Genç, ‘Dengeli bir liste oluşturdum’

Genç, ‘Dengeli bir liste oluşturdum’

AK Parti Trabzon İl Başkan adayı Av. Ahmet Metin Genç, AK Parti olarak demokratik bir kongre süreci yaşayacaklarını belirtti. Dengeli bir liste oluşturduğunu kaydeden Genç, “Kongre salonuna birlik içerisinde girilecek ve kim kazanırsa kazansın yine

Ak Parti olarak iki adaylı bir kongre süreci yaşıyorsunuz, bu konuda genel bir değerlendirme yapar mısınız?

Demokratik süreç devam ediyor ve bu süreç içerisinde başka arkadaşlar da adaylıklarını açıklayabilir. Biz AK Partiye yakışır bir kongre süreci yaşayacağız. Daha önceki kongrelerde de bulunmuş bir kişi olarak, bu konudaki deneyimimi de ortaya koyarak güzel bir kongre süreci geçirdiğimizi düşünüyorum. Kuruluşundan bugüne kadar partimizin yönetim kademelerinde şimdiki yönetimdeki arkadaşlarımız da dahil olmak üzere çok değerli arkadaşlarımız görev aldı. Şuanda yönetimde bulunan arkadaşlarımızın yönetim anlayışlarına, partiyi savunma anlayışlarına, politika üretmelerine vakıf olan bir kişi olduğumu düşünüyorum. Bu anlayış doğrultusunda güzel bir yönetim kurulu oluşturma çabasındayım. Kongre salonuna listeler girecek ama asıl olan kongre salonundan birlik içerisinde çıkılacaktır. Bu hep böyle olmuştur, bu kongrede de böyle olacaktır. Sonuç ne olursa olsun bu anlayışla o salondan çıkarak yolumuza devam edeceğiz.

 

Kongre sürecine girildiği günden itibaren genel merkezin bir adaya daha yakın durduğu konuşuluyor. İki liste olması parti bütünlüğüne zarar verir mi?

Genel Merkez kongreye gelip bir adayın yanında asla yer almaz. Ama genel merkezimiz bütün illerde ve Trabzon’da önceki kongrelerde de olduğu gibi tek liste olmasını ister. Bu olmadığı taktirde işi demokratik sürece bırakır. Şu anda da yaşanan aynı süreçtir. Genel Başkan ve genel merkezimizin bir adayın yanındaymış gibi gösterilmesi hiç şık değildir. Böyle bir anlayış parti bütünlüğümüze zarar verir. İki aday iki liste ile gidilen kongrede parti bütünlüğü hiç bir zarar görmeyecektir. Partimizde demokratik şekilde sürecin işlemesi asıldır. Aday ya da adayların olması parti içerisindeki gücü ve zenginliği de ortaya koyar. Burada önemli olan seçimlerden sonra partililerimizin ortaya koyduğu duruştur. Ben kaybettiğim kongrede de tavrımı seçilen il başkanımızdan yana koydum. Zaten asıl partililik burada ortaya çıkmaktadır. Bu süreçten sonra da partimizde böyle bir kırgınlık ve küskünlüğün olacağını düşünmüyorum. Yönetimde olsun ya da olmasın gerçek AK Partililerin Başbakanımızın bize yüklediği misyonu temsil etme bilinci içerisinde olduğunu düşünüyorum. Geçmiş kongrelerde de çift liste oldu, AK Partiye Trabzon’da ne oldu? Belediyeyi aldık.

 

İl Başkanı iken Milletvekili adayı oldunuz, şimdi tekrar il başkanlığına adaysınız. AK Parti delegelerinin üzerinde şöyle bir endişe var; önümüzde genel seçimler var, acaba Ahmet Metin Genç il başkanı seçildiği taktirde genel seçimlerde yine Milletvekilli adayı olur mu?

Teşkilatımızın da delegemizin de beklentisi il başkanı olmam noktasındadır. Bunu değerlendirerek karar verdim. Bir siyasetçinin kesinlikle iki sene sonrasını düşünerek şimdiden karar vermesinin doğru olmadığını söylüyorum. Bu zamana ve şartlara bağlıdır. Ben bu partiye üye olduktan on ay sonra il başkanı oldum. O nedenle bu işler hesap kitapla olmaz. Ben bu süreçte teşkilatlarımızın bu temayülü doğrultusunda güçlü bir yönetimle beraber il başkanlığına aday oldum. Daha önceki dönem milletvekili aday oluşum bu dönem de aday olacağım anlamına gelmez bu açıkça söyleye bilirim. Ama şu anda ‘milletvekili adayı olmayacağım’ şeklinde bir açıklama yapmam bekleniyorsa böyle bir açıklama da yapmam. Çünkü bunu doğru bulmuyorum. İl başkanlığı makamı kesinlikle basamak olarak kullanılmaz, bu o makama haksızlıktır. Yerel seçimleri kazandık, bundan sonraki süreçte bizim görevimiz Sayın Belediye Başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na katkı yapmaktır. Biz bir takım taahhütlerde bulunarak vatandaşlarımızdan oy aldık. O nedenle Belediye Başkanımız, Belediye Meclisimiz ve İl Teşkilatımız el ele vererek bu dönemde bu hizmetleri Trabzon’a kazandırmak için çalışacağız.

 

Bakan ve Milletvekillerinin tarafsızlığı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Sayın Bakanımız açık ve net olarak tavrını ortayla koydu ve hangi arkadaşımız seçilirse seçilsin il başkanımızdır, sürecin demokratik bir şekilde işlediğini ve kongrede sonuçlanacağını ve yine hep beraber yolumuza devam edeceğimiz yönünde çok olumlu bir açıklaması olmuştur. Bunun demokratik sürece katkı sağladığını düşünüyorum, kendisine teşekkür ediyorum. Ben bu kongrelerde Bakanımızı ve Milletvekillerimizi daha çok korumamız gerektiğini düşünüyorum. Ama bakanımız ve milletvekillerimiz kongreye karışmasın anlamına gelmiyor. Onlar da bu kongreyi düşünecekler tabi, tercihlerini de kullanacaklar bu çok doğaldır. Ama şu ve ya bu adayı destekliyorlar şeklinde bir anlayışı kabul etmiyorum.

 

Başbakan Erdoğan kongreye katılacak, Başbakan’ın burada yapacağı konuşma sizce seçimi etkiler mi?

Maalesef olay bu noktaya çekilmeye çalışılıyor, bunun böyle lanse edilmesini doğru bulmuyorum. Bu hem genel Başkanımızı hem de Genel Merkezimizi zedeler. Bu konuda arkadaşlarımızın daha çok hassasiyet göstermeleri gerektiğini düşünüyorum.

 

İki adayın da verdiği mesajlar birlik ve bütünlük üzerine. Ama ortada iki liste iki farklı yönetim anlayışı var. Burada şunu sormak istiyorum; başkan seçilen kişi delegenin tümünü kucaklayıp bütünlük içerisinde yola devam etmeyi başarabilecek mi?

Burada şunu açıkça söyleyeyim ki küsen AK Partili olmayacak. Kongre süreçlerinde küskünler diye bir grup ortaya çıkıyor, ben bunu kabul etmiyorum. Biz de kongre kaybettik ve kazandık. Yönetim anlayışı olarak farklılıklar olması çok tabiidir. Ama parti politikaları olarak asala bir farkımız olamaz. Biz Genel Merkez ve taban hep beraber hareket ederiz. Burada seçilen başkanın teşkilatları kucaklaması açısından bir endişe duyulabilir. Başkanlığım sırasında böyle bir endişe olmamıştır, olamaz da. Bu seçilen başkanın seçildikten sonraki duruşuna, tutumuna ve yönetim anlayışına bağlıdır. Eğer burada taraflı bir anlayış sergilenirse o zaman sakıncalı durum ortaya çıkabilir. Ama önyargısız bir şekilde tüm teşkilatları kucaklarsa hiçbir sıkıntı olmaz. Ben böyle bir uygulama yapacağım için bunu söylüyorum. Eğer seçilirsem geçmişteki yönetim anlayışımı sergileyeceğim.

 

Belediye Başkanı ile de görüştünüz mü?

Başkanımızla görüştüm yine görüşeceğim onun da önerilerini alacağım, milletvekillerimizin, Bakanımızın da görüşlerini tekrar alacağım, bu çok doğal bir şey. Ancak bunları kongreyi etkileyecek bir sürece sokmamız doğru değil.

 

Dengeli bir liste oluşturduğunuza inanıyor musunuz?

İlçeleri İl’de dengeli bir şekilde temsil etmemiz lazım. Dolayısıyla onların da görüş ve önerilerini alıyoruz. Ben dengeli bir liste oluşturduğuma inanıyorum. Liste üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Fatma YAVUZ/ Oğuz ÖZBAKAN

 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.