Gülcemal neden yapılmaz!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun ilk başkan adaylığından önce kamuoyuna sunduğu onca proje vardı. Değirmendere’de sandalların yüzmesinden, Boztepe’ye teleferiğe, Çömlekçi’den Tabakhane dönüşüme, Botanik Parkından Gülcemal ve Meydan Parkı projesine kadar.
Projelerin bir kısmının yapımı devam ediyor bir bölümü ise yapılmayı bekliyor.
Hayata geçen projelerin başında Meydan bölgesi düzenlemesi geliyor. Meydan Parkı ve çevresi her ne kadar betonlaşmışsa da, bu proje ile birlikte bölge rahatlamıştır. Meydanın göbeği 10 yıl öncesine kadar dolmuş otogarı idi. Art arda dizilmiş onlarca minibüs ve özel taksi, büyük bir karmaşa yaratıyordu. Kirlilik had safhada idi. Gazipaşa Caddesi kente giriş ve Boztepe’ye çıkış caddesi, Maraş Caddesinde trafik tek şerit ve tekrar eskiden olduğu gibi batıya aksa, Meydan bölgesi tamamen rahatlar. Ama ne hikmetse başkan, bu işe pek yanaşmıyor.

gulcemal.jpeg
Tabakhane Dönüşüm Projesi hazırlandı mı, hazırlanmadı mı bilemiyoruz. Tabakhane köprüsünün kuzeyinde deniz tarafında dere ile kale surları arasında biri kapalı iki katlı otopark yapılmalı ve hatta  dolmuş durakları oraya kaydırılmalı. 
Belediye meclis eski üyelerinden Zafer Sarı, “Orhan beyin yaptırdığı Botanik Parkı bugün ağaçsız görünebilir ama yarın orası orman olur. Başkanı Trabzon’a böyle bir eser kazandırdığı için kutlarım” dedi. 
Botanik Parkı, bugün Zafer Sarı’nın dediği gibi ağaçsız görünse de yarın orası orman olur ve hatta çokları, “Başkan, parkı neden büyütmedi” diye sitem bile eder. 
Gülcemal
Orhan Gümrükçüoğlu’nun Trabzon için tasarladığı projelerden biri ve önemlisi Gülcemal Projesidir. 1 Nolu Beşirli’den Ganita’ya kadar yapılacak deniz dolgusu. 
Projenin ilk bölümünün ilk etabının dolgu işi aylar öncesinden bitti. Deniz tarafından koruma altına alındı. Küçük de olsa liman yapıldı.
Trabzon sahil yolu ve deniz kenarındaki yürüyüş parkurunun Ayasofya ile Akyazı arasındaki bölümü akşam ve gece saatlerinde oldukça kalabalık. Yol kenarına park etmiş yüzlerce araç, deniz kenarında yürüyen, dinlenen binlerce insan. 
Başkan Gümrükçüoğlu; Moloz’daki cami ve diğer camilere ve kentin doğusundaki Kuran Kurslarına yaptığı maddi yardımın yarısını Gülcemal projesinin bu ilk bölümüne harcasa, bize göre hem daha fazla sevap kazanır, hem de Trabzon’da on binlerce kişinin yararlandığı bir esere imza atmış olur.
Gülcemal’in bu bölümünde dolgu tamamlandığına göre, Büyükşehir Belediyesi alanın düzenlemesini ya kendisi yapacak ya da ihale edecek. Bize göre, belediye önce dolgu alanını düzeltmeli, alt yapısını yapmalı, suyunu elektriğini vermeli, gezinti alanlarını, oturma mekanlarını, otoparkları v.s. düzenlemeli sonra proje üzerinden kiralamalı. Bu iş de öyle uzun bir süre almaz. Üç- beş ayda tamamlanır. Trabzon da güzel bir mekana kavuşur, sahil yolundaki yoğunluk ortadan kalkar. 

Kamp yerini kim belirledi?

kamp-yeri.jpg
Trabzonspor’un, Slovenya Futbol Federasyonunun tesislerindeki kampı devam ediyor. Slovenya, eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra kuruldu. Çevresinde, İtalya, Avusturya, Macaristan ve Hırvatistan var.  Slovenya, pahalı bir ülke, Adriyatik denizine az da olsa sınırı var. 
Trabzonspor, Avrupa’da bunca ülke dururken Slovenya’yı neden tercih etti? Beşiktaş gibi, Slovakya’da hazırlıklarını sürdürebilirdi. 
Trabzonspor’un Slovenya’daki kamp yerini kimilerine göre BJK teknik direktörü Şenol Güneş önermiş, kimileri ise TFF’nin kamp yerini ayarladığını söylüyor. Kamp giderlerini de iddiaya göre TFF veya BJK’nin Trabzonlu yöneticisi Ahmet Nur Çebi üstlenmiş. 
Bu tür söylenti ve iddialar, ‘öküzün altında buzağı aramak’ gibi bir şey! Trabzonspor’u yönetenler, Trabzonspor’un genel koordinatörü kamp yerini de belirler, bedelini de öder. Trabzonspor büyük kulüptür!

Dünya Kupasından Trabzonspor’a!

dunya-kupasi.jpg
Trabzonspor Genel Koordinatörü Özkan Sümer, “Dünya Kupası’nda takip ettiğimiz oyuncular var, izlediğimiz oyuncuları tekrar tekrar izlemek istiyoruz” demiş.
Yöremizde, parası pulu olmayan için, ‘Kıçı Yoroz’dan görünüyor’ diye bir deyim kullanılır. Trabzonspor’un parası pulu yok.  Parası pulu olmayan Trabzonspor’un, genel koordinatörü Dünya kupasında oynayan oyunculara talip! 
Özkan Sümer, gerçekten işi biliyor!
***
Ahlakı ve erdemleri yasaların şiddetinde arayanlar bu iki kavramı da kavrayamamış demektir.
Oysa ahlak ve erdem yasaların çok üzerindedir ve her şeyden güçlü olmalıdırlar.
Tek kişiyi yüceltebilmek için her ikisini de yok ettiler.
Bugünlere gelmemizin nedeni budur. (Temel Kahveci)
***
İnce yalan söyledi. ‘Benim ağzımdan Kurultay sözü duymayacaksınız’ dedi. Sonra Kurultay istediğini söyledi. Türkiye'ye karakter bütünlüğü olan lider lazım. İsmet İnönü gibi. Yalan benim dünyamda temel "ahlaki yanlış"tır. Muharrem İnce’nin ihtirası karakterinin önünde gidiyor. (Yahya Sezai Tezel)
***
Her şeyimiz saldırı altında ve biz hiç bir şey yapamıyoruz!
Devletimiz, Cumhuriyetimiz, Ordumuz, derken ormanlarımız, doğamız, sahillerimiz, şehirlerimiz, sokak veya yabani hayvanlar bile aynı odağın saldırısına ve yok edilişine karşı sadece bağırdık çağırdık ama başarılı olamadık, her kaybedişimizde "koyduk mu" diye alaylı bir pis sırıtma ve hakaret işittik.
Ve aynı odağın saldırısından çocuklarımız da payını çok ağır bir şekilde aldı, almaya devam ediyor. Şimdi timsah gözyaşı dökecekler. Çok çok acı, bırakın devletimizi, çocuklarımızı bile koruyamıyoruz." (Metin Yılmaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar