organik madde miktarının yetersiz olduğu görüldü.
  Yalıncak Mahallesi’nde bulunan laboratuvarda, toprak numuneleri analiz edilerek ve çiftçilere gübre tavsiyesinde bulunuluyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen toprak verimlilik analizleri; toprak reaksiyonu, toplam tuz, bünye, organik madde, fosfor, potasyum ve kireç tahlillerinin titizlikle yapıldığı laboratuvarda bugüne kadar yapılan tahliller, uzman ziraat mühendislerince değerlendirilmiş. 
  Buna göre; Trabzon’da analizi yapılan tarım topraklarında yüzde 80,88 kireç miktarının, yüzde 65,27 organik madde miktarının, yüzde 32,09 fosfor miktarının ve yüzde 15,84 potasyum miktarlarının normalden düşük olduğu görüldü. 
Analizler ilçe bazlı değerlendirildiğinde, Akçaabat ve Çarşıbaşı ilçelerinden gelen toprak numunelerinde yüzde 80 ve üzeri organik madde eksikliği tespit edildi. Organik madde açısından tarım toprakları en yeterli durumda olan ilçenin Dernekpazarı olduğu belirlendi. 
  Çiftçilerin toprak analizi yapmadan fosfor ve potasyum içeren kompoze gübreleri kullanmaması gerektiğinin ifade edildiği raporda, toprakta fosfor ve potasyum elementlerinin fazlalığının diğer besin elementlerinin bitki tarafından alınmasını engellediğinden, kullanılan gübrelerden beklenilen faydanın sağlanamadığına dikkat çekildi. 
Raporda, ‘Bu durumda harcanan para ve emeğe karşılık beklenen verim artışı olmaz. Ayrıca potasyumun elementinin fazla olması asit karakterli toprakların daha da asitleşmesine neden olur’ ifadelerine yer verildi.
                                              *******
   Trabzon bir zamanlar bölgenin en verimli topraklarına sahip illerin başında geliyordu. Beşirli’den Akçaabat’a kadar olan bölge şimdilerde tarım arazisi olmaktan çıktı, yerine binalar dikildi. İlçelerde de tarım arazileri hemen hemen terk edildi. Genç nüfus kırsalda azaldı, yaşlılara kaldı, artık onlar da bağ-bahçe işleriyle ilgilenemez oldu. 
   Maalesef verimli topraklarımız elimizden kayıp gidiyor. Bir yardan da verimli tarım topraklarının dolgu alanlarına boca edildiğinden dem vuruluyor. 
Üretimin olmadığı yerde kalkınmadan, refahtan söz edilemeyeceği hemen herkes biliyor ama üretime dönük tarım politikalarından maalesef hala uzak duruyoruz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar