Ekrem Seymenoğlu

Ekrem Seymenoğlu

GENÇ YETENEKLER ‘ Ceren Ece Öksüz ‘  ve ‘ İrem Zorlu ‘

 

Bugün sizlere iki genç yetenekten bahsetmek istiyorum.

Malumunuz Trabzon şehrinde henüz keşfedilmemiş ve keşfedilmeyi bekleyen yüzlerce sanatçı, sporcu, oyuncu, şarkıcı, müzisyen, futbolcu adayı genç bulunmakta. Keşke hepsi için elimizden geleni yapabilsek ve gençlerin gelişimine katkı sunabilsek.

Lafı uzatmadan yeni tanıştığım iki genç yeteneği size anlatmak istiyorum. Bunlar henüz lise çağında, yetenekli pırıl pırıl gençler. Lakapları bile var. İlki ‘ KaradenizinLiligu ‘ yani Karadeniz’in Boncuğu. Lakabını Hemşince söylediği şarkıdan sonra almış. Gerçek ismi Ceren Ece Öksüz.

Canlı dinlemek nasip oldu, sesi Karadeniz müziğine bir hayli yakışıyor. Neler yaptığını sorduğumda Trabzon Güzel Sanatlar Lisesinde Müzik bölümü okuduğunu ve gitar ile piyano çaldığını söyledi. Tabi çalarken şarkı söylebildiğine de keyifle dinleyerek şahit olduk.

Müzik, diksiyon ve çalgı dersleri alıyor. İlk sahne deneyimini ‘ Nayino ‘ şarkısıyla daha 3. Sınıftayken yapmış. Ekin Uzunlar, Zeynep Başkan gibi birçok Karadeniz şarkıcılarıyla festivallerde yer almış. Ailesinin işleri sebebiyle Türkiye’nin yarısından çoğunu gezdiklerini adeta kültür harmanlaması yaşadığını, sanatın, kültürün, sosyal çalışmaların yoğun olduğu geniş bir aile yapısına sahip olduğunu söylüyor.

Kendisini geliştirmek için şiir, kitap, araştırma ve enstrüman çalışmaları yapmaktan kaçınmadığını da ayrıca belirtiyor. Dağlara, doğaya, Karadeniz kültürüne, müziğine sevdalı, yaşlı nenelere türkü söylemeyi çok seviyor ve onlardan geçmişi dinliyor.  Ceren Ece Öksüz tüm bunlarla yetinmeyip tiyatro oyunlarında da oyunculuk yaparak şarkılar, türküler söyleyen karakterleri canlandırıyor. Korolarda görev alıp solistlik yapıyor. Tabi bu çeşitli etkinliklerinde bazı insanların dikkatini çeken Ceren farklı şirketlerden teklifler de alıyor.

Geçenlerde İstanbul’ a gittiğini bir Tv şirketi ile Karadeniz şarkılarını coverlayıp akustik çekimler yaptığını yüzünde gülümseme ile anlattığını söyleyebilirim. Sürpriz bir single projesi de cabasıymış, çaktırmadan onu da araya sıkıştırıyor. Hedef ve hayallerini sorduğum ‘ Ceren Ece ‘ kadın solist olarak Karadeniz müziğini çok farklı ve evrensel boyutlara taşımak istediğini söylüyor.

İdolleri ve beğendiği sanatçılar arasında Apolas Lermi, Resul Dindar, Ekin Uzunlar, Ali Baran, Sinan Akçal, Ezgi Eyüboğlu gibi Karadenizli isimler var. İTÜ yada Mimar Sinan Konservatuar bölümünde okuyup yurtdışında etnik müzikle ilgili master yapmak, Karadeniz müziğini geniş kitlelere ve dünyaya duyurmak akademik ve kariyer hedefleri arasında yer alıyor. Pandemi nedeniyle sanat ve müzik dünyasının sıkıntılar yaşadığını dile getiren Ceren Ece yurt içi ve yurt dışında gelecekte çok başarılı projelere imza atacaklarını özellikle dile getirmek istiyor. Sesini, karakterini, hayallerini ve hayata bakışını çok beğendiğim Ceren Ece Öksüz ‘ e hayallerini gerçekleştirme yolunda başarılar diliyor, keşfedilmeyi beklediğini camianın ileri gelenlerine duyurmak istiyorum.

***

Sıradaki genç yetenek kardeşimiz Ceren Ece ‘ nin de yakın arkadaşı olan İrem Zorlu. İrem Norveç ‘ te doğup büyümüş ve 10 yaşında Trabzon’ a ailesiyle birlikte gelmiş. Küçük yaştan beri sanata ilgisi bulunan İrem,Trabzon Büyükşehir Belediye Tiyatrosunda ve Trabzon Kent Tiyatrosunda oyunculuk yapıyor.

Genellikle Çocuk oyunları oynadıklarını dile getiren İrem, müzikal oyunlarda oynamaktan keyif aldığını ve hayalinin sinema filmlerinde yer almak olduğunu söylüyor. Kendini geliştirmek için sürekli kitap okuyup film ve videolar izliyor. İrem ‘ de Ceren gibi İTÜ yada Mimar Sinan Güzel Sanatlarda oyunculuk bölümü okumak istiyor.

Hedef ve hayallerinde dünya çapında kendini ispatlamış oyuncu olmak olduğunu söyleyen İrem, yetenekli olduğu kadar güzel fiziğe ve yüze sahip, birçok ünlü oyuncuya taş çıkaracağına şüphem yok diyebilirim. Henüz 15 yaşında ve yolun başında olmasına karşın gözlerindeki parıltı çok başarılı yerlerde onu göreceğimizin göstergesi diyebilirim. Tanıtım ve reklam filmlerinde oynayan İrem, Norveç’ ten Trabzon’ a geldikten sonra çok ciddi kültürel ve sosyal sorunlar yaşadığını, bu sorunları ancak tiyatro ile atlatabildiğini söylüyor.

Yemek farklılıkları ve insan davranışları hususunda ciddi sorunlar yaşadığını, bunu profesyonel destekler alarak atlatmaya çalıştığını belirtiyor. Üstad oyunculardan en çok Adile Naşit’ i beğendiğini ve onun filmleriyle büyüdüğünü söyleyen İrem, Naşit’in güzelliği ile değil oyunculuğu ile gündeme gelmesinden çok etkilendiğini söylüyor. İrem güzel olmasından dolayı değil oyunculuğu ile ön plana çıkmayı tercih ettiğini özellikle belirtiyor. Gitar, diksiyon ve oyunculuk eğitimleri alan İrem şimdiden gözünü sektörde yükseklere dikmiş bile.

Her iki kardeşimin gözlerindeki parıltı, istek, azim, yetenek ve karakter onlara yardım etmemiz gerektiğini bana hissettirdi. Genç yetenekler içimizde ve yanı başımızda dururken onlara el uzatmak zor olmamalı diye düşünüyor, ömürleri boyunca başarılı olmalarını diliyorum. Ailelerinin desteklerini fazlasıyla alan bu gençlere sektörün duayenlerinin de destek olacağına şimdiden inancım tam. Umarım bu yazım bir yerlere dokunur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.