Adaya gezi yasağına tepki var!

Giresun Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Nazif Uğur Karaibrahimoğlu, Giresun Adası’nın ziyarete kapatılmasının sektöre büyük darbe vuracağını söyledi.

Giresun Haber 03.06.2022, 16:01
Adaya gezi  yasağına  tepki var!

Giresun'un en önemli turizm alanlarından birisi olan ve sezon boyunca yerli ve yabancı binlerce turistin tercih ettiği Giresun Adası'na çıkışların Valilik kararı ile yasaklanmasına yönelik açıklamada bulunan Nazif Uğur Karaibrahimoğlu, “Giresun Adası’nda kazı çalışmalarının yapılması ve bazı buluntuların ortaya çıkması mitolojik bir değerinin de olduğunu ortaya çıkardı. Burada kazı yapılması ve bir takım düzenleme projelerini önemsiyoruz ve bunun için de teşekkür ediyoruz. Ancak, turizm sezonunun açıldığı bir dönemde adanın ziyarete kapatılması anlamsızdır. Bilindiği gibi tur operatörleri sezon öncesi bir takım anlaşmalar yaparak turlarını buna göre belirler ve satış yapar. Satışları yapılmış tur güzergahında bulunan bir yere yasak getirilmesi tur operatörlerini ve sektörü de zorda bırakmaktadır. Zaten Giresun Adası uzun uğraşlar sonrası tur operatörlerine kabul ettirilmiştir. Şimdi yasak getirilmesi bir taraftan güvensizliği, diğer taraftan ise en az 4, 5 yıl boyunca Giresun Adası’nın tur güzergahında yer almamasına yol açacaktır. Giresun için turların en çok sattığı destinasyon alanının bir an önce yasak kararının kaldırılmasını bekliyoruz. Dünyanın turizm merkezi haline gelen Göbeklitepe de dahi bir taraftan kazı yapılırken, diğer taraftan ziyarete açık olduğunu da biliyoruz. Giresun Adası’nda da bu durum söz konusu olabilmelidir” dedi.
Giresun Valiliği’nden yapılan açıklamada ise Giresun Adası’na söz konusu çıkış yasağının Giresun Valiliği tarafından değil Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından

Yorumlar (0)