Göksu zemini hazırladı, Erman gazı verdi, Sivazlı ateşledi!

  Trabzon’un farklı partilerden iki önemli ismi, bayramın birinci günü akşam saatlerinde havayoluyla memleketlerine geldiler. Biri Şırnak’tan Kato dağından, diğeri İstanbul’dan… Biri AKP milletvekili ve İçişleri Bakanı, diğeri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin seçilmesine rağmen mazbatası alınan ve 23 Haziran’da yapılacak yeni seçimde başkan adayı.

  Trabzon Havalimanı VİP salonu önü oldukça kalabalık. Ekrem İmamoğlu’nu karşılamaya gelenler sayıca hayli kalabalık. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için gelenler daha az...

Havalimanına önce Süleyman Soylu’nun uçağı indi. Soylu, VİP salonuna girdi, ayaküstü partililerle bayramlaştı ve etrafındaki partililerle dışarıda açık alanda bekleyen aracına yöneldi.

O esnada, Ormancı Erman Baş, kalabalığın arasından, Süleyman Soylu’ya methiyeler yağdırmaya başladı. Trabzonspor kongrelerinde, salon toplantılarında oturduğu yerden bağırmakla ünlü olan, siyasilere yağ çekmekle tanınan ANAP döneminde ANAP’lı, AKP iktidarında AKP’li olan Orman memuru Erman Baş, Soylu’nun ve kalabalığın duyacağı şekilde gırtlağı yırtılırcasına ‘Fatih Torunu, Trabzon’un evladı’ vs. şeklinde bağırmaya başladı…

Soylu o esnada partililer arasında aracına gidiyordu ki, kalabalık arasından biri, Erman’ın ses tonunda olmasa bile yüksek sesle ’Akıllı ol Soylu’ diye bağırdı… Soylu da, sesin geldiği yöne bakarak, ‘artistlik yapma’ diye seslendi. O esnada, kalabalık da ‘her şey güzel olacak’ diye tempo tuttu. Soylu, aracına bindi alandan ayrıldı.

Havalimanındaki bu olay, bir anda ülkede gündem oldu. Çaykaralı vatandaşın ‘akıllı ol Soylu’ söylemi ve ardından ‘her şey güzel olacak’ tezahüratı, Soylu protesto edildi şeklinde duyuruldu… Ki, bu duyuru ve haberler doğruydu. Çünkü bugüne kadar AKP’li bir bakana veya partiliye cılız da olsa bu denli söylemde bulunulmadı, başka bir ifade ile tepki verilmedi.

***

Süleyman Soylu önceki gün yaptığı açıklamada, ‘akıllı ol Soylu’ söyleminde bulunan, tepki gösteren vatandaşın kimliğinin belirlendiğini, birkaç gün içinde konu ile ilgili açıklama yapılacağını söyledi.

Biz de, bu vatandaşın kim olduğunu merak ettik. Çaykaralı olduğunu duymuştuk. Önce CHP eski il yöneticilerinden Çaykaralı Celal Akaç’ı aradık. ‘Kim bu vatandaş’ dedik. Celal Akaç, ‘Çaykara, Karaçamlı. İsmi Mehmet Ali Sivaz. İnşaatçıdır. CHP’li ve renkli bir arkadaşımızdır. Sosyal medya hesabından olayla ilgili açıklaması var’ dedi. 

Daha sonra bir başka Çaykaralıyı aradık. ‘Karaçam eşrafındandır. Sülalenin büyük bir kesimi AKP’ye oy verdi. Sülaleden bir isim geçmişte ANAP’tan belediye başkanı seçilmişti. Vatanına milletine bağlı bir sülaledir’ dedi.

Soylu’ya ‘Akıllı ol Soylu’ diyen Mehmet Ali Sivaz, sosyal medya hesabında  ‘Sayın Soylu’ya saygısızlık yapmadım. Trabzon halkına Rum diyenlere cevap vermediğinden bu lafı kullandım. Sayın Soylu’ya madem Trabzon evladısın, senin de bu konuda açıklama yapman gerekir diye akıllı ol dedim, yine sözümdeyim. Trabzon evladına kimse yanlış yapamaz herkes akıllı olacak’ şeklinde açıklama yaptı.

Soylu’ya tepki gösterildiği veya protesto edildiği olayın Trabzon cephesindeki özeti bu şekilde.

***

Olayın bir de çıkış noktası var.

Esenler Belediye Başkanı Refah Partisi kökenli AKP’li belediye başkanı Tevfik Göksu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde partisinin adayı Binali Yıldırım’a destek sağlamak için gittiği Trabzonlular Derneğinde yaptığı konuşma var.

Konuşmasının bir bölümünde, İmamoğlu'nun kazanmasına en çok Yunan medyasının sevindiğini ifade eden Göksu, daha sonra İmamoğlu'nun nereli olduğunu iftar programına katılan vatandaşlara sormuş. Vatandaşlardan “Trabzon” cevabını alan Göksu “E hesap başka” demişti. Göksu’nun Trabzonlulara Rum göndermesi yapmasından sonra bir de Pontus göndermesi yapıldı.

AKP’li siyasetçilerin bu söylemlerinden sonra yalnız Trabzon’da değil Karadeniz’in hemen her köşesinden tepkiler gelmeye başladı. İmamoğlu’na Trabzon, Giresun, Ordu ve ilçelerinde gösterilen sevginin kaynağından biri de işte bu Rumluk, Pontusluk göndermesiydi.

Hani derler ya, bir deli bir kuyuya bir taş atar, kırk akıllı çıkaramaz, diye…

Göksu’nun ve diğer iktidar yandaşlarının sonucunu tahmin edemedikleri bir iki söylem, ‘kendilerini Türkiye’nin T’si olarak kabul eden, vatana ve millete bağlı Karadenizlilerin tepkisine neden oldu... Ki, tepkilerinden yerden göğe haklıydılar.

***

Türkiye’de siyaset, 1950’den düne kadar cami- anıtkabir ekseninde gitti geldi. Son dönemlerde bunlara bir de beka, soy sop, dinli dinsiz, bölücülük eklendi. Bu da yetmedi karalama, çamur atma, belden aşağı vurma siyaset menüsünde yer aldı.

Ülkenin temel sorunları her daim ikinci üçüncü plana itildi. Çünkü iktidara gelmek ve güç sahibi olmak isteyen siyasetçi, alıcısı olan bu ürünleri, bu menüyü allayıp pullayıp temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp halkın önüne koyuyor. Halkta, menüde ya devamlı yediklerini yiyor ya da ara sıra tercih yapıyor.

Sonuçta kaybeden de geniş halk kitleleri ve ülke oluyor.

                                                                                            HASAN KURT 

Önceki ve Sonraki Yazılar