Gül yüzlü annem

Anneme, babama, oğluma ve eşime bir şeyler yazmak istediğimde hep kelimeler yetersiz ve anlamsız kalır. Duygularımı ifade edemem, yüreğimi açamam.

Gönlümü verdiğim ve gönlünü aldıklarımla yani bağlandıklarıma bu konuda hep eksik kaldım.

İçimden gelen duyguları, hislerimi anlatmak konusunda hep yarım kaldım.

Yaklaşan anneler gününde iç sesimi dışa yansıtmada bakalım ne kadar başarılı olacağım.  Anneme söyleyemediklerimi, niyetlerimi, dileklerimi ve temennilerimi yansıtmaya çalışacağım.

Öncelikle dünyanın tüm annelerine teşekkür ediyorum; Ve şükretmelerini diliyorum. Teşekkürüm her zaman, her yerde çocuklarının yanında oldukları için ve desteklerini esirgemedikleri için. Şükretmelerini dilemem ise;  Çocuklarıyla uyandıkları, onları kokladıkları,  sevebildikleri ve evlat sahibi olmanın dayanılmaz ihsanını yaşadıkları içindir.

Annelik saçlarına aklar düşse de, bacaklarına ağrılar saplansa da, konuşmasa da, görmese de, duymasa da akıl sağlığı el verdikçe sevebilmenin, korumanın ve merhamet etmenin mutluluğunu yaşayabilmektir.

Dünyanın tüm annelerinin ortak konuştuğu bir dil var. Adı şefkat. Rengi, dili, dini ne olursa olsun ortak konuştukları tek dil. Bu dünyanın her yerinde Afrika’da, Amerika’da, Asya’da her yerde aynıdır, asla değişmez. Çünkü anne koruyan ve sevendir. Karşılıksız sevginin tanımı annenin evlada duyduğu sevgi ve şefkat olsa gerek. 

Terbiyenin sırrı çocuğa saygı ile başlar. Dünyanın tüm anneleri ilk eğitmendir. Hamilelikle başlayan eğitim süreci sona kadar devam eder. Hamile olan bir anne adayı; çocuğunu ağrısıyla, sızısıyla ve tüm estetiği ile taşır. Hamile bir anneye saygı duymak gerekir. O bir anne adayıdır. Hamile bir kadını şekillere sokmak, ayıptır, edepsizliktir ve günahtır. Aylar önce “Hamile Kadın sokakta estetiği bozuyor” diyenler ve ona alkış tutanlara derim ki; Hamile kadın estetik olandır, can taşıyandır, saygıyı layığı ile hak edendir, çünkü o annedir. Sizlerin ne yapmak istediğini ve ne demek istediğinizi biz algılayamadık. Ne zararını gördün annenin, annene de mi saygın yok? Sen kimin eserisin? Neden her konuşmanızda zehir akıtıyorsunuz?  Bugün tüm annelerden helallik alma günündür…

Kadın zekâsı bizim ülkemizde maalesef kabul görmüyor. Ve hep arka planda tutuluyor. Ama dünyada bilimsel araştırmalarda şükürler olsun ki, erkekten daha fazla kadın var. Fakat ne acıdır ki; bazı ülkelerde de, kadın yobaz zihniyetler tarafından hâlâ sokakta öldürülebiliyor. Ne olursa olsun bildiğim bir şey varsa kadının adının asla silinmeyecek olmasıdır. Eser sahibi hep kadın olacaktır…

Yemeden yediren, giymeden giydirebilen tek varlık anne. Saçlarını evlatları için süpürge eden, çocukları için yokluktan var eden yine annelerimiz. Hayata bağlanmamız, insan ilişkilerimiz, güven duygumuzu hepsi annelerimizin bize öğretileri ile gerçekleşir.

Bazen “hayat” boyumuzu aşar. İçinden çıkamadığımız sorunlar büyür ve onlarda bizi aşar. İşte o aşamada tek kurtarıcımız vardır o da annedir.

 Var oluştan itibaren omurlarında, omzunda, kalbinde, karnında taşıdığı evladını sonrasında da hayata dair mutlulukla taşıyan anne;  Yılmadan, bıkmadan, usanmadan görevini yapar… Annem hep bana “Anne olunca anlarsın” derdi; hep “neyi anlayacağım” diye söylenirdim. Evet anne olunca mutluluğun en güzelini, en renklisini ve acının ise, acı biber gibi canımı yakmasını öğrendim. Hayat ve yaşanmışlıklar insana her şeyi öğretiyor annem.

Yaşam bir yol ve ben bu yolun ortalarındayım. Ama ben hala annemin çocuğuyum. Kendimi çaresiz ve içinden çıkılmayacak çıkmaz sokaklarda hissettiğim anlarda, güç hep sen oldun annem. Bir çocuğun sığınabileceği en güvenli liman annedir. Bana verdiklerinin ve öğretilerinin karşılığı yok. Öğretilerin paha biçilmeyecek kadar değerli ve kıymetli. Dik olmayı, gururu, sıkıntıların üstesinden gelmeyi, başarıyı alkışlamayı hep sen öğrettin bana. Her anne güçlü müdür? Her anne onurlu mudur diye hep düşünmüşümdür; Ta ki anne olana kadar. Bugün çok iyi anlıyorum ki, çocuğu için her anne güçlü, onurlu ve dimdik ayakta durabilendir   

Beni dünyaya getiren, sevgisini eksik etmeyen hatta fazlasıyla yaşatan, her daim yanımda olan, bu gün kırışıkları, beyaz saçlarıyla, 80’ni aşmış yaşıyla bile ismimi hatırlayan, bana sevginin yanında saygı duyan anneme sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Beni koruduğun, beni özlediğin, sevdiğin ve hep yanımda olduğun için teşekkür ederim. Saçlarımı okşarken, elimi tutarken, yanağımı okşarken hep sevgi verdin teşekkürler annem. Melek yüzlü, gül yüzlü, ay yüzlü, güzel annelerimiz. Her zaman doğruyu bilen ve uygulayansınız. Çocuklarınızı değiştirmeye çalışmayın. Çocuklarınız nasılsa sizin eserinizidir Siz değişirseniz, çocuklarınız da değişir. Bugün tüm anneler dünyayı istedikleri renge boyasın. İlk anne H.Z Havva’dan günümüze kadar var olan tüm annelerimize teşekkür ederim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.