Gerçeği arayan var mı?

 Sinir katsayımız tavan yaptığında eğer hemen cevap verirsek vay halimize!
ABD eski Başkanlarından Thomas Jefferson  “Kızgınsan konuşmadan 10, çok kızgınsan 100’e kadar say”
Bu durum, bizlerin derin nefes almakla beraber sakinleşmemizi sağlıyor(muş)
İnsanları zor durumda bırakmak, istediğinizi elde etmek için ya da haklı görünmek için yalan söyleriz.
“Kılıçdaroğlu’nun yalanlarını CHP’liler finanse edecek” dedi Cumhurbaşkanı. 
“Yalan ve iftiranın CHP’nin siyaset tarzı” olduğunu da söyleyen Cumhurbaşkanı “alışkanlıklarından vazgeçmiyorlar” ifadeleriyle konuşmasına devam etti.
Oysa siyasetin güvenilir bir ortamda yapılması gerekir.
Ama siyaset işte!  Böyle gelmiş böyle gidiyor.
Siyasette haksızla haklıyı ayırmak yerine o an güç kimin elindeyse ona bağımlı oluyoruz.
Seçimlerimizde de bunu yapıyoruz.
İşimiz görülsün diye aklımızın vicdanımızın bize söylediklerinin yerine tam tersini yapıyoruz. Yani kendi kendimizi kandırıyoruz. 
Sonra da önce kendimize ve insanlığa söylediğimiz yalanlarla, bir arpa boyu yol kat edememenin cevaplarını arayıp duruyoruz.
Demokrasi açısından “yalan ya da küfür fonu” üzücü bir olaydır. İçinde yalan geçen bir fon yani aldatmak ve gerçeğe aykırı olan kelimeler siyasi partilerde demokrasiyi zedeler.
Üyelerin ya da parti yönetiminin bu işe dâhil edilmesi bence hiç etik değildir. Ama bunlarda siyasi partilerde çok olağan durumlardır maalesef. Şaşmamak gerek yani.
Türkiye Demokrasi konusunda 167 ülke arasında 110. sıraya gerilemişken bizler tanıtım programlarında, mitinglerde, takdimlerde sadece birbirine sataşarak siyaset yapıyoruz.  
İsteyen istediği gibi konuşuyor ama ceza istenilen kişiye kesiliyor maalesef.
Oysa birçok insan her türlü hakareti yapıyor, yalanı söylüyor.
Goebbels, çeşitli propagandalarla asıl düşünceleri ustalıkla Kamufle edebilme kabiliyetini kullanarak, bütün insanları uyutma yani “Büyük Yalanı” bütün dünyaya mükemmel bir şekilde tanıtmıştır. Büyük yalanın en önemli basamağı olan, “kandırma ve uyutma” yöntemini de büyük bir beceri ile kanıtlamıştır. 
Goebbels söylenen yalanların insanlığın hayatını kurtarır cinsten değil, sadece mevcut kanunlar yıkılıp kendini garanti altına alacak kanun ve yasalardan geçmesi gerektiğinin savunur. Halkı sindirmek için de fişleme takip etme mekanizmaları önem taşır tabii ki.
Herhangi bir standart olmayan ülkemde kişiye göre ceza kişiye göre af demokrasi zaafının en büyük göstergesidir. Buda yapılan araştırmada en düşük notu” sivil özgürlük” alanında almamızdan bellidir sanırım.
Standart mutabakata varmak, kabul görerek onaylanmaktır. 
Standart faaliyetleri ve sonuçlarıyla ilgili kurallar bütünüdür.
İşte bu standart sağlanmayınca sokakta kadın dövüp, taciz eden affa uğruyor fakat başkası, söylediği bir sözden dolayı eğer birilerini kızdırıyorsa ceza alıyor. Böyle mugayir bir durum işte!
Dokuz yaşında kız çocuklarıyla evlenilebilir sözleri karşısında suç işleyenler ceza aldı mı? Aldı da ben mi duymadım acaba? Tecavüzcüsü ile evlendirilecek kız çocuklara karşı tecavüzcüye verilen ceza mıdır? Yoksa cezalandırılan travma altında olan ve yaşadıklarını kendi içine gömen o kız çocukları mıdır?
Dokuz yaşında ki bir kız çocuğu oy kullanabiliyor mu?
Pazara gidip alış-veriş yapabiliyor mu?
İmza yetkisi var mıdır?
Hepsinin ortak cevabı hayır ama elli yaşında, yetmiş yaşında bir adamla evlenebiliyor.
Rüşvet isteyen memur,  hava parası alan ev sahibi, insan hayatı ile oynayan doktor, milli dava değil kendi davasını güden siyasetçi,  meydanlarda televizyonlarda küfürlü konuşan insanlar, eksik veren pahalı satan esnaf, zam vermeyip mesaileri yiyen patron, öğrencinin hakkını puan kırarak yiyen öğretmen ve daha nice haksızlar ceza alıyor mu?
Yalan söyleyen, zina eden, adam öldüren, jurnal ettiren ceza alıyor mu? 
Geçeği arayan var mı? 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.