Göstermelik mülakat!

Milli Eğitim Bakanlığı; yurt genelinde, okul müdür ve yardımcıları ile il milli eğitim müdürlüklerine yapacağı atamaları yazılı ve mülakat sınavı ile belirliyor.
Bakanlık adına yapılan mülakatlara her yıl eleştiri ve tepki yağıyor. Eleştirenlerin hemen hepsi, mülakatın adaletli yapılmadığını, Memur-Sen’in komisyona ilettiği isimlerin kazandıklarını söylüyor… Ki, söylenti ve iddiaların hemen hepsi de sonuçta doğru çıkıyor.
Kamu-Sen Trabzon Şubesi Başkanı Coşkun Dilber, mülakat sonuçlarını malumun ilanı olarak değerlendirdi. Dilber, mülakat sınavlarında her yıl aynı şikayetlerini geldiğini hatırlatarak, ‘Adrese teslim mülakat yapıyorlar. Mülakatlarda bilgi, liyakat vs. aranmıyor. Adrese teslim mülakatta sıkıntı çıkmış. İtiraz edin düzeltme yaparız diyorlar ancak bildiklerini okuyorlar’ dedi.
Milli Eğitim Camiası, AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen Memur-Sen’e bağlı Eğitim- Bir Sendikasının kontrolü altında. Eğitim- Bir Sendikasında ağırlıklı olarak imam-hatiplilerin borusu ötüyor. Milli Eğitimi, imam- hatipliler dizayn ediyor. AK Parti’deki eski DP, ANAP, MHP ve CHP’liler bile, sendikanın icraatından rahatsız.

Sürmen’in hedefi il başkanlığı!

surmen.jpg

Trabzon’un en renkli siyasetçi ve işadamlarından biri Ayhan Sürmen’dir. Makine Mühendisleri Odası Başkanlığı da yapmış olan Sürmen, CHP’den milletvekili aday adayı idi. Sonra AK Parti’ye geçti. Daha sonra, iktidarda olmasına rağmen AK Parti’den ayrıldı MHP’ye demir attı. Ayhan Sürmen, şimdi de MHP il Başkanlığına aday olduğunu söylüyor. Ülkücü kökenden geldiğini belirten Ayhan Sürmen, ‘İlk kongrede arkadaşlar uygun görürse il başkanlığına aday olmayı düşünüyorum’ dedi.  
Sürmen’e başarılar diliyoruz.

AK Parti neden kutlama yaptı?

AK Parti Trabzon teşkilatı, milletvekilleriyle birlikte seçim gecesi ve ertesi gün Trabzon’da kutlama töreni gerçekleştirdi. AK Partililerin kutlaması bir gün sonra da devam etti. Bu sefer seçilen milletvekilleri ilçelerde tur attı.
AK Parti Trabzon teşkilatı kurucularından ve eski yöneticilerden bir isim, ‘İl teşkilatının neyi kutladığını hala anlamış değilim. Oy oranımızın düşmesini, bir milletvekili kaybetmemizi mi, Allah aşkına bu arkadaşlar neyi kutladı’ dedi.

Koç, İstanbul’a gitti!

koc-002.jpg
AK Parti 5. sıra milletvekili adayı, temayül yoklamasına ve Ankara’daki sınava girmeden milletvekili adayı olmuştu. Denizcilik sektöründe faaliyet gösteren Vehbi Koç, seçimler sonrası İstanbul’a gitti. Milletvekili seçilmemesine rağmen Trabzon’un sorunları ve çözümü için çalışacağını söyleyen Vehbi Koç, ‘Seçilemedik diye Trabzon’a küsecek değiliz. Milli iradenin tecellisine saygımız var. Trabzon’a verdiğimiz sözlerin takipçisiyiz ve Trabzonlu hemşerilerimin bir telefon kadar yanındayım. Böyle bilinmesini istiyorum’ dedi.

CHP’nin Büyükşehir adayı Şahin!

chpnin-buyuksehir.jpg

Siyasi parti kulislerinde bugünlerde yerel seçimlerde kimlerin aday olabilecekleri konuşulmaya başlandı. CHP Belediye Meclis üyesi Turgay Şahin, uzun yıllar Köy Hizmetleri teşkilatında görev yaptı, bölge müdürlüklerinde bulundu. CHP Trabzon teşkilatında, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için şimdiden Turgay Şahin’in adı konuşulmaya başlandı.
  
Ergin Aydın 
kolları sıvadı!

24 Haziran seçimlerinde Trabzon genelinde önemli oranda oy kaybeden AK Parti’de, belediye başkanlarının topun ağzında olduğu söyleniyor. AK Parti kurmaylarından biri, yerel seçimde mevcut başkanların birkaç istisna dışında büyük bölümünün aday gösterilmeyeceğini öne sürdü. AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in yanısıra Ergin Aydın, Mazhar Yıldırımhan, il başkanı Haydar Revi, Çevre ve Şehircilik eski Bakanlarından Erdoğan Bayraktar, Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen’in adları geçmeye başladı. Bu isimler arasında şimdiden çalışmaya başlayan ise Ergin Aydın oldu.
 
Beşirli sahili
bisiklet yolu!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Beşirli sahilinde başlattığı Gülcemal Projesi’nde dolgu devam ediyor. Projenin ilk bölümünü para ödeyerek dolduran belediye devamını ise hafriyat döküm alanı ilan ettiği için dolguya para vermiyor ve üstelik para kazanıyor. 
Büyükşehir Belediyesi, bize göre projenin ilk etabında düzenleme işine başlamalı. Bölge şu anda toz toprak içerisinde. Belediye sahildeki yürüyüş yolundaki parke taşları söküp betonlamaya başladı. Betonlanan yürüyüş yolu bisiklet yolu olacakmış. Ancak, bisiklet yolunun özellikle cep tabir edilen otopark bölgelerinde dik olarak ana yola iniyor. Bu da ileride büyük tehlike yaratabilir. Ayrıca, bisiklet yolu ile ana yol arasında kalan yol da düzenlenip geçici de de olsa otopark olarak kullanılabilir.

Belediyecilerin
Yılmaz’dan ricası!

Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyelerinin ipliğini pazara çıkarmakla ünlenen sosyal medya gazetecisi Teoman Yılmaz, bu sıralar haber akışını yavaşlatmış.
Yılmaz, geçenlerde gazetemiz spor müdürü Hamza Mısır’a, ‘Belediye birim amirleri devamlı arıyor ve ‘Teoman abi, yanlışları hataları yayınlamadan önce bize gönder. Biz gereğini yapmazsak o zaman yayınla. Zor durumda kalıyoruz. Ayrıca size gelen bilgiler bize gelmiyor’ diye ricada bulunmuşlar.
Teoman Yılmaz da, belediye birim amirlerinin bu samimi isteklerini yerine getiriyormuş.  

****************

Bu seçim sonucu gösterdi ki; CHP’nin yıllar önce yakalandığı sağ seçmeni kazanma hastalığından biran önce kurtulması ve sağ siyasetçi transfer etmek ve de muhafazakâr kültürel gösterişler yapmak yerine yoksulu, işsizi, işçiyi, emekliyi, köylüyü tekrar kazanabilecek daha somut politikalar peşinde koşması gerekmektedir. 
(Turgay Şahin)

******************

CHP, sosyalist bir toplumsal dönüşüm ütopyasının söylemini ve kadrolarını terk etmedikçe, Türkiye'nin çağdaşlaşma projesini en kusursuz olmasa da en az kötü siyasi kurumsal yapılanma macerası olarak Avrupa modelinin Türkiye gerçekliklerinde uygulanmasını ıkınmadan sıkılmadan benimsemedikçe ASLA seçim kazanamaz. 
(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

Önceki ve Sonraki Yazılar