Girme topa!

   Trabzon’da olup bitenleri zaman zaman haber olarak ve köşemizde duyuruyoruz. Bizim ve diğer yayın organlarında yer alan haber ve yorumları aslında çokları da biliyor. Ancak, parti ve particilik adına ses çıkarmıyor, yazana çizene çamur atıyor, tepki gösteriyorlar.
AKP öncesi, medyada yer alan, belgeye dayanan bir haber, yorum mutlaka karşılık bulurdu. Partilisi partisizi tepkiyi koyar, gereken yapılırdı. AKP ile birlikte her şey dümdüz oldu.
Birkaç gün önce, Türkiye’nin sayılı gazetecilerinden biri, Trabzon’da olan bitenle ilgili iki yazı yazdı. Neredeyse kıyamet koptu.
pppppppppppppppp.jpgGazetede bu haber ve yorumlar üzerine sohbet ederken, yazı işlerinden, ‘Abi topa girme’ uyarısı geldi. Biz de, ‘Rakibe faul yapmadıktan sonra topa gireceksin’ dedik. Ama anlatamadık. Gerekirse topa gireriz ama bu olayda topa girenler fazla olduğu için biz seyretmeyi tercih ettik.
Trabzon medyası, AKP öncesinde, genelde daha objektifti, siyasilerin kontrolü altına da girmemişti. AKP ile birlikte medyanın büyük bölümü yaşamak ve hayatını idame ettirmek, iktidar nimetlerinden yararlanmak için ‘evrim’ geçirdi. Çok az bir kesimi de gazetecilik yapmaya çalışıyor. Gazetecilik yapan ve yapmaya çalışan medya da, ‘iktidara muhalif’ damgası yiyor. Mesela Kuzey Ekspres!
Kuzey Ekspres’in, iktidar karşıtı veya muhalefet yanlısı bir gazete olmadığını defalarca yazdık. Ama eleştirdiğin anda karşı cepheye itiliyorsun. Kuzey Ekspres’i kim nasıl görürse görsün, biz işimizi, gazetecilik yapmaya, kamuoyunu bilgilendirmeye, objektif haber vermeye çalışıyoruz.
Dün arşiv fotoğraflarını karıştırırken, eski Başbakanlardan, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın bir Trabzon ziyaretinde, o dönemler haftalık yayınlanan Trabzon Ekspres Gazetesi’ni okurken çekilmiş bir fotoğraf gözüme ilişti. Trabzon Ekspres, haftalık olmasına rağmen o yıllarda hayli etkiliydi. Yılmaz, gazetenin ön ve arka sayfalarına göz attıktan sonra, Oltaya Vuranlar köşesini pür dikkat okumuştu. O köşede o gün, iktidarı eleştiren ve Trabzon’un sorunlarını anlattığım bir yazı yazmıştım. Mesut Bey, 60-b.jpgyazımı okurken Vali İsmet Gürbüz Civelek, Eyüp Aşık ve Ali Talip Özdemir de göz ucuyla gazeteye bakıyordu.
Türk basınının nereden nereye geldiğinin en güzel örneklerinden biri bu fotoğraftır.
Hasan Kurt
 
                                       

 **************************
 

     Eski Erzurum Caddesi’nin Değirmendere çıkışına yakın kısmında sağda yer alır. Ailemizin Eloisa’daki ata topraklarından, babamın dedesi İmamecizade Musta' Bey (Çamçir/Oçamçıra Kaymakamı; Asker) tarafından vakfedilen toprağa, yakın dostu Çulhazade Abdülmuttalip Efendi tarafından yaptırılmıştır. 75221b2f-f7b1-44c1-b753-9b43cffc4a29-001.jpgİki yakın dostun ortak bir projesi olan çeşmenin su kaynağı zamanında çok sulak olan bölgede hemen yakında bir göze iken artık kurumuş olup günümüzde şebeke suyu dahi bağlı görülmemektedir. Bölge kadastro işlemi görene kadar vergisi ailemizce ödenen toprak parçası kadastro uygulaması ile Vakıflara vakfedilmiştir. Düzgün kesilmiş büyük kara taşlardan yapılmış sade bir çeşme olup sağ tarafında birkaç basamakla çıkılan bir namazgahı da bulunan yapının günümüzdeki korkunç hali fotoğrafta izlenebilmektedir. Uygunsuz ve özensiz bir şekilde sıvanmış, yok edilen namazgah etrafa depo kılınmıştır. 62688dac-16b4-46e5-9070-738d3cf93796-001.jpgÇok şükür ki, kitabesi korunmuş görülmektedir. Duruma el atılıp bir an önce eski özgün haline geri getirilmesini diliyorum.

(Refik İmamecioğlu)
 
                                             

 

                                                ************************
         Bütün ön kabulleri yıkmak, sadece insan olmak istiyorum, sadece insan.
Hani bir sevdiğini kaybettiğinde içinden taşan duygular var ya o samimi o pazarlıksız o ön kabulsüz göz yaşları onların yıkadığı gönül gibi tertemiz…
Hani kar örtüsünü delip çıkan kar deleni yaylanın dingin sessizliğinde gönlünüzde kabaran sevgi ile sarmalanmış…
Hani o yavrularını emziren bir kedi görüntüsünün doğurduğu şefkat ve sevgi ile yücelmiş…
Hani sabahın ilk ışıklarında gül goncasının üstünde yoğunlaşmış çiğ taneleri gibi saflaşmış…
Hani o masmavi göklerin sonsuzluğuna daldığımızda fikrimizi temizleyen duygular gibi yüce…
Hani güle nameler düzen bülbülün Seher vaktinde sabaha çağrısını anlatan ezgisi ile doygunluğa ulaşmış…
Hani ne olursa ol yine gel diyen yüce gönüllüce ulaşmış…
İşte öyle…
Ön kabulsüz ana yüreği gibi merhamet dolu düşmanlığı unutmuş, Yaratan’dan dolayı tüm yaratılmış mahlukatı kucaklayan sade bir insan…
Ne Müslüman, ne Hıristiyan, ne Yahudi, ne Budist, ne animist, ne Türk, ne Ermeni, ne Japon... ne …
Sadece insan!
Mümkün mü? (Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)
**************************
      Fenerbahçe'nin eski futbolcusu, Türkiye'de yeni nesil teknik direktörlerden Erol Bulut, Of'un Mavran (Mavrand) köyündendir. Almanya'da büyümüş ve futbol kültürünü oradan almıştır.
Mavranlı Erol Bulut'un Trabzonspor tarihindeki hatırası pozitif değildir. 96-97 lig sezonunda Avni Aker'de oynanan kritik Fenerbahçe müsabakasında Aykut Kocaman'a arka direkte asist yapan profesyonel ''Trabzonlu''ydu. Şampiyonluk onun sol ayağıyla Trabzon şehrinden uçup gitmişti.
Kaderin cilvesi olarak o ölümcül pastan sonra Trabzonspor'da futbol oynama şerefine nail oldu.
Taraftar olarak koyu bir Fenerbahçeli olduğu söyleniyor. Futbolla ilgili vakıalara profesyonel ölçüler içinde baktığı asla duygusallığa prim vermediği söyleniyor.
Köylülerinin, akrabalarının çoğunun fanatik Trabzonsporlu olduğu söylenmektedir.
Kader bu yıl Trabzonspor'u Erol Bulut'un teknik direktörlüğünü yaptığı Alanyaspor'la hem Süper ligde hem de kupada kritik noktada yeniden karşı karşıya getiriyor.
Tarafsız gözle bakıldığında ise Erol Bulut gerek aktif futbol yaşamında, gerek Malatyaspor ile yükselişe geçen ve Alanyaspor ile ivme kazanan teknik direktörlük kariyerinde tekdir edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.
Gerek Süper ligde, gerekse kupa finalinde Trabzonspor ile Alanyaspor arasında oynanacak müsabakaların centilmenlik içinde geçmesini ve hak eden tarafın kazanmasına arzu ediyoruz.
Benim arzum Trabzonspor'un kazanmasından yana. Ve Erol Bulut'u ileriki yıllarda Trabzonspor'un başında görmek istiyorum.  (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar