GÜLE GÜLE EFSANE

GÜLE GÜLE EFSANE

Dile kolay: Toplam 40 albüm ve 350 beste… Kolbastıyı da Türkiye’ye armağan eden o. Ama artık aramızda yok

Tabii ki Erkan Ocaklı’dan bahsediyoruz. Duruşu, yaşadıkları ve sanatıyla tam bir örnek Karadenizliydi. Yakalandığı amansız hastalığa, 59 yaşında, 15 Kasım gecesi teslim olarak sevenlerini yasa boğdu

 

Erkan Ocaklı… Aslen Artvin Arhavili bir ailenin oğludur. 1949 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğdu. Trabzon Lisesi’ni bitirdikten sonra Üniversite tahsili için 1960’lı yılların sonunda İstanbul’a gitti. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun oldu… 13-14 yaşlarında ‘aşığı’ olduğu bağlamasıyla müzik hayatına başlayan Ocaklı, Unkapanı'nda Harika Plak tarafından keşfedildi ve geleneksel Karadeniz müziğini saza yorumlamanın ötesinde özgün besteleriyle kendi tarzını yarattı. 1970'li yıllarda gurbete çıkan Ocaklı, Karadenizlilerin sesi ve sembolü olmayı başararak ülke çapında büyük popülarite kazanmıştır. Toplam 40 albüm, 350 beste üreten sanatçı, 1980’li yıllarda Arabesk ve taverna müziğin yükselişe geçmesiyle yöresel çizgiye farklı bir boyut kazandırdı. Erkan Ocaklı'nın ilk evliliğinden bir kızı ve bir Acarkan Ocaklı adında bir oğlu var. Ocaklı, ikinci hanımı Nebahat Ocaklı ile 2001 yılında evlendi. 2007 yılında pankreas kanseri teşhisi konulup, ameliyat olan sanatçı adına hayranları 2 Aralık 2007'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bir vefa gecesi düzenledi. Erkan Ocaklı, pankreas kanseri tedavisi gördüğü Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 15 Kasım 2008 cumartesi günü hayatını kaybetti.

 

İşte, Erkan Ocaklı’nın, 35. sanat yılında Aytekin Akay ile yaptığı söyleşiden bazı kesitler…

 

OFLU’DAN PARA KAZANMAK!

“Ben bir bağlama sanatçısıyım aslında. On üç-on dört yaşlarında sevdalıklara başladım. Köyde bağlama çaldığım sıralarda eğitim için önce Trabzon’a, ardından da üniversite okumaya İstanbul’a geldim. Galatasaray Üniversitesi Kimya Mühendisliği’ne girdim. Ardından orayı bırakıp İstanbul Üniversitesi Zoobotanik Bölümü’ne girdim. Tıp okumak istedim. Puanım da yetmesine rağmen bu bölümü yazmadığımdan başka bir bölüme girdim. Ancak İstanbul’a gelmek müzik hayatımı çok etkiledi. Cemiyetlerde, müzikle ilgili yerlerde çalmaya başladım. 1970’li yılların hemen başında Mine Koşan’a bağlama bile çaldım. Müzik piyasasında tanınmaya başlayınca, yolum Harika Plak’a düştü. Ayhan Güçlücan adlı Oflu bir hemşerimiz. Yirmi sene ondan ayrılmadım. Harika Plak’tan çok para kazandım diyemeyeceğim. Çünkü bir Oflu’dan ne kadar para kazanabilirsiniz? Bu laf bir espiri olduğu kadar, gerçektir de...”

 

ESKİDEN PLAK VARDI!

“Plakta ancak iki eser okuyabiliyordunuz. Kaset, ya da cdye on beş eser sığıyordu. Tabii, iş daha yorucu ama hızlı olmaya başladı. Çıkardığım tüm plaklar tuttu. Hatta Trabzonspor türkülerim de çok sevilmişti. “Erkan Ocaklı, Trabzonspor 1.Lig’e çıktığında Trabzonspor plağı yaptı. Trabzonspor adına yazılan ve bestelenen bu plak, bir anlamda ilklerden. Çünkü Erkan Ocaklı’nın Trabzonspor plağı, ulusal anlamda seslendirilen ilk Trabzonspor türkülerini içeriyordu. İşte o plaktan:

‘Yeşil sahaları yıktık uşaklar yıktık.

Yaşasın Trabzonspor, 1.Lig’e çıktık’ dedik.”

 

KEMENÇE İLE BAĞLAMA

“En az yirmi sene önce biz Karadeniz-pop yaptık ve o zaman da tutmuştu. 85’ten sonra disko tarzı müziklere devam ettik. Çünkü, gençlik bu tür müzikleri seviyordu. Hayatın akışını iyi takip ediyordum, sokaktaki insanların ne istediğini biliyordum. Lahana disko, mısır disko formatları denedik. 90’lardan sonra pop soundlu Karadeniz tekrar çıkmaya başladı. Oysa ben bu müziği daha önce denemiştim.” “İlk çıktığımdan bu yana, planlı bir şekilde benim üzerime oyunlar oynandı. Cebime para koydular, şöhretimi aldılar. Erkan Ocaklı, kemençeyi sildi’ diye çok üzerime gelinmişti. Bağlamasız türkü mü söyleniyor? Şimdi Karadeniz müziğinde her bir enstürüman var. Bağlama Türk müziğinin ana çalgısı. Kemençe ile bağlamayı yan yana getirebilmek başarıdır.”

 

TRABZONSPOR ANALİZİ

“Bir misyonum vardı ve o birilerini rahatsız etti. ‘Ezanlar Bizim İçin’i yaptım, bazıları bu eserden çok rahatsız oldu. Trabzonspor’un kuruluşundan bu yana varım, ama sonradan buradan da dışlandım. Nedenini ve kimler olduğunu siz bulursanız, bana da söyleyin…” “Trabzonspor’un, ona buna yol vereyim diye bir düşüncesi olmazdı. Herkesi yenmek için sahaya çıkardı; ama içeride ama dışarıda... Arafilboyu’nda rahmetli Cemil, ‘Naber he? Dün o golü nasıl yazamadun?’ denmesinden korkardı. Futbolun son noktası neyse, Trabzonspor onu oynuyordu. Ne zamanki menfaatlerin çarpışma alanı haline geldi, işte bu bizi bitirdi...”

 

MEŞHUR ULA ULA NİYAZİ!

“Meşhur ‘Ula ula Niyazi ile ilgili çok soru gelirdi bana: “Bu Niyazi gerçek mi?” diye. Evet, gerçek biridir, öldü tabii... Kokoş Niyazi, Maçka’da yaşayan Kapıköylü Kokoş Niyazi derlerdi ona... Onlar ilk gençlik zamanlarımızın tip adamlarıydı. Yumuşak geçişle kemençeyi geniş halk kitlelerine sevdirdim. Kemençeyi önce bağlamayla, daha sonra org gibi diğer enstrümanlarla buluşturdum. Davut Güloğlu, sahneye çıkmadan bana, ‘Nasıl yapayım abi?’ dedi. Ona, ‘sakın takım elbise giyme, kravat takma; yırtık bir tişört ve pantolonla sahneye çık’ dedim. Sonuçlarını gördünüz...”

 

 

… ve bir mesaj:

 

“İki tane yavrum olsun, biri Sevda, biri Barış

Özgürlüğün yollarında yarış Ocaklı yarış. 

Denizlerden karalara ulaş sevdam, ulaş sevdam

Barış dolu bir dünyada, dolaş sevdam, dolaş sevdam”

 

ALBÜMLERİ

 

Ezanlar Bizim için

Aglama Sevgilim

Aşkı Kim İcat Etti

Beyaz Mendil

Çocukluk Arkadaşım

Ezanlar Bizim İçin

Git Güle Güle

Gündüzlere Kinim Var

Kördüğüm

Minik Kuşum

Sevmişler Seni

Susmana Sebep Nedir

Yaş Günü

Haram Olasın Haram

Atmacayı Vurdular

Avcı Dayı Tulum

Ben Of'luyum

Bitirdiler Yarımı

Elindeki Satırı

Haram Olasın Haram

İki Yüzük Bir Nişan

Kol Bastı

Küçük Bir Çocuktum

Lahana Disco Oyun Havası

Mısır Disco

Niyazi Disco Oyun Havası

Yaylalar

Karadenizde Kar Var

Ay Vuranda

Fındık Balı

Hamsi Burger

Karadeniz'de Kar var

Liveralim

Niyazi'nin Karısı

Ocaklı Havası

Uykuda Mısın?

Ümidimi Kesmedim

 

FİLMLERİ

 

Ula Ula Niyazi(1991)

Tabancamın Sapını(1987)

Fiyakalı Enişte (1986)

Dam Üstüne Un Serelim(1975)

Oy Emine(1975)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.