Göz Hastanesinden gelen açıklama!

goz-001.jpg  ‘Göz Hastanesi’nin tekeri patladı’ başlıklı haberimize, yeni hastanenin doktorlarından tepki geldi. Hastane yönetiminin bu tür eleştirilere tepki vermesi normal. Yorum haberde, hastaneye ve hastane doktorlarına yönelik olumsuz bir ifade kullanmadık. Aksine, hastane ile ilgili çok olumlu yazı da yazmıştık ve bunu da haberin girişinde belirtmiştik. Biz, bir hastanın şikayetini aktardık ve iki satırlık yorum yaptık. Eğer bir hastane ki branş hastanesi de olsa, bir odasının kapısına acil servis yazıyorsa, o serviste ya doktor olmalı yada bir doktor acil vakalarda hastaya bakabilmeli. Saat 12.15’de acil servise gelen bir hastaya 1.30’a kadar beklesin, denmemeli… Neyse, daha uzatmaya da gerek yok. 
  İsmini ısrarla açıklamaktan kaçınan hastane ortaklarından olan bir göz doktoru aradı ve şu açıklamayı yaptı;  
  ‘Bize haksızlık yaptınız. Bir telefonla olayı bize aktarabilirdiniz. Hasta öğle arası hastanemize gelmiş. Hasta kabulden kendilerine 5-10 dakika beklemeleri söylenmiş. Hasta da beklemeden hastanemizden ayrılmış. Bu kadar küçük bir olayı, ‘Göz Hastanesi teker patlattı’ başlığı ile vermenizi doğru bulmadık. Bizim temel ilkemiz her şeyden önce hasta memnuniyetidir. Kaliteli hizmettir. Temel felsefemiz budur. Hastane yönetimi olarak, yeni cihazlarla hastalarımıza hizmet vermeyi, gece hiç değilse saat 10’a 11’e kadar nöbetçi doktor uygulaması başlatmayı planlarken, bu başlık bizi üzdü’…
  Trabzon’da; İstanbul’dan Ankara’dan birilerinin yıllardır açacak, açılıyor, yer bakıyorlar denilen göz hastanesini, sonuçta Trabzon’daki 6 doktorun açması alkışlanacak bir girişimdir.
  Bu haberi hastane yönetimini ve doktorları üzmek için yapmadık. Hastane yönetimi bu eleştirel haberleri uyarı olarak kabul etmeli.

Yahudilerle  sorunumuz nedir?

  Ülkücü camianın önemli isimlerinden Temel Kahveci, sosyal medyada, ‘Düşünüyorum da bizim (Türkler'in) Yahudilerle sorunumuz nedir? 
Bunlar bizim düşmanımızsa Osmanlı neden onları İspanya'dan kendi topraklarına aldı?’ şeklinde bir paylaşımda bulundu.
Kahveci’nin bu paylaşımına Selçuk Sancar, şu yorumu getirdi;
‘Cansız Hoca'nın bulunduğu bir yerde kimlerin cennete gireceği konusu tartışılıyormuş. Mollalardan biri Cansız Hocaya: 
-Hocam, Edison bütün dünyayı aydınlatan buluşu gerçekleştirdi ama yine cehenneme gidecek. 
-Sen Edison'un cehenneme gideceğini nereden biliyorsun? 
-O bizim Peygambere inanmadı. Onun için cennete giremez. 
Bunun üzerine Cansız Hoca şu açıklamayı yapma gereğini duyar: 
Bakara suresinin 62. ayetinde Allah "Şüphesiz iman edenlerle, Yahudiler, Hıristiyanlar ve sabilerden kimler Allah'a ve ahiret gününe inanıp salih ameller işlerlerse onların ecirleri ALLAH katındadır. Onlara korku yoktur ve üzülmeyeceklerdir de." 
Bu ayette ALLAH insanlardan ALLAH'a ve ahiret gününe inanıp hayırlı işler yapmaları şartını getiriyor. Aynı ayet Maide suresinin 69. ayetinde tekrar edilmektedir. Sonra büyük âlimlerin ekseriyeti iman sahibi oldukları bilinen bir husustur. Ayrıca Edison'un son nefesinde nasıl gittiğini ne biliyorsun, gibi izahlarla onu ikna etmeye çalışmış. Ancak adam ikna olmamış ve illa cehenneme gidecek diye ısrar edince, Cansız Hoca sinirlenir ve ona şu cevabı verir: 
-ALLAH, senin gibi beş milyon eşeği cennete koyacağına bir Edison'u koysun daha kârlıdır. 
  Sanırım Osmanlı da o zamanlar aynı fikirdeymiş. Cansız hocaya ALLAH rahmet eylesin.

Tuvaletlerin tadilatını yeni yaptırdım!

tuvaletleri.jpg  Trabzon Havalimanı terminali ile ilgili dün bu köşede fotoğraflı iki satır yazdık. İşadamı Hasan Kandaz, havalimanı terminalinde gördüğü aksakları fotoğrafladı ve bize göndermişti.
Yerel gazetelerdeki çoğu haber ve yorumlar Ankara’da günü gününe takip edilir.   Havalimanı terminali ile ilgili küçük haberimiz Devlet Hava Limanları Genel Müdürlüğündeki yetkililerin dikkatini çekmiş ve Trabzon başmüdürü Ahmet Aydın’ı aramışlar, ‘Bu nedir diye sormuşlar’...
  Ahmet Aydın da bizi aradı, yazılanların abartılı olduğunu belirtti ve ‘Tuvaletlerin tadilatını daha yeni yaptırdım. Bazı görüntüler Arap turistlerin anlık eylemlerinden kaynaklanıyor. Terminalde en fazla dikkat ettiğimiz hususların başında temizlik geliyor’ dedi.
  Havalimanı terminali ile ilgili yapılan haber, fotoğraflı idi. Tuvaletlerin, oturakların fotoğrafı verilmişti. Tespitin yanı sıra görseli de vardı. 
  Trabzon Havalimanı, bir ülkenin bir kentin dışa açılan aynasıdır. Bu tür mekanlarda en fazla temizliğe dikkat edilmelidir.  Haberimiz, havalimanında çalışanları yermek değil eksiklerin giderilmesidir.

Susalım mı?

  Martin Niemöller: 1892-1984 yılları arasında yaşamış alman rahip. 1.nci dünya savaşı sırasında denizaltı komutanıydı. Savaşta görüp geçirdikleri, Niemöller'i ilahiyat eğitimine yönlendirdi. Papaz olarak Berlin-dahlem'deki vaazlarında nasyonal sosyalizm'e karşı çıktı. Papazlar yardım birliği'ni kurdu. Protestan kiliselerinin nasyonal sosyalizmin uygulamalarına karşı başlattığı bir hareket olan "bekennende kirche", söz konusu birlikten doğmuştur. Niemöller, kilise örgütünün hareketsizlik ve oportünistliğe karşı giriştiği savaşımdan dolayı 1934 yılında emekliye sevk edildi ve 1937 yılında gestapo tarafından tutuklanıp hitler'in özel tutuklusu olarak, Sachsenhausen toplama kampına gönderildi. uzlaşma tanımayan bu hıristiyan, 1945 yılında protestan kilisesi'nin yayımladığı Stuttgart suç itirafı'nın [stuttgarter schuldbekenntnis] yazarlarındandır. Yahudi soykırımına karşı olmamış ama daha sonra pişmanlığını dile getirmiş bir şahsiyettir. "susma sustukça sıra sana gelecek" içerikli bir ünlü bir anlatımı vardır ki belirtmek lazım:
 susalim-mi.jpg Naziler önce komünistler için geldiler, bir şey demedim çünkü komünist değildim. sonra yahudiler için geldiler ve bir şey demedim çünkü yahudi değildim. sonra sendikacılar için geldiler ve bir şey demedim çünkü sendikacı değildim.  Sonra katolikler için geldiler ve bir şey demedim çünkü katolik değildim. Ve sonra benim için geldiklerinde ise çevremde benim için bir şeyler diyecek kimse kalmamıştı. Büyük Almanya hayaline destek verenler savaşın acıları ile terbiye oldular.
Büyük Türkiye hayaline gerek yok, bize mutlu Türkiye yeter. Sustukça kuduranlara dur demek için geç olmadan her ülkesini seven sesini yükseltmelidir. Aczmendi şeyhi "cumhuriyetçileri boğmak için cihat emrini bekliyoruz" demiş, susalım mı?
Yurtta sulh, cihanda sulh. Mustafa Kemal Atatürk.
(Dr. Mahmut Ustaoğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar