GUILHERME MİSİN AĞLAR MISIN!

Trabzonspor için maç eksiğine rağmen liderliğe yükselme Gençlerbiliği için ise alt sıralardan kurtulma müsabakasıydı. Bu türden bir güdüleyici faktöre rağmen Trabzonspor defansta bocalayarak Gençlerbirliği ise daha iştahlı ve arayış içinde başladı müsabakaya. Trabzonspor için ilk yarının geneline bakıldığında Nwakaeme'nin ceza sahası dışında düşürülmesiyle kazanılan serbest vuruşu Jose Sosa'nın direğin üstünden dışarı atışı var. Buna karşılık Gençlerbirliği'nin Sessegnon'un ayağıyla Trabzonspor kalesini yoklayışı ve Nadir ile kaçırdığı bariz bir gol pozisyonu vardı ilk yarıda. İlk yarı için Trabzonspor için otun anlayışı olarak bir çok eleştiri yapılabilir. Şampiyonluğu arzulayan bir takım gibi kompakt oynayamıyor. Geçiş oyunlarında bocalıyor, oyunu ve pozisyonları yeterince olgunlaştırmadan direkt skoru düşünüyor. Nwakaeme'nin sol kulvarında yeterince varyasyon yapılmıyor, falan...

Mektup; ''Gilherme, evladım, ya şöyle iyi bir muz orta yap, ya da tam çatala bir gol at!'' Hüseyin Çimşir / Trabzonspor teknik direktörürü. Bu Gençlerbirliği topçusu Sefa Yılmaz'ın futbol gayretkeşliğinde bir Trabzonspor aleyhtarlığı gözlemliyorum. 

Eh, hal böyle olunca insanın maç yerine dışarıda yağmakta olan kar yağışını izleyesi geliyor. 

Trabzonspor ikinci yarıya vites yükselterek başladı. Sağdan soldan gelmeye başladı. Aleksandr Sorlöth ve Nwakaeme ile arayışlarına devam etti. Obi Mikel ile orta sahayı dürtmeye gayret etti. Bütün bu arayışlara rağmen Gençlerbiliği karşısındaki en baskın faktör siyah kırmızılı ekibin defansta yaptığı bir hatadan geldi. Gençlerbirliğili defans oyuncusu topa müdahale ederken tabanla giriyor. Normal şartlarda ceza sahası içinde de olsa bu bir çift vuruş, diye biliyoruz. FIFA kuralları değiştirmediyse. Ama pozisyonda tabanla topa müdahaleden çok Hüseyin Türkmen'in ayağına tehlikeli hareket vardı. Dolayısıyla VAR'dan penaltıyı tescilledi. 

Gençlerbiriliği beraberliği ararken Trabzonspor  Sorlöth Nwakaeme işbirliği ile skoru 2-0'a taşıdı. Maalesef Türkiye işini iyi yapanların sistem tarafından sürekli cezalandırıldığı bir ülke. Buradaki siyasi, ekonomik, sportif zekâ evrensel ölçülere bir türlü ulaşamıyor. Aleksandr Sorlöth Trabzonspor forması altında futbol oynamaya çalışıyor, rakipleri tekme tokat sille, tehdit sindirme çocuğu sindirmeye çalışıyor. Hakemler de buna müsaade ediyor. Gençlerbirliği futbolcusu Baiano bir pozisyonda Sorlöth'a tekme atıyor, TFF'nin spor memuru oralı olmayınca Sorlöth Baiano'yu nefsi müdafayla itiyor. Hakem Hüseyin Göçek ilk önce ikisine de sarı kart gösteriyor. Sonra VAR'a gidip Sorlöth'a kırmızı kart yumurtluyor. Normalde Baiano'ya direkt kırmızı, Sorlöth'a sadece sarı kart olması lazımdı. Aynı haltı kupada Nwakaeme'ye etmişlerdi. Türkiye'de hakemler Gassaraylı George Hagi'ye, Fenerbahçeli Alex De Souza'ya tanıdıkları yıldız imtiyazını ne Jose Sosa'ya ne de Sorlöth'a tanımadılar.

Neyse uzun etmeyelim. Trabzonspor Gençlerbirliği deplasmanından üç puan çıkarıp Sivaspor'u puan olarak yakaladı. Gelecek hafta sonu Sivasporla içeride maçı var. Kupada 5-0 mağlup ettiği Erzurumspor'a karşı bir maç cezasını çekerse Sorlöth'un yediği ucuz kırmızı kart da telafi edilmiş olu

Önceki ve Sonraki Yazılar