GUGULUMDAKİLER

 Gazetemiz karikatüristi, sanatçı, mizahçı Tamer Küçük’ün fıkraları derlediği Gugulumdaki adlı eseri, gülmeyi unutanlar için gerçekten ilaç!
Tamer Küçük’ün eserinin önsözünde Sanatevi’nin şimdiki başkanı karikatürist Adnan Taç, ‘Her biri ayrı güzellikte, her biri ayrı incelikte buram buram zeka ürünü fıkralar. Gerçek yaşamdan alınmış, yabancı madde karıştırılmamış olanlar nasıl da kendini belli eder, bilir misiniz? Kahkahaya boğulduğunuz, çatlamamak için kendinizi zor tuttuğunuz, belki de yerlerde yatıp yuvarlandığınız Temel fıkralarıdır onlar’ diyor.
Küçük, Fayton başlıklı fıkrasında Trabzon’da bir dönem yaşanan olayı şöyle anlatıyor;

‘Trabzon’da faytonların olduğu bir zamandır. Şimdiki TEDAŞ’ın az aşağısında, bir faytoncunun yanına yaklaşan 120-130 kiloluk bir vatandaş, “Beni meydana götürür müsün” der. Faytoncu vatandaşı tepeden tırnağa süzdükten sonra, at arabasından inerek adamın kulağına eğilir, fısıldayarak şunları söyler:
‘Bin ama sakın atlara çaktırma!’…
*
Küçük’ün bir başka fıkrası şöyle:
‘Meydan’da akşamüzeri. Ayakta duramayacak kadar sarhoş bir kişi, sallana salana gelir ve bir taksiye biner. Taksi şoförüne , ‘Beni meydana bırak’ der. Taksi şoförü adama bakar. Adamın laftan anlayacak hali yoktur. Arabayı çalıştırır, sonra durdurur.
Sarhoş vatandaşa dönerek, ‘meydana geldik abi’ diye seslenir.
Sarhoş sağına soluna bakar, cebinden 20 lira çıkartır ve şoföre uzatır. Lafını da esirgemez, ‘Al şu parayı ama bir daha arabayı bu kadar hızlı kullanma’…
*
 Tamer Küçük, yine Trabzon’da bir gazetede yaşanan olayı aktarır...
Yerel gazetelerimizin birinin, Rizeli yazı işleri müdürü yazısını yazıyordur. Bir ara yazıya ara vermiş ve etrafına bakmış ve büroda olanlara seslenmiş;
‘Arkadaşlar, ‘ordek’ noktalı mı yazulur, noktasız mi?’
Küçük aynı yazı işleri müdürünün BM eski genel sekreterine attığı kartpostalın hikayesini anlatır

  ‘Yazı işleri müdürümüz, BM eski Genel Sekreteri Josef Luns’un Trabzon ziyaretini takip edenlerdendir. Müdür, Luns’tan bir de kartvizit alır. Aradan bir iki ay geçer. Kurban bayramı öncesidir.
Müdür, Josef beyle tanıştım, bir bayram tebriki atayım der ve Meydandaki kitapçılardan birinden aldığı tebrik kartının arkasına, ‘Sevgili Jozef Lonus. Mübarek Kurban bayramınızı kutlar nice bayramlar dilerim’ yazar.
*
  Trabzon’da 2011 yılında EYOF ‘Avrupa gençlik oyunları) düzenlenir. EYOF organizasyonu, oyunlar nedeniyle bir de gazete çıkarır. İşte bu gazetede Tamer Küçük’ün birkaç karikatürü de yayınlanır.
 Tamer Küçük, birkaç yıldır tiyatro ve dizi filmlerinde rol alıyor. Küçük’ü çalışmalarından ötürü kutlar başarılarının devamın dileriz.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.