Gerçekleri Saptırmayın!

Bugün köşemizi, sosyal medyada beğenilen ve öne çıkan paylaşımlara ayırdık. İşte o paylaşımlar; 

  gercekleri.jpgEkrem İmamoğlu’nun Karadeniz gezisine Koç grubunun özel uçak tahsis ettiği şeklinde medya da çıkan haberler ve AKP yandaşlarının Koç grubuna yönelik eleştirileri ve karalamalarına grup bir basın açıklaması ile cevap verdi. Açıklamada gruba bağlı şirketin Binali Yıldırım’a da helikopter kiraladığı belirtildi. Olayın ticari bir iş olduğu aktarıldı.
  Türkiye’de ilk özel radyo kurucularından gazeteci, avukat Osman Ataman, Koç grubuna karşı yapılan karalamanın yanlış olduğunu belirterek, ‘Hadsizliğin de bir sınırı olmalıdır’ dedi. 
Osman Ataman’ın paylaşımı şöyle;
‘Birçok açıdan bu grubu eleştirebilirsiniz. Yıllar önce en bariz eleştiri korumacı gümrük duvarları sayesinde "döküntü" araba satıyor olma ithamı idi.
Bugün? Ford yatırımı ile kaç ülkeye ihracat yapıyor?
Fiat keza. Beko olarak kaç ülkede markalı ürün satıyor? Arçelik kaç ülkede marka ve fabrika satın aldı?
Özelleştirmede verilen TÜPRAŞ’ı kaç kat büyüttüler?
İSO 500 de ilk 10' da 5 kuruluş Koç Grubu'nun.
Koç'u çıkarırsanız Türkiye'de sanayi ve yan sanayi çöker.
Suriye politikasındaki hesapsız, tutarsız, cehalet dolu ölçüsüzlükleri, en çok istihdam sağlayan ve vergi verenlere yapmayın.
Sevmemek hakkınız.
Sövmek ve sövdürmek hakkınız değil.
Saldıranların kaçı bu ülkede 5 kişi istihdam etmiş?
Kaç para vergi vermiş?
Hadsizliğin de bir sınırı olmalı!’

Hollywood sahneleri!

  Hollywood’un aksiyon filmlerinde defalarca izlediğimiz sahnelerdir. Bir dizi saçma sapan olayın sonunda ölümüne bir boğuşma olur. Taraflardan biri diğerini öldürür. Sonra sakin bir şekilde polisi arar ve cinayet mahallinin adresini, muhtemelen 51. Sokak Kenedy Caddesi olarak bildirir. Toplumsal bir mikrobu elimine etmenin huzuruyla polise teslim olur. Yani maktulün Kaliforniya’daki mafya kuzeni olay mahallinde görünmez.
hollywood.jpg  Federal polis olay yerine gelir, gerekli güvenlik önlemlerini alır. Cinayet mahalli şerit ile çevrilir. Polis maktulün şeklini tebeşirle yere çizer. Mahkemede delil olması için fotoğraflar çekilir. Müfettişler cinayetle ilgili ciddi bir soruşturma başlatır. Bir polis komiseri basına yüzeysel bir açıklama yapar. Sonra ceset bir naylon torbaya konulur ve fermuar çekilir. Çok az sayıda insanın katıldığı cenaze töreninde ise kimse yırtınmaz. 
  Bizde ise durum farklıdır. Adalete güvenimiz olmadığından mahallenin en cevval olanları olay yerine damlar. Çünkü bize göre adalet adaletsizlik olduğu anda zalime tokat atmaktır. Katil zanlısı dayağı yer ve linç edilmekten son anda kurtulur. Polis kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açar! Katil zanlısı çelik yelek giydirilerek güç bela polis otosuna bindirilir. Ve bir an önce mahalleden uzaklaştırılır. Benzer şeyler olay yeri tatbikatında da yaşanır. 
  Dahası AKP’li falanjistler mahallindedir. Bir cinayet vakıası siyasi bir boyut kazanır. Çünkü ölen AKP’li belediye başkanının uzaktan akrabasıdır. Olayları bastırmakta güçlük yaşayan polis en yakın jandarma karakolundan takviye birlikler ister. Havaya ateş açılır. Bazı partizanlar bir telefonla bırakılmak üzere gözaltına alınır. Yani bizde film heyecanlı bir şekilde devam etmektedir. 
(Metin Kondel)

Adalet!

  İstanbul’da yaşayan Araklılı Selçuk Yakupçebi, Adalet üzerine güzel bir paylaşımda bulundu. Yakupçebi’nin paylaşımı şöyle;
  ‘Hukuk fakültesinde bir öğretim görevlisi derse girer ve bir öğrenciye adını sorar, öğrenci “Ali” diye cevap verir. Öğretmen bir anda, “Defol bu sınıftan, bir daha asla dersime gelme” der.
adalet-001.jpgBütün öğrenciler şaşkınlık içindedir, neye uğradığını şaşıran Ali de sınıfı terk eder.
  Herkes ne olduğunu anlamak için beklemektedir hiç birinden tek bir ses bile çıkmaz…
Hoca sınıftaki sessizlikle beraber ileri geri yavaş yavaş dolaşmaya başlamış bütün öğrencileri şöyle biraz süzdükten sonra, tabi bu arada herkes göz temasından kaçınıyor, başlamış derse.
Hoca: “Kanunlar ne için vardır?” diye sorar ve ders başlar…
Birçok cevap gelmiş, bir öğrenci düzeni korumak, diğeri toplumda yaşayan bireylerin hak ve hürriyetini sağlamak için, öbürü yaşam haklarını idame ettirmek, bir başkası devlete güveni, o devletin saygın bir vatandaşı olduğunu göstermek için, bir diğeri her yerde hakkını yasalar çerçevesinde arayacağını bilmek ve devletin vatandaşına haklarını nasıl arayacağını göstermek için…
  Hoca başka diye tekrar sorunca bir öğrenci de “Adalet için’ diye cevap vermiş.
Bu cevabı verene hoca parmağı ile işaret ederek işte aradığım cevap bu dercesine “peki az önce arkadaşınıza adaletsiz davrandım mı?”, herkeste aynı cevap “evet hocam”.
  Öğretim görevlisi sınıf kapısını açarak dışarıdaki öğrencisini içeri alır ve teşekkür edip yerine geçebileceğini söyler, herkes bunun bir senaryo, oyun olduğunu anlar.
Fakat hoca son sözlerini söylememiştir henüz;
“Peki buna hepiniz şahit oldunuz, neden tepki göstermediniz, bir açıklama istemediniz, arkadaşınızın hakkını savunmadınız!?
Herkes susar çıt yok. Hoca bakın sevgili arkadaşlar, bu olaydan hepinizin çıkarması gereken bir öğüt var, bunu size 100 saat sınıfta ders versem anlatamazdım der ve son sözlerini söyleyip dersi bitirir.
  “Asla bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyetin de olmayın, o yılan bir gün mutlaka sizi de sokacaktır.”
“Adaletsizliğe şahit olup göz yuman insanlar haysiyet ve onurlarını kaybetmeye mahkumdur.
"Bir şahsa karşı yapılan haksızlık, herkese karşı yapılmış bir tehdit demektir. 

Vali mali hikaye!

vali-mali.jpgBakın ey millet! Vali mali hikaye… Herkes biliyor ki, İmamoğlu geliyor, cıyaklamalarının nedeni, ellerinden kayan iktidar. Paylaşılan milyarlar, riske giren çıkarlar. Çare yok, ne kadar bağırırsanız bağırın, İmamoğlu, 23 Haziran’da gasp edilen mazbatasını geri alacak.
(Mehmet Bekaroğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar