Gülçayır, Çukurçayır ve Baryan!

  Birkaç gündür bu köşede, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethettiğinde Mahmut Paşa’nın Ordu’yu konaklattığı yerin Boztepe çevresinde ‘Gülçayır’ adlı bir mekan olduğunu yazmış ve ‘Gülçayır’ın neresi olduğunu tartışmaya açmıştık. Bu bölgenin muhtemelen Çukurçayır’ın batı bölgeleri olduğunu, Çukurçayır adının Gülçayır olması gerektiğini belirtmiştik.
   Trabzon ile ilgili yazılarımızı ilgiyle takip eden Burhan Genç aradı. Genç ailesi, Trabzon’un Maçka ilçesi Akmescit köyünün en eski ailelerinden.  
  vvvv-001.jpg Osmanlı, Trabzon’un fethinden sonra bölgeye imparatorluğun hemen her yöresinden Müslüman aileler yerleştirdi. İşte bu ailelerden biri ‘Mollahasanzadeler’dir. Mollahasanzadeler, Macaristan’dan Trabzon Maçka Akmescit (Zanoy) köyüne yerleştirildiler. Soyadı kanunu ile Genç soyadını aldılar. Macaristan’dan gelenlerin bir bölümü de Akçaabat Darıca bölgesine yerleştirdiğini duymuştum. Trabzon merkez ve bir iki ilçesine ayrıca fetihten sonra çok sayıda Arnavut aile de yerleştirilmişti. 
 Burhan Genç, dedesinin Trabzon’da tüccar olduğunu, yıllar önce eski adı Baryan olan Çukurçayır’da Mısırlı Dede Cami ile Okul arasında mülk aldığını, çocuk ve gençlik yıllarının orada geçtiğini söyledi. Genç, dedesinin Trabzon merkezden Baryan’a ya yürüme ya da at ile gittiğini belirterek, ‘Boztepe’nin güneye bakan tarafının Baryan olduğunu bilirim. Baryan’da Ermeni, Rum ve Müslüman aileler yaşarmış. Dedem, akşamları Baryan’daki evine gittiğinde gayrimüslim komşularının akordiyonla müzik çaldıklarını ve şarap içtiklerini, kendisine ve köydeki Müslümanlara büyük saygı duyduklarını anlatırdı’ dedi. 
   Burhan Genç’e verdiği bilgilerden ötürü teşekkür ediyoruz.
Baryan’ın adını Çukurçayır olarak değiştirdik. Peki, 1460’lı yıllarda adı Türkçe olan Gülçayır neresi? Bu arada Baryan adı, Ermenice mi yoksa Türkçe mi? Bu konuda net bilgi sahibi olmadığımız için yorum yapamıyoruz.

Başkan, Akyazı’ya müdahale et!

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı hafta başı görevi devir aldı ve koltuğa oturdu. Murat Zorluoğlu, kaymakamlık, valilik ve büyükşehir belediye başkanlığı yapmış bir isim. Selefi Orhanbey gibi tepeden inmedi. 
  baskan-akyazi-(2).jpgBu köşede, dünden bugüne istisnasız hemen her belediye başkanı döneminde beklentilerimizi ve önerilerimizi yazarız. Ara sıra da eleştirilerimizi sıralarız. 
   Kimileri, ‘Parası ve koltuk sahibi olanın aklı fazladır. Her şeyi bilirler’ der. Volkan Canalioğlu’na, ‘Eski Tekel binasını satma. Hamamizade’nin arsasına karşılık içte düzenlemeye git. Bugünkü belediyenin bulunduğu alanın altına üç- dört düğün, konferans salonu, kapalı otopark yap, üstü de bahçe olsun’ dedik.  O, Tekel binasını Alışveriş merkezi, Kemerkaya sahilindeki İller bankası binasını hastane olması için sattı, Hamamizade’yi yaptırdı.
baskan-akyazi-(1).jpgCengiz Çolak ve TOKİ yetkililerine, Avni Aker, Yavuz Selim ve Orman lojmanları ve Numune Hastanesi’nin bulunduğu yaklaşık 150 dönümlük alanın, parça parça değil de bütün olarak planlanması gerektiğini, bölgede iki blok halinde (Avni Aker’in yerinde) iş merkezi, spor sahaları, gezinti alanları, park ve bahçelerin olabileceğini ve plan çerçevesinde Numune Hastanesi’nin beş yıldızlı havuzlu bahçeli otel olabileceğini, Trabzon Lisesinin de bölgeye dahil edilmesini belirttik.
   Bu önerilerimiz doğrultusunda taslak bir proje hazırlandığını ve daha sonra rafa kaldırıldığını duyduk. 
   Akyazı dolgu alanındaki stadın, batısında kalan bölgede şehir hastanesi yapılması planlanmıştı. Dolgu alanında hastane yapılır mı yapılmaz mı, konusunda bilimsel ve teknik ayrıntıya girmiyorum. Bu devirde bugünkü teknoloji ile yapılmak istenirse yapılır.
Ancak, bu kentte yaşayanların büyük ekseriyeti burada hastane yapılmasına karşı. Biz de karşıyız. Mutlaka yapılacak deniyorsa, orta büyüklükteki şehir hastanesinin yeri Fatih Devlet Hastanesi’nin bulunduğu alandır. Tanjant ile İnönü Caddesi arasında kalan ve doğu tarafında üç-beş yıl önce hastane için istimlak edilen alanda rahatlıkla içinde her branşın yer alacağı bir şehir hastanesi yapılabilir. Trabzon’u özellikle de dolgu alanında büyük şehir hastanesine ihtiyacı yoktur. Çünkü; Trabzon’un doğusunda iki büyük hastane var. Biri Kaşüstü diğeri KTÜ Farabi Hastanesi. Batı da Haçkalı Hoca ile birlikte Fatih Devlet Hastanesi’nin yerine yapılacak hastane, Trabzon’un 50 değil 100 yıllık hastane ihtiyacını karşılar. Ve ayrıca ilçeler hariç Ortahisar’ın güneyinde de iki büyük hastane var.
***
   Akyazı’nın batı bölgesinde ne yapılmalı?  Bölge, zaten spor kompleksinin bitişiğinde. Burası oteli, moteli, restoranı, eğlence mekanları, lunaparkıyla ve alışveriş merkeziyle, park ve bahçeleriyle yaşam alanı olmalı. Trabzon’a gelen yerli ve yabancılar, gündüz dağlarda gezip gece bu tür mekanlarda eğlenmelidir.  Bu proje kapsamında Trabzonspor’a kalıcı gelir getirmek için arazinin dörtte biri de Trabzonspor’a tahsis edilebilir veya Trabzonspor buradan kira alabilir.

******************

  Elit: Fransızca – elite: seçkin, seçilmiş. Popülistlerin nefret ettiği bir kelimedir.  Oysa ciddi bir devlet nizamında elit yoğurdun üzerindeki kaymak tabakasıdır, birçok şeyi onunla halledersiniz. Her devlet birçok alt sistemini işleterek eğitimde, askeriyede, diplomaside, sanatta, sporda problemlerini çözmek için kendi elitini yetişmek zorundadır. Yetiştirmediğinde, popülist bir anlayışla işleri avama bıraktığında ise ortaya bugünkü Türkiye’nin hali çıkar.  
(Metin Kondel)
*****************

Anadolu böyle hükümdarlar da gördü!

  M. Ö 9. yüzyılda hüküm süren Hititlerin, kralı 2. Suppilulima’ya ait bu devasa heykel, 2012' de Toronto Üniversitesi'nden Prof. Dr. Timothy Harrison başkanlığındaki kazı ekibi tarafından Tell Tayinat Höyüğü'nde bulundu ve Hatay Arkeoloji Müzesi'nin en özel eserlerinden bir olarak sergileniyor.
  anadolu-bole.jpgHeykelin arkasında Anadolu'nun yerli halkı Luvilerin dilinde ki hiyerogliflerde kralın başarıları ve kudreti yazılıyor.
Suppiluliuma, bir elinde mızrak, bir elinde başak tutarak hem savaşmayı hem üretmeyi, hem Hitit'in askeri gücünü ve refah seviyesini gösterirken, bir diğer anlamı da dostluğuna güvenilmesi düşmanlığından korkulmasi gerektiğini vurguluyor.  Kararlı gözleri ve bakışlarıyla kendisini halkına ve devletine adadığını bariz bir şekilde gösteriyor, boğazında ki yarım ay şeklinde ki halka yine iktidarını temsil ediyor.
  Bileklerinde ki aslan başlı özel bileklikleri de ayrıca hem kendi şahsi gücünü(iktidarın), hem de iktidarının adil oluşunu gösteriyor. 
Bu öyle bir güç ki döneminde bir süre Anadolu'da kıtlık yaşanıyor ve Hititlerin baş rakibi, ezeli düşmanı Mısır'ın o dönem ki firavunu Merenptah Anadolu'ya götürülmek üzere Suriye Lazkiye yakınında ki Hititlerin önemli liman kenti Ugarit'e bol miktarda tahıl göndermek zorunda kalıyor ve Ugarit'e gemilerle gelen tahıl oradan Anadolu'ya nakledilir.
Gücüyle Mısır'ı diz çöktürüp kıtlık sorununu böyle çözüyor.
(Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar