29.07.2021, 09:57

GÖRKEMLİ HATIRALAR

18 Temmuz 2021 Pazar günü bir kanalda ‘’Görkemli Hatıralar’’ adıyla ‘’ Trabzon’’ tanıtım programını izledim. Eleştirel yaklaşımı severim, her şeye muhalif anlamında değil, takım tutar gibi düşünce savunmaktan ziyade gerçeği ve doğruyu görmeyi ve dillendirmeyi yeğlerim. Bazıları gazete seçer, kanal seçer, hatta beğeni yaparken nerede yazdığına bakar da ne yazdığına bakmaz. Yine bazıları suya sabuna dokunmaz, hep kollar, kim kazanır diye. Benonlardan değilim, okurken seçici değilim, her şeyi okur, dinler, kendi süzgecimden geçirir ve kararımı verir düşüncemi söylerim.

Yandaş dendiği zaman tek taraf anlaşılmamalıdır. Yandaş demek TDK’ye göre ‘’Birinden yana olan veya bir düşünceye, bir isteğe katılan, onu destekleyen kimse, yanlı, taraflı, taraftar’’ anlamına geliyor. Yani iki taraflı bir kavramdır. Yandaş olmak gelişmeyi ve gerçekleri görmeyi engellediği gibi körü körüne inanmaya veya çıkarı uğruna inanır görünmeye sürükler. Yandaş bir yandan da fanatiktir.

Fanatizm; bir dine, öğretiye, bir kimseye, bir şeye çok aşırı ölçüde coşku ve tutkuyla bağlılık, insanı bu konularda aşırılıklara sürükleyen, körü körüne yandaşlık, bir anlamda bağnazlık olarak tarif edilir. Bu duyguyu yaşayanlara da fanatik denir. Fanatiklik spor takımı taraftarlığında maruz görülebilir. Çünkü ‘’yensek de yenilsek de’’ diye tezahürat edilirken bu dünyaya haykırış, iyi günde de kötü günde de yanındayız anlamını taşır. Trabzonsporluysan sonuna kadar takımını destekler ve yanında olursun, sevginin bir göstergesidir.

Fanatik insanlar, çevresindeki doğru değerleri göremez ve sadece içgüdüleriyle hareket ederler. Spor fanatikliği bir duygu içerdiğinden makul görülebilir. Ancak parti veya kişi fanatikliğinin anlaşılabilir olduğunu sanmıyorum. Psikolojik bir durum da olabilir.

Fanatizmden uzaklaşılırsa doğruları söyleme özgürlüğü de kazanılır. Yanlış varsa söylenmeli ki yapan düzeltme imkânını bulabilsin. Aslında lider veya yöneticilerin etrafındaki güçten nemalananlar yüzünden eleştirel yaklaşımların olamamasından kaynaklanan sorunlar yumağı yöneticilerin uzun vadede aleyhine olmaktadır. Hırslarının ve ihtirasının esiri olarak hükmetme dürtüsü ve zevki yüzünden eleştirilerden yararlanmayanlar mutlaka bunun zararını görürler. ‘’Padişahım sen çok yaşa!’’ zihniyeti gerçeklerin gizlenmesi amacıyla yapılan ve kendine menfaat sağlayan çıkarcıların uyguladığı çirkin bir metottur. Düzeltmeye yönelik masumane, yapıcı ve samimi eleştiriler dikkate alınmalıdır. Maalesef eleştiri yapanların karşı taraf yani muhalif olarak yaftalanması da ayrı bir muammadır. Hâlbuki eleştirene teşekkür edilerek dersler çıkartılmalı ve sonrasında da özeleştiri yapılarak gelişmesinin önü açılmalıdır.

Yaklaşık üç saate yakın süren programda aklınızda ne kaldı derseniz üç beş dakikalık anlatabilirsiniz belki. Horon ve şiir… Yeterli hazırlık olmadığı aşikârdı.

Bir konakta düzenlenmiş olması ve beyana göre söylüyorum ki Belediye tarafından yardımcı olunmaması ve zorluk çıkarılması Trabzon misafirperverliğine ve hoşgörüsüne yakışan bir hareket tarzı olmamıştır.

Aklıma Sefer Özgür’ün belediye başkanlığı döneminde yaşadığım bir anı geldi. Eski belediye binasında Makamda Ersen ve Dadaşlar tanıtım için gelmişlerdi, sohbetin şu kısmı aklımda kalmıştı. Ersen, ’’Başkanım aynı yerlerde konaklayalım da gerisi sorun değil.’’ Sefer Başkan, ’’İki ayrı yer planlamıştık ama bir yere düşürmek için çare arayacağız.’’ Kısıtlı imkânlara rağmen her türlü kolaylık sağlanmıştı. Sene sanırım 1975’ti…

Milletin vekilinin sözü sürekli kesilirken, sunucunun uzun konuşmaları sıkıcı olmuştur. Maalesef son dönemlerdeki sunucular kendilerini programın tamamen hâkimi sanıyorlar, tamam da nezaket olmadan hâkimiyet olmaz. Trabzon’un değerleri hakkında yeterli bilgi verilemedi, horon ve şiir ötesine geçilemedi, aslında üç saatlik program tanıtım için yeterliydi, ama beklenen verim alınamadı.

Kısacası Görkemli Hatıralar görkemli olamadı… Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

 

 

Yorumlar (0)