Kuzey Ekspres yazdı, Bakanlık harekete geçti: Çevre faciasına soruşturma!

Kuzey Ekspres'in manşete taşıdığı Giresun'un Eynesil sahilindeki çevre katliamı sorunu Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığını harekete geçirdi.

Giresun Haber 05.08.2022, 10:55
Kuzey Ekspres yazdı, Bakanlık harekete geçti: Çevre faciasına soruşturma!

Giresun'un Eynesil sahiline tekstil ve hafriyat başta olmak üzere çeşitli atıklarını döken firma ve kişilerin tespiti ve cezalandırılmasına yönelik soruşturma başlatıldı.

MANŞET HABERİMİZ SES GETİRDİ

Kuzey Ekspres’in manşet haberi Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığını harekete geçirdi. Bakanlık personeli de, Giresun’un Eynesil İlçesi sahilinde yaratılan çevre katliamını tespit etti. Denetimlerde sahile tekstil ve hafriyat atıkları başta olmak üzere çeşitli atıkların döküldüğü belirlendi.

AĞIR CEZALAR UYGULANACAK

Bakanlık gözetiminde, Giresun Valiliği İl Özel İdaresi tarafından söz konusu alanın temizliği ve atıklarının bertarafı sağlandı. Atıkların kimler tarafından döküldüğünün tespit edilmesine yönelik de soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonucunda atıkları döktüğü tespit edilenlere ağır cezalar uygulanacak.

ÇEVREYİ KASTEN KİRLETTİLER

2872 sayılı Çevre Kanunu gereği atık dökenlere, 122 bin 580 ila 490 bin 320 lira arasında idari para cezası uygulanacak. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda ‘Çevreyi kasten kirletmek’ suçu kapsamında adli süreç başlatılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak.

 Haber: İnan KALYONCU

Yorumlar (0)