Grevciler sıkıştı

Grevciler sıkıştı

Telekom, anlaşma olmazsa ödeme yapmayacak, sendika 'Paramız kadar öderiz' diyor!

16 Ekim’de greve çıkan Türk Telekom çalışanları maaş almama riski ile karşı karşıya.

Telekom, anlaşma olmazsa 25 bin 680 çalışana ödeme yapmayacak. 40 milyon YTL’yi bulan ödeme için Türk-İş’ten destek isteyen Haber-İş, “Trilyonlarımız yok, kasada ne varsa çalışanla paylaşırız” dedi.

Tarihinde ilk kez greve giden Türk Telekom cephesinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. 16 Ekim’de başlayan grev oldukça kritik bir noktaya geldi. Greve çıkan 25 bin 680 çalışan maaşların kimin tarafından ödeneceğini merak ediyor.

Çalışanlar grevde olduğu için Türk Telekom’un ödeme yükümlülüğü bulunmuyor. Edindiğimiz bilgilere göre, yıllık 850 milyon YTL personel gideri olan Türk Telekom’un memurlar ve üst yönetime ödenen ücretler çıkıldığında, grevdeki 25 bin çalışana 25 ila 40 milyon YTL arasında ödeme yapılması gerekiyor.

Paramız kadar öderiz

Eğer 15 Kasım’a kadar anlaşma sağlanamazsa Türk İş’e bağlı Haber-İş Sendikası’nın devreye girerek çalışanların ücretlerini ödemesi gerekiyor. Sendikanın ödeme yapma gibi bir zorunluluğu yok, ama çalışanların beklentisi bu yönde. Geçen hafta Cuma günü gerçekleştirilen Türk-İş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda da bu konuyu masaya yatıran sendika yöneticileri, çıkış yolu arıyor. Toplantı sonrası görüşlerini aldığımız Haber-İş Sendikası Başkanı Ali Akcan, çalışanların mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Ayın 15’inde ödenmesi gereken maaşlar öncesi Türk Telekom yönetimiyle anlaşmayı umduklarını söyleyen Akcan, “Bu konunun kamuoyunda tartışılmasını istemiyoruz. Bütçemizin yettiği kadar arkadaşlarımıza ödeme yapacağız” dedi. “Herkese aldığı maaş yatacak mı?” diye sorduğumuz Akcan’ın yanıtı şöyle oldu:

“Belki maaşlarından fazla olur, belki daha düşük bir ödeme yapabiliriz. Bilmiyorum. O gün gelsin oturur ödenecek miktarı konuşuruz. Bizim kasamızda trilyonlarca para yok. Gücümüzün yettiği kadar ne varsa paylaşırız. Türk-İş bize destek olacak. Diğer arkadaşlarım da destek sözü verdi. Grev devam ettikçe maaş ödememiz söz konusu değil. Biz Türk Telekom yönetimiyle yeniden masaya oturmak istiyoruz.”

Yeniden masaya oturalım

Önceki görüşmelerde dayatılan farklı rakamların da masada konuşulabileceği mesajını veren Akcan, “Telekom yönetiminden cevap bekliyoruz” dedi. Türk-İş Başkanlar Kurulu’nda önemli kararlar da alındığını dile getiren Ali Akcan şöyle konuştu:

“Sesimizi daha fazla duyurmak için Çarşamba günü (bugün) yurt çapında büyük bir eylem yapmayı planlıyoruz.”

Üst yöneticilere şiddet uygulanmasına tepki gösteren Türk Telekom yönetiminin ise önemli iyileştirmeler yapılarak sunulan son teklifin kabul edilmesini beklediği öğrenildi.

Çalışanlar % 19 zam talep ediyor

Türk Telekom, Haber-İş’e ilk ve ikinci yıl ücretlerde ve sosyal yardımlarda yüzde 4 zam teklif etmiş, Haber-İş ise ilk yıl yüzde 19, üçüncü ve dördüncü altı aylar için de enflasyon artı yüzde 5 refah payı ödenmesini istemişti.

Taraflar masada anlaşamayınca, 16 Ekim’de başlayan grev sonrası yurdun çeşitli bölgelerinde sabotajlar yaşanmış, bazı bölgelerde iletişim konusunda sıkıntılar yaşanmıştı. Daha sonra Türk Telekom, üst düzey yöneticilerine saldırı gerçekleştirildiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Kuzey Irak operasyonunun gündeme gelmesiyle geri planda kalan Türk Telekom grevinin devam etmesi halinde sektörde önemli sıkıntıların yaşanması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.