Gomera’da turizm!

  Zorlu Grand Otel eski işletme müdürü Ali Şahin, geçenlerde İspanya’nın Atlas Okyanusundaki adalarında idi. Adaların en büyük yerleşim yeri olan Tenerite’ye bağlı La Gomera’da 15 gün kalan Ali Şahin, bu süre içerisinde yaşadıklarını ve gördüklerini Kuzey Ekspres’e anlattı.
  La Gomera ve çevre adalarda, gelişigüzel çok odalı otel yapımına izin verilmediğini belirten Ali Şahin, Türkiye’de ise otel büyüklüğüne sınırlama getirilmediğini söyledi. Şahin, La Gomera ve diğer adalardaki turizm işletmelerinde her şey dahil diye bir uygulamanın olmadığını belirtti.
gomera.jpgŞahin; ‘Alman ve Avusturya vatandaşlarının yaşlı kesimi kış aylarını bu bölgede geçiriyor. Otel ve pansiyonlar bu mevsimde bile dolu. Orada bir başka olaya şahit oldum. Yan yana beş cafe restoran, işyerinden biri haftanın bir günü kapalı. Bir gün yemek yemeye gittiğin restoran bakıyorsun ertesi gün kapalı. Haftalık tatil uygulamasını böyle yapıyorlar. Otellerde, pansiyonlarda en fazla sabah kahvaltısı veriliyor. Öğle ve akşam yemeklerini dışarıda yemek zorundasın. Her şey kontrol altında. Sokakta polis göremezsin ama bir olay olduğunda anında polis orada’ dedi. 
 
Ali Şahin’in, ismini Trabzon’daki Gomera (Yalıncak) beldesinden aldı söylenen La Gomera beldesindeki izlenimleri gerçekten ilginç.
  Krasnodar’a çıkarma!

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, yönetim kurulu üyesi Halil Yaroğlu ve meclis üyesi Rüştü Çakır ile birlikte Rusya’nın Krasnodar kentine gitti. Hacısalihoğlu, Krymsk Ticaret ve Sanayi Genel Kurulu’na katılarak bir de konuşma yaptı. 
krasnodrar.jpgTTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile Krymsk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Pavel İvahovich, işbirliği protokolüne de imza attı. 
Başkan Hacısalihoğlu, Novorossisk Başkonsolosu Fırat Bayar adına muavin konsolos Öznur Tübençokrak’a TTSO plaketi takdim etti. Trabzon heyeti ayrıca başkonsolosluk yetkilileriyle karşılıklı ticaret konusunda yapılacak çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.
Suat Başkan, zaman zaman eleştirilse de güzel işler de yapıyor. 

Trabzon nüfusu bin kişi artmış!

  Türkiye İstatistik Kurumu, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin 2019 yılı sonuçlarına göre Türkiye'de ikamet eden nüfus, 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla bir önceki yıla göre 1 milyon 151 bin 115 kişi artarak 83 milyon 154 bin 997 kişiye ulaştı. Erkek nüfus 41 milyon 721 bin 136 kişi olurken, kadın nüfus 41 milyon 433 bin 861 kişi oldu. Diğer bir ifadeyle toplam nüfusun %50,2'sini erkekler, %49,8'ini ise kadınlar oluşturdu.
  trabzon-nufusu.jpgTrabzon’un nüfusu ise bir önceki yıla göre bin kişi artmış. Trabzon’un 807 bin 903 olan nüfusu 2019 yılında 808 bin 974 e yükselmiş… Trabzon’un 2018 deki nüfus artış hızı yüzde 27. 1 iken bu oran 2019 da yüzde 1.3’e düştü.
Trabzon’da 2018 de  9 bin 756 yabancı yaşarken bu sayı 2019’da 12 bin 595’e yükseldi. 
 
Trabzon nüfusunun bir yılda sadece yüzde 1.3 artması demek, Trabzon’dan bir yıl içerisinde binlerce kişinin ayrılması demek. Çünkü, normalde ölen ve doğanlar çetelesi tutulsa Trabzon’un nüfusu artması gerekir.
Trabzon nüfusunun yerinde saymasının ana nedeni, bölgedeki işsizlik… Yatırımın olmaması…

                                                 ***************

 Türkiye'de öğretmenlik mesleğinin nasıl bir şarlatanlığa dönüştüğünü gördükçe Allah'a şükür ki öğretmenliği tam zamanında bırakmışım, diye düşünüyorum. Öğretmenlik eski Türkiye'de her şeye rağmen belli bir saygınlığı olan bir meslekti. Özünde insanın kanunlara ve topluma saygılı bir kişi olarak yetiştirilmesi yatar. Ama siyasal İslamcıların cumhuriyetten nefreti eğitim kurumunu bitirdi. Bu iktidar oldum olası eğitimden ve de kültürden nefret etti. Zaten siyasal İslamcıların öteden beri nefret ettikleri şeylerden birisi sekuler eğitim ve sanat, edebiyat, tiyatro, sinema türü şeylerdi. Eh, hal böyle olunca AKP de velileri siyasî müşteriler olarak gördü. Öğrencilerin ve öğretmenlerin kılık kıyafetlerini serbest bıraktı. Deli gibi pijamayla derse giren öğrencim olmuştur. Eve gönderemezsin, reis izin vermiş. Bir kez olsun okula takım elbiseyle gelmemiş, tıraş olmamış, eline bir kitap alıp okumaktan imtina eden Çin ordusu gibi öğretmenler tanıdım. Öğretmenlik zoraki dadılığa kadar geriledi. Öğretmenlerin hiçbir yaptırımı yok. Tüm yetkiler AKP iktidarının siyasî müşterisi velide! Şimdi de dersleri palyaçolukla anlatıyorlar. Ben asıl striptiz yaparken beden eğitimi veren öğretmenler de olacak mı, hani Zeki Müren de bizi görecek mi türünden, diye merak ediyorum. Olursa öyle bir şey yeniden öğretmenliğe bile dönerim. Hatta dersine bile girerim! 
(Metin Kondel)

                                             **********************

İslamda Kadın Hakları ve modern toplum

  Günümüz dünya insanlığı hukuk düzeni içinde kadın ve erkek ayrımı yapmamaktadır. Kadın devlet başkanlığından taksi sürücülüğüne, sanattan iş makinesi kullanıcılığına her alanda kendine yer bulabilmektedir, bazı yerel kültürler ve genellikle İslam toplumlarında kadın ve erkek eşit kabul edilmemektedir. İslam Dünyasında kadının yeri erkeğinin yanı, mesleği analık görülmekte ve saçının telinin görülmesi, sesinin duyulması, erkeğinin yanında yürümesi, erkeksiz sokağa çıkması günah kabul edilmektedir. Yeri geldiğinde kadının erkeği tarafından dövülmesi Kuran emridir. Yine Kuranı Kerim ayetlerinden okuduğumuz gerekirse kadınları iki üç hatta dörde kadar nikahlamanın caiz olduğundan bahseder. Kadın devlet başkanı, imam, kadı olamaz.
 
Burada dünyada genel kabul gören kadın erkek eşitliğini savunmayacağım. Dinimiz bu eşitliği kabul etmemekte, kadınla erkeği birbirinin tamamlayıcısı görmekte, kadını erkeğinin emrine ve emanetine bırakmaktadır. Erkeğin emanetine bırakılmak kadının hiç bir hakkı yok anlamında değildir. Kadın, doğurduğu çocuğa süt anne tutulmasından her türlü korunmasının sağlanmasına kadar erkeğin mesuliyetindedir.
 
Modern dünyanın tanımladığı kadın erkek eşitliği İslam dininde yoktur. İslam kendine göre kadın hakları tanımlar ve bunu erkeğin korumasını öğütler. Erkeği bu hakları ihlal ederse hukuk devreye girer.
Kısacası modern toplumun insan hakları vardır, İslam erkek ve kadın haklarını ayrı ayrı tanımlar. 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar