Gıda Toptancılar Sitesi  rekabet gücünü artırır

Gıda Toptancılar Sitesi rekabet gücünü artırır

TTSO Meclis Üyesi Abdülkerim Bıyıklı, Trabzon’da Gıda Toptancılar Sitesinin biran önce faaliyete geçmesinin rekabet gücünü artıracağını, daha kaliteli hizmet sunulacağını söyledi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın(TTSO) perakende ve toptan gıda sektörü temsilcilerinin yer aldığı 11. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Abdülkerim Bıyıklı, pandemi sürecinden kaynaklanan zor günlerden her sektör gibi gıda sektörünün de geçtiğini belirterek, “Bu salgında sağlık çalışanları kadar kasiyerinden raf elemanına, sevkiyattan pazarlama elemanına, reyoncusundan işverenine kadar tüm gıda sektörü emekçileri de sürecin önemini kavrayıp bu zor zamanda halkımıza hizmet etmişlerdir. Tarım, gıda üretimi, gıda hijyeni, lojistik, depolama, toptan ve perakende satış sektörünün ne kadar önem arz ettiği salgın sürecinde bir kez daha anlaşıldı. Trabzon’da 200’e yakın toptan, yarı toptan, distribütörle; 280’e yakın marka ürünle, yüksek kapasitede istihdam, araç ve ciro ile şehrimize hizmet veriyoruz. Her sektör gibi bizim de önemli sorunlarımız var. Herkes her gün mutlaka bir ihtiyacını görmek için uğradığı gıda işletmelerinde, kalite, fiyat, hijyen, güleryüz ve güvenirlik ararken, gıdacılar her şartta ön koşulsuz vatandaşın ihtiyacını karşılarken, kendi sorunlarının ötelenmesi çalışma azmini kırmaktadır. Her geçen gün ulusal toptan ve perakende zincir mağazaların ilimize gelmesi bizim rekabet gücümüzü giderek zayıflatmakta, azmimizi etkilemekte, gelecekle ilgili planlarımızı sekteye uğratmaktadır”dedi.

SİTEYİ BEKLİYORUZ”

Abdülkerim Bıyıklı, yerel siyasetin sektöre vaat ettiği projelerin halen gündeme gelmediğini ve beklentilerin karşılanmadığını da belirterek, “Pazarkapı Mahallesi eski hal içinde bulunan 40’a yakın üyemizin dükkânları yıkılıp yeni yapılacak olan Kadınlar Pazarı projesinde 15-22 metrekare arasında dükkânlara mecbur bırakılmışlardır. Bu yetersiz alanlarda toptan gıda satışı yapma imkânları kalmamıştır. Bununla birlikte mahalle aralarında, site ve cami altlarında, otoparkı ve hiçbir güvenliği olmayan mekânlarda hizmet vermeye devam eden sektörümüz vaat edilen ama hala gerçekleşmeyen Gıda Toptancılar Sitesini mutlaka beklemektedir. Rize’de, Ordu’da, Samsun’da ilk gıda siteleri artık atıl hale gelip ikincisine başlanmışken, biz halen gıda sitesiyle ilgili bir proje ortaya koymuş değiliz. Gıda sektöründe pazar oluşmuyor. Bu da dağınıklıktan kaynaklanıyor. Pazarın oluşmaması, kar marjının, hizmet kalitesinin ve istihdamın düşmesine, merdiven altı ve kayıt dışının artmasına, işletme giderlerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Oysa ki Gıda Toptancılar Sitesi ile ortaya çıkacak güç birliği haklı rekabeti, araya sızan kötü niyetlilerin oto kontrolünü, fiyat istikrarı ve takibini, çevre illere ve bölgelere hakimiyeti ve belki gıda ihracatında bir üs olma kolaylığını bize sağlayacaktır” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.