Görevden almalar Hükümeti rahatlatır mı?

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra hükümet Emniyet, Maliye ve Milli Eğitim’de söylenenlere bakılırsa 3 bine yakın müdür, amir, memuru görevden almış veya görev yerini değiştirmiş. Yine Ankara’dan gelen haberlere bakılırsa görevden alma işi önümüzdeki günlerde de devam edecekmiş!

Hükümet; rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla iyice köşeye sıkışmış durumda. Başbakanın açık hava toplantıları, Ergenekon, Balyoz gibi davaların yeniden görülmesi hamlesi, Başbakan’ın Uzakdoğu gezisi, spordaki gelişmeler ve bu süreç içerisinde görevden alınan binlerce personelin görevden alınması vs. hiçbiri rüşvet ve yolsuzluk iddiasının önüne geçmedi. 

17 Aralıktaki deprem, ardıç depremlerle devam ediyor. AKP veya tek partili koalisyon hükümeti; faturayı cemaate kesiyor. Ama muhalefet bir yana AKP’ye oy verenlerin önemli bir bölümü cemaate pek bir şey söylemiyor.

Görevden alınan müdür ve amirlere bakıyorum. Cemaatçi diye görevden alınsalar bile bu kurumlarda iş görenler, tayin terfi ve kadrolaşmayı yapanlar milli görüşçüler, memur- senciler, İHH’cılar ve benzeri dernekler! Mesela Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğündeki atamalar!

Bu görevden alma işini daha farklı da yorumlayabiliriz.

Hükümet, uzun bir süredir kan kaybediyor. Bürokratlar, böyle durumlarda yalpalarlar! Geçenlerde AKP’ye yakın bir isim, görevden alınan müdür, memurların büyük bir bölümünün yine AKP’ye oy vereceğini hükümetin yeni atamalarla güç kazandığını iddia etti.

Bu görevden alma operasyonunda, düne kadar cemaat ve tarikat yanlısı olarak bilinen bazı bürokratlar, iddiaya göre ‘biz cemaatçiyiz ama Gülen cemaatinden değil menzil tarikatındanız’ diyorlarmış.

Bu tür ayırımlar görevden alınma ve atamalar için demek ki önemli bir kıstas!

Mesela bir ilin büyükşehir belediye başkan adayı düne kadar cemaate yakın isim olarak biliniyordu ama bu görevden alma operasyonundan sonra başkan adayı ‘ ben menzil tarikatındanım’ demeye başlamış. Belediye başkanlıklarına aday olanlar için de  ‘şucu bucu’ denilmeye başlanmış.

Bürokratlar ve belediye başkan adayları arasında da, milli görüşçüler ve farklı cemaatler ile Gülenciler arasında da çekişme varmış.

Laik bir ülkede böyle bir kavga olur mu?  Türkiye’de laiklik maiklik delinmiş, bitmiş. Memuru, işçiyi, vatandaşı o cemaatten - bu tarikattan diye bölmek, mimlemek ne kadar yanlış bir şey.  Bunu yıllardır yazıp çiziyorum. Çokları, beni hayalci olarak niteliyordu. Bugün gelinen noktada ise beni takip eden herkes bana hak veriyor.

xxx

Hükümet ile cemaat arasındaki bu tartışma, çekişme 30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere yansır mı?  Tek parti koalisyon hükümeti bu kavgadan yara alacağı kesin. Hükümetin yaptığı iş,  yolsuzluk ve rüşvet iddialarını sulandırmak, Ergenekon, Balyoz gibi davaları cemaate fatura etmek, örtülü af çıkarmak ve partiden kopanların yerine muhalefetten takviye yapmak.

Eski Cumhurbaşkanı ve Başbakanlardan Süleyman Demirel, ‘dün dündür bugün bugündür’ derdi! Türkiye’de insanlar her sabah yeni bir gündemle uyanıyor.  Dünkü olaylar dünde kalıyor. Ertesi gün yeni bir olay ortaya çıkıyor.

Türkiye’deki bu siyasi istikrarsızlığın birkaç nedeni var. Birincisi ekonomi, ikincisi denetimsizlik, üçüncüsü yapanın yanına kar kalması, dördüncüsü ideolojik nedenler ki bu neden aslında diğer nedenlerin hepsinden daha önemli. Çünkü ülke ideolojik olarak dönüştürülmeye çalışılıyor ve bu konuda da büyük mesafe alındı! Ve daha bir yığın neden!

Bundan sonra ne olur?

Bundan sonra ne olacağını bilmek için müneccim olmak gerekir.

O nedenle, ben şahsen bundan sonra benim ülkemde ne olacağını kestiremiyorum!

Sonuç olarak; Emniyet, Milli Eğitim, Maliye gibi üç önemli kurumdaki görevden almalar hükümeti rahatlatacağını ve hükümete bir ivme kazandıracağını sanmıyorum. Görevden almalar, hükümeti rahatlatacağı yerde daha da sıkıntıya sokacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.