Gümrükçüoğlu bütünleştirecek mi yoksa bölecek mi?

AK Parti’de herkes belediye başkan adayının kim olacağı sorusuna cevap arıyor..! İktidar partisi olmanın dayanılmaz çekiciliğiyle büyük bir iştahla süreci bekleyenler, atılan adım ve alınan karar sonrasında deyim yerindeyse kabuklarına çekildiler. Oysa büyük bir heyecan ve şevkle yola çıkmış, temayül yoklamasında arkadaşlarına güvenmiş ve sonunda da koltuğa oturmanın hesabını yapmıştılar.


Bu durumda olan ve haklı olarak beklenti içerisinde olduğunu açıkça ortaya koyan birçok aday adayı bulunuyor. Bu isimlerden hiç kuşku yok ki öne Ahmet Metin Genç, Ali Rıza Akdeniz ve Ergin Aydın çıkmıştı. Bu isimlere alternatif (Osman Abanoz, Tufan Aydoğan, Şadan Eren, Cahit Turan, Şenol Güneş, İsmail Topal, Şefik Türkmen, Mehmet Atalay) olarak da çok sayıda isim yazıldı çizildi. Ancak ne olduysa AK Parti’nin Kızılcıhamam toplantısında sonra oldu.


Şimdi bütün gözler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görüştüğü ve belediye başkan adaylığını düşündüğü isim olan eski sağlık bakanlığı müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu’na çevrildi. Sayın Gümrükçüoğlu temayül yoklamasından çekinmediğini dile getirse de bu teşkilat yapısı için de yoklamadan sınıfta kalacağı kesin..! Temayül yoklamasına gidilse Ergin Aydın birinci Ahmet Metin Genç ve Ali Rıza Akdeniz’de ikinci sırada çıkar.


Sayın Müsteşara gelinceye kadar inanın ismi gündem de olmayan pek çok isimde temayül yoklamasında öne çıkardı. Peki, bu atmosfer içerisinde sayın Gümrükçüoğlu neye güvenerek aday adayı oldu ve temayül yoklaması öncesinde gövde gösterisinde bulundu. Çok basit. Her ne kadar AK partililer aday adayları konusunda herkes özgürdür ve olabilir deseler de perde arkasında Orhan Gümrükçüoğlu isminin onaylandığını görüyoruz.


Şimdi asıl can alıcı soruya geliyoruz. Sayın Gümrükçüoğlu ile AK Parti, CHP’li Volkan Canalioğlu’nu geride bırakabilir mi? Asıl cevap bulması gereken soru bence budur. Sayın Gümrükçöüoğlu ismi gerçekten önemli.! Trabzon’da bütün teşkilatlarda Faruk Özak’ın ağırlığı bulunuyor. Sayın Özak’ın temayül adı altında yapılacak yoklamada işaret edeceği aday adayı birinci çıkardı. Sayın Özak Orhan beyi işaret eder mi? Kızılcahamam’da alınan karara göre evet. Sayın Özak ve milletvekilleri Orhan beye başbakanın önünde(Biri çekincelerini belirtip) desteklerini deklere ettiler.


Burada önemli ve dikkat çekici bir başka nokta da ise aday adayının partiyi bölmenin önünde toparlaması planlandı. Diğer aday adaylarından biri öne çıksa teşkilat yapısı ve seçmen nezdinde ciddi bölünmeler yaşanacaktı. Sayın Erdoğan öyle bir hamle yapıp karar aldı ki hem bölünmenin önüne geçti hem de parti bütünlük içinde yarışa girecek. Peki, bu olabilir mi? Elbette olabilir. Belediye başkanlığı koltuğunu düşünenler Gümrükçüoğlu isminden sonra hevesleri kırılsa da parti için destek kararı aldıklarını biliyorum. Sayın Gümrükçüoğlu’nun çalışmaları hükümet tarafından desteklenir ve ekip ruhuyla hareket edilirse yarışta şansları olabilir.


 


Nuri Albayrak, Gümrükçüoğlu ile son noktayı koydu...!


Nuri Albayrak’ın Orhan Gümrükçüoğlu lehine açıklama yapması temayül yoklamalarını başlamadan bitirdi. Sayın Albayrak’ın Trabzonspor adına yapmak istediği ancak başaramadığı çok ama çok önemli Akyazı projesi halen tartışılıyor. Bu tartışma esnasında kamuoyundan gelebilecek olan tepkilerin önüne geçmek için sayın Albayrak zamanlaması mükemmel çok önemli çıkış yaparak projeyi sayın Gümrükçüoğlu’nun yapabileceğini söyleyerek bir taşla birden fazla kuş vurmuş oldu.


Nuri Albayrak yönetiminin gündeme ve belli aşamaya getirdiği ve dönemin Albayrak destekli Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay tarafından yürütülen Akyazı projesini kimin bitireceği belli oldu. Sayın Albayrak konuyu Orhan Gümrükçüoğlu’nun çözeceğini söyleyerek sayın Gümrükçüoğlu’nu haberi olmadan zor durumda bırakmaz. Çünkü siyaseten sayın başbakanın yakın arkadaşı ve destekleyicisi. AK Parti’nin Trabzon’da kazanması için gerekli her türlü desteği de vereceğini bu açıklamayla deklere etmiş oldu.


Nuri Albayrak ismi çok önemli. Albayrak gurubunun Trabzon’da da yatırımları var. Zaten Akyazı’nın dolgusunu da 30 trilyona halledeceklerini söylemişlerdi. Teknik detaya girmeyelim ama sayın Albayrak’ın destek verdiği Orhan beye milletvekili Kemalettin Göktaş’da destek verecektir. Sayın Göktaş Akyazı projesini savunanlardan biri. Gelelim diğer milletvekillerine Sayın Mustafa Cumur dışında Orhan Gümrükçüoğlu isminde tereddüt yaşayan başka vekilde yok. Asım Aykan’ın aynı zamanda sınıf arkadaşı olan Orhan Bey sayın Albayrak’ın desteğiyle bir adım daha öne çıktı. 


Mucize olmazsa sayın Gümrükçüoğlu sayın Canalioğlu ile yarışacak. Burada Akyazı projesinin yerel seçimlerde belirleyici olacağını görüyoruz. Nuri Albayrak Akyazı projesi öncesinde Orhan Gümrükçüoğlu’na destek vererek başlatmış olduğu projenin tamamlanmasına katkı sağlarken AK Parti’nin Trabzon’da kazanması içinde adım atmış oldu. Peki, ne olur? Söz sırası millette…


 


Kabul ederse Ergin Aydın başkan yardımcısı olacak..!


Merkez ilçe başkanlığına aday olmayacağını açıklamasındaki en büyük gerçek belediye başkanlığı düşünden kaynaklanıyordu Ergin Aydın’ın. Bunu beklemesi kadar doğal hiçbir şey de olamazdı. Çünkü yıllardır teşkilatın içerisinde ve sevilen bir yönetici.


Ancak siyaset öyle bir değirmen ve düşünceye sahip ki çok iyi olman yeterli olmuyor. Bu değirmenin zaman içerisinde kimleri öğüttüğünü uzun uzadıya yazmaya gerek yok. Çok kısa örnekle konuyu geçiştirelim. Bir önceki seçimde AK Parti’ye seçime kazandıracağına inanılan hatta bu konuda kamuoyunda büyük destek gören aday son anda nasıl devre dışı bırakılmıştı. Koridorlarda yaşanan bu devre dışı Volkan Canalioğlu’nu koltuğa altın tepsiyle ikram etmişti. Volkan bey üzülmesin ve kızmasın ama geçen seçimi bireysel kredisinin yanında AK Parti’deki çekişmelerin kendinse kazandırmıştı.


Neyse konuyu dağıtmayalım. Şimdi de Ergin Aydın temayül yoklamalarına güvenerek aday adayı olduğunu açıklamış. Belki de hayatı boyunca vereceği en cesur kararlarından birisi buydu. Çünkü Ankara menşeli adayın önüne geçemeyeceğini kendisi de çok iyi biliyor. Tek şanssızlığı aday adaylığını daha önce açıklamasıydı. Şimdi ne geri adam atabiliyor ne de temayülden birinci çıkacağına inanıyor. Evet teşkilat yapısında açık ara farkla ilk sırada ama belirleyici olacak olan teşkilat değil ki!!!


Başbakan Erdoğan’ın vereceği son karar mucize olmazsa Orhan Gümrükçüoğlu’dur. Burada sayın Ergin Aydın’ın yapması gereken en önemli hamle bana göre kendisine teklif edilecek olan belediye başkan yardımcılığını kabul etmesidir. Çünkü başbakan Erdoğan Trabzon’u çok istiyor ve bölünme yaşanmasını istemiyor. Bu konuda farklı çalışma içerisine girecek olanı da parti de istemiyor. Ergin Aydın AK Parti’de aday yapılmadı diye başkaları gibi gidip Volkan beye çalışacak değil ya…!


 


Ulusoy’un “bekle gör” taktiği devam ediyor..!


60 yıllık iş dünyasının her kademesinde yer alan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy’un Şubat ayındaki seçimlerde aday olup olmayacağı yönündeki kararı “bekle gör” taktiğine dönüştü. Bunun tek nedeni ise kazanıp kazanamayacağı yönündeki belirsizlik.


Sayın Ulusoy’un bu saatten sonra aday olmasının ve yarışa katılmasının doğru olmadığını ısrarla vurgulayanlardanım. Çeyrek asırdan fazla Meclis başkanlığını yürüttüğü odadan artık ayrılma zamanının geldiğine istemeyerek de olsa inanmaya başladı..! Bunu yazmamızın da nedeni var. Sayın Ulusoy dikkat edin her seçim dönemi öncesinde yemekli toplantılar veya kısa şehir dışı gezilerle üyelerden destek ister güven tazelerdi.


Şimdi durum çok farklı..! Hem üyelerin yarısından fazlası değişecek hem de mevcut üyelerin seçilme şansları çok az. Değişim isteyen meslek gurupları bu değişimi kendi içlerinden başlatacak. Bu da çok kolay olmayacak. Yani eskisi gibi listeyi gönder yarışı kazan anlayışı hakim değil. Bu da en çok Ali Osman beyi etkiliyor.


Sayın Ulusoy’un yönetim kurulu başkanı Şadan Eren’le arasının nasıl odluğunu sormaya gerek yok. Normalde iyidir derler ama o kadar da iyi olduğunu sanmıyorum. Çünkü Ali Osman beyin meclis başkanlığındaki yaptığı ve yapmaya çalıştığı icraatlar hiçbir kesimden destek görmedi. Aksine ciddi anlamda da eleştiri konusu olmuştu.


Bütün bunları gören ve yaklaşan seçim öncesinde kendine pozisyon edinmeye çalışana Ali Osman bey eskisi kadar rahat ve kararlı değil. Çünkü seçim sonuçlarından endişeli.! Kazanacağını bilse bugünden itibaren medya kanalıyla adaylığını açıklar ve rakiplerine gözdağı verirdi.


Bu şartlar ve ahval içerisinde Ali Osman beyin atması gereken en büyük adım aday olmadığını deklere etmesidir. Bunu yaparsa hem meslek örgütlerinden hem de üyelerden büyük takdir toplayacaktır. Bunun sonucunda da “onursal başkanlık” payesine sahip olacaktır. Ali Osman bey gibi önemli bir işadamının meclisten dışlanması değil aksine duayen olarak faydalanılması gerektiğinin bir kez daha vurgularken zamana direnmeye çalışmasını doğru bulmadığımı söylüyorum.


 


Trabzonspor’da moda olmayanı istemek oldu..!


Trabzonspor’da yaşanan sorunları gün yüzüne çıkarmak ta(!!!) üstümüze yok. Her doğru,  doğru değildir özdeyişinden yola çıkan hiç kimse de yok. Amaç, varsa yoksa “saldıray abi” rolünde Trabzonspor’a ve onun mevcudiyetine yön verenlere karşı acımasızca eleştirilerde bulunmak.


Sezon başında Ey Trabzonsporlular size ilk yarı liderlik vereceğiz ne dersiniz diye sorsalar kim reddedebilirdi ki? Bırakın kabul etmeyi bu işte yanlışlık mı var yoksa bizimle dalgamı geçiyorlar diye “gece istihareye” yatardık. Teklifi her Trabzonsporlu istisnasız sezon başında kabul ederdi ama gelin görün ki zaman içerisinde çıkılan yolda sekteye uğrasa da elde ettiği puanlarla bugün Trabzonspor ligin zirvesinde. Hem de rakipleriyle arasında puan farkı ile….


Eksiklikleri yok mu? Elbette var. Hem de “Adana acılısı” gibi Trabzonspor’a acı çektirerek sürdürülmeye çalışılan eksiklikler. Hem takım içerinde hem de ekonomik yönden yaşanan sıkıntılara camianın zirvede bulunması nedeniyle sümen altında bekletiliyor. İlk tökezleme de ortaya fazlasıyla dökülecek. Moda belli ki olmayanı istemek oldu. Yani daha iyisi.! Peki daha iyisi olamaz mı? Olabilir tabiî ki. Gökhan ve ekürisi Umut daha iyi, Selçuk ve Colman daha verimli, Hüseyin ve Egemen daha güvenli, kenarlarda daha istikrarlı olursa çok daha iyi olur. Bunun için yeni takım ve birbirine alışmaları lazım, yani “uyum sorunu var safsatasını” da artık bir kenara bırakmalılar.


Futbolun dili birdir. Çıkarsın adam gibi işini yaparsın ve sorunu aşarsın. İşini yapamayınca her zaman olduğu gibi mazerete sığınmaya çalışırlar ki sen öyle yapma. Şimdi soruyorum ve ilgililerden cevap bekliyorum; Trabzonspor’da uyum sorunu var dedikleri dönemlerde elde edilen puanlarla ligin zirvesinde. Maç başına yaklaşık 2.25 puan toplamışsın. Bu da ligin sonunda 76 puana tekabül ediyor ki bugün verseler hemen kabul et çünkü şampiyonluk o puanla çantada kekliktir.


İlk yarıda kaç maç oynadın 16 peki kaç hazırlık maçı yaptın onu da koy üstüne. Bir de kupa maçların var. Kaç etti? Yaklaşık 25. 25 maç aynı oyuncularla maç oynayacaksın ve aldığın puanlarla havaya girip, güvenli yol alacaksın sonra da acaba sorusuyla kafa karıştıracaksın..! Yok öyle şey. Bu takım takviyesiz ve tüm eksiklikleriyle zirvedeyse yarın bana şampiyon olamamayı hiç kimse açıklayamaz. Hem de bir iki takviyeyle…!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.