Gümrükçüoğlu aday gösterilir mi?

Belediye Başkan aday adaylığı yarışında AKP açık ara önde gidiyor. Muhalefet partilerinin bir iki aday adayını zor buldukları veya çıkardıkları ilçelerde AKP’nin, en az 6-7 aday adayı var. AKP adaylarından kimileri mesaj vermek, kimileri meclis üyeliği kapmak, kimileri de daha farklı nedenlerle aday adayı olmuş.

AKP’de aday sayısının fazla olması, psikolojik olarak bu partiyi biraz daha öne çıkarması, AKP’nin ve adayının banko seçimi kazanacağı anlamı taşımıyor. 30 Mart’ta yapılacak seçimde AKP şimdiden favori görünse de, özellikle yeni seçmen AKP’ye sürpriz yapabilir.

Trabzon’un ilçelerinde hangi aday veya parti şanslı diye şimdiden bir tahmin yapmak zor olsa da, bir ilçe dışında tüm ilçelerde üç partinin de şanslı olduğunu söyleyebilirim.

Şimdi kimileri, genel seçimde alınan oyları gündeme getirip, yerel seçimde diğer partilere şans vermeyebilir. Ama unutulmasın ki bu seçim bir yerel seçimdir ve onun ötesinde hükümetin bazı icraatını beğenmeyenlerin hükümete sarı kart göstereceği bir seçimdir. Bu böyle bilinsin.

Genel seçimde mesela Maçka genelinde AKP açık ara önde idi. O tabloya bakıp bu seçimi de AKP adayı kesin kazanacak, diyemeyiz. Çünkü, genel seçimde AKP’ye oy veren seçmenin önemli bir bölümü belediye başkanlığında Ertuğrul Genç’e veya MHP adayına oy verecektir. Bu olay hemen hemen tüm ilçelerde görülecektir.

Xxx

AKP; Türkiye’nin birçok ilinde gayri resmi de olsa Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını açıkladı. Mevcut başkanların birkaç istisna dışında hemen hepsi yeniden aday gösterilecek. Trabzon’da partili partisiz hemen herkesin merak ettiği konu, Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilip gösterilmeyeceğidir.

Gelişmeler, Gümrükçüoğlu’nun aday gösterilmeyeceği şeklindedir. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi Orhan Gümrükçüoğlu, aday gösterilecekse idi temayüle ankete vs. sokulmazdı. Diğer isimlerle birlikte oylanmazdı. Trabzon’da 5 yıl başarılı bir başkanlık yapan hiçbir zaman temayül yoklamasına, anketlere vs. girmez. Tepeden aday ilan edilir. Genel Başkan ve partinin kurmay heyeti, Trabzon teşkilatı, milletvekilleri vs. demek ki Gümrükçüoğlu’nu gözden çıkarmış. Gümrükçüoğlu, Başkanlık süresince haftanın iki veya üç gününü Trabzon dışında geçirdiği söylendi. Muhalefet partileri bu konuyu devamlı gündeme getirdiler.

Gümrükçüoğlu başkanlığı süresince Trabzon’da olumlu veya iz bırakan hangi işi yaptı? Bir Meydan parkı düzenlemesi dışında iz bırakacak bir projesi yok. Yapılan projeler hükümetin projeleri ve o projeler Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar sayesinde yürüdü, yürüyor. Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’nun, Trabzon’a yatırım konusunda Bayraktar’ın pek kapısını çaldığını da sanmıyorum. Çalsaydı mesela Çömlekçi, Narlıbahçe projeleri çoktan hayata geçerdi! Hatta Boztepe’ye teleferik bile kurulurdu! Sahil dolgusu başlatılırdı!

Orhan Gümrükçüoğlu’nun partide de pek desteği kalmadı gibi. Milletvekilleri, il başkanı, il yönetimi ile arası açık gibi veya kamuoyuna öyle yansıyor.

Bu tablo ve görüntüde Orhan Gümrükçüoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilir mi? Gösterilse seçimi kazanabilir mi?

Şimdi çokları diyecek ki, neden kazanmasın ki? AKP’nin oyu yüzde 60!

Ben farklı düşünüyorum. AKP’nin oyu yüksek olabilir. Önceki seçimde; seçimi Orhan Gümrükçüoğlu değil, Faruk Özak başta olmak üzere AKP’ye destek veren gruplar kazandırdı. AKP genel merkezi Orhan Gümrükçüoğlu ile seçimi kazanabileceğine inansa veya parti Gümrükçüoğlu’ndan memnun olsa arka arkaya bu kadar anket yaptırmazdı.

Benim tahminim o ki; AKP Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Orhan Gümrükçüoğlu’nu aday göstermeyecek gibi.. Kimi gösterir derseniz, isimleri gündemde olanlardan birini. Mesela Faruk Özak’ı, Muhammet Balta’yı, Ahmet Metin Genç’i veya bir başkasını derim. Ortahisar için de sürpriz bir isim aday gösterilebilir.

Bütün bu yorumlarımıza ve değerlendirmelerimize rağmen bakarsınız başbakan Erdoğan, Orhan Gümrükçüoğlu Büyükşehir belediye başkan adayıdır, diyebilir. AKP’de temayüller, anketler önemli ama asıl önemli olan genel başkanın söylemi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.