Gözler  ekonomiye  çevrildi

Gözler ekonomiye çevrildi

Berat Albayrak’ın istifası ile başlayan süreçte gelişmelerin yakında takip edildiği ekonomide yeni haftada yoğun bir veri gündemi bulunuyor.

Yeni haftanın en önemli açıklamalarından biri bugün yapılacak. TÜİK 3. çeyrek büyüme rakamlarını açıklayacak. Türkiye ekonomisinin, corona virüsü tecrit önlemlerinin uygulamadan kaldırıldığı üçüncü çeyrekte hızlı toparlanarak yüzde 4.8 büyümesi, 2020’de ise GSYH’nin 2019’a göre aynı seviyede kalması bekleniyor. Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) salgının etkisiyle 2020 yılının ikinci çeyreğini yüzde 9,9 daralma ile tamamlamıştı.

Sanayi sektörü yüzde 16,5, hizmetler sektörü yüzde 25 küçülürken market alışverişlerinin artmasıyla birlikte tarım sektörü yüzde 4 büyümüştü. Hane halkının tüketimi ikinci çeyrekte yüzde 8,6 azalmıştı. Ekonomi 2008 krizinden sonra ilk kez bu kadar daralırken milli gelir 11 yıl sonra 9 bin doların altına inmişti.

ENFLASYON VERİSİ

Yeni haftanın en önemli verilerden biri ise perşembe günü açıklanacak. TÜİK enflasyon rakamlarını kamuoyu ile paylaşacak. TÜFE’de 2020 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,13, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 10,64, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,89 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,74 artış gerçekleşmişti.

ASGARİ ÜCRET

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde ilk toplantı önümüzdeki hafta 4 Aralık’ta yapılacak. Toplantıya Bakanlık ev sahipliği yapacak. Mevcut asgari ücret 2.324 TL olarak uygulanıyor. Türk-İş'ten yapılan son açıklamada, 2020 Kasım ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) 2.516,67 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarının (yoksulluk sınırı) 8.197,62 TL, bekâr bir çalışanın yaşama maliyetinin ise aylık 3.073,63 TL olduğu kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.