Gümrükçüoğlu inandırıcı değil

Yerel seçime iki aydan az bir zaman kala, partilerin ve belediye başkan adaylarının vaatlerine bakıyorum, hiç biri bir önceki kadar etkileyici değil…

Tezvirata gerek yok,  kitaplığımda duran 2009 yerel seçimleri öncesinde Trabzon’da bu günkü iktidar tarafından dağıtılan 61 Projeyi anlatan, süslü, renkli, parlak yapraklı içi vaatlerle dolu kitapçığın pabucunu dama atacak yeni bir kitapçık henüz piyasaya sürülmedi!   

Hafızam beni yanıltmıyorsa 2009 yerel seçimlerinden üç gün önce dağıtılan 61 adet projeyi anlatan kitapçık, Trabzon’da yediden yetmişe herkesin eline geçmiş ve heyecanlandırmıştı!

O kitapçıkta atmış ayda yapılacağı vaat edilen yatırımlar, seçim sabahı sandık başına gidenlerin kafasının menevişlenmesine fazlasıyla yetmişti ve vatandaş, “Bu kez Trabzon kazansın!” deyip seçim mührünü AKP’ye ve onun adayı “Atom Karıncaya” vurmuştu!

***

 

Yine hafızam beni yanıltmıyorsa 61 Projenin rüzgarını arkasına alıp Belediye Başkanı seçilen,”Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu koltuğa oturduktan birkaç ay sonra Trabzon’daki gazete sahiplerine ve yazarlarına bir yemek vermişti.

Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, Cephanelikteki akşam yemeğine Belediye’den Özel Kalem Müdürü Mustafa Akkaya, Basın danışmanı Ahmet Yoloğlu ve Başkan yardımcısı Fahrettin Aksoy ile birlikte katılmıştı…

Ekspres’ten ise, gazetenin sahibi Hasan Kurt, Mustafa Güler, Erkan Şahinbaş, O.Cudi Yılmaz ve bendeniz yer almıştık…

Yalan söylemeye hiç gerek yok o günlerde, sekiz yıllık iktidarlığı döneminde AKP’nin Trabzon için bir çivi dahi çakmadığını bildiğim için dağıtılan kitapçıkta anlatılanların sözde ve yazıda kalacağı konusundaki hislerim beynimi kemiriyordu!

Bu menfi hislerim, Cephanelikteki akşam yemeğinde o günlerde çiçeği burnunda Belediye Başkanı olan Gümrükçüoğlu’nu dinledikten sonra, yerini pozitif düşüncelere bırakmıştı. Vaatlerin sözde ve resimlerde kalmayacağına dair içimi müspet hisler kaplamıştı! 

Trabzon için taş üstüne taş koyacak olanlara hiçbir zaman önyargılı olmadım…

Gümrükçüoğlu’nu o akşamki yemekte, beş yıllık zaman diliminde verdiği sözleri yerine getirebilecek biri olarak görmüştüm. O gece geç saatlere kadar dinlediğim Gümrükçüoğlu’nun Trabzon’un çehresini ve vizyonunu değiştireceğine gönülden inanmıştım.

***

 

Ama bugün Gümrükçüoğlu’na inanmıyorum!

Çünkü, kitapçıkta yazılanların içinde birinci sayfada yer alan Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi adına göstermeliğin dışında bir kazma vurulmadı. 2009 yerel seçimlerinden buyana hala aynı mezbelelik aynı Çömlekçi’de yerinde duruyor!

BugünGümrükçüoğlu’na inanmıyorum!

Çünkü, aynı kitapçığın 18. sayfasında Trabzon’un büyüyüp gelişmesine önayak olacak olan Güney Çevre Yolu, geçen 58 ay içinde bir gün bile gündeme gelmedi. Rafa kaldırıldı, tozlanmaya bırakıldı!

Bugün Gümrükçüoğlu’na inanmıyorum!

Çünkü, 29 Mart 2009 seçiminde Trabzon Belediyesi’nin AKP’ye geçmesinde büyük rol oynayan 61 Projenin içindeki 20. sayfada yer alan Modern Terminal hala resimlerde!

Yenisi ne zaman biter? Belli değil.

Bugün Gümrükçüoğlu’na inanmıyorum!

Çünkü, Boztepe’ye yapılması planlanan teleferik projesi için de tıpkı yukarıdaki vaatler gibi, geçen zaman diliminde bir direk bile dikilmedi. Başkan birinci yılında, “Teleferikle neyi seyredeceğiz..?“ derken adeta bizlerin aklıyla alay etti!

***

 

Belediye Başkanı O.F. Gümrükçüoğlu seçim yaklaşınca şimdi bu kadim şehrin sokaklarını geziyor. Trabzon’un hayat damarlarından biri olacak olan Kanuni Bulvarı üzerinde yapılan tünellerin son durumunu incelemek için çalışma sahasına gitmiş ve daha önceden 61 proje için söylediği sözü tekrarlamış, “Beş yıl içinde, bitecek” demiş. 

Bir de yolun bitmesi için “istikrar sürerse” diyerek de şart koşmuş… Tıpkı, “biz varsak siz de varsınız“ diyerek cemaate aba altından sopa gösteren Bülent Arınç gibi!

Gözüm gibi baktığım kitapçığın içinde 60 ayda yapılacağına dair söz verilip de yapılmayan onca yatırım gözümün önünde dururken, niye, nasıl beş yılda Kanunu Bulvarı biter sözünüze  inanayım?

 

İnanmamam

için bir

neden daha

 

Madem bugün Trabzon’da söz verilip de yerine getirilmeyenlerden bahsettik, öyleyse devam edelim…

Şayet evinizde veya işyerinizde internet kullanıyorsanız sizden isteğim Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü sitesine girmeniz.

Bu şehir evlatlarını nasıl yiyip bitirdiğini görün!

Hatırlayın AKP’nin kurmayları ve Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu bir önceki yerel seçimde tam 5000 kişiye iş imkanı sağlayacaklarına dair sözleri ve yazılı taahhütleri vardı.

Anlaşılan iş sözü tıpkı Çömlekçi, teleferik, otogar, çevre yolu gibi lafta kalmış!

Lafta kaldığını ben söylemiyorum…

Devletin kendi verileri yani Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün sitesinde tokat gibi yüze vuruyor!

2013 yılı aralık ayı sonu itibariyle Trabzon’da kayıtlı işsiz sayısı 25 bin 939, 2012 yılının aynı döneminde ise işsizlik oranı 20 bin 54 olarak yer almış…

Anlayacağınız 2013 yılında Trabzon işsizler kervanına resmi verilere göre  5 bin 884 kişi daha eklenmiş…

Meslek edindiriyoruz” diye mangalda kül bırakmayanlar hani verdiğinizi sözler?

Size söyleyecek tek sözümüz var:

Açtınız kurslar verdiğiniz sertifikalar karın doyurmuyor!

Haberiniz olsun!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum