Gümrükçüoğlu’na  eczacı sorgusu

Gümrükçüoğlu’na eczacı sorgusu

Eczacılar, karşı çıktıkları sistemin mimarlarından eski müsteşarı terletti

AKP Belediye Başkanı aday adayı Orhan Gümrükçüoğlu Eczacılar Odası’nı ziyaret etti. Ankara’da 30 bin kişiyle mevcut düzenlemeye karşı yürüyen başkan Nevzat Akman, mevcut düzenlemeyi sistemin mimarlarından biri olan Gümrükçüoğlu’na sordu. Gümrükçüoğlu, eczacı zincirine izin vermeyeceklerini söyledi. Eczacıların, katkı paylarını kesmekten kaynaklanan şikayetlerini haklı bulan Gümrükçüoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın eczacıların istemlerini dikkate alarak bir çözüm üreteceğine inandığını söyledi.

 

AKP'den Trabzon Belediye Başkanlığı'na aday adayı olmak için görevinden istifa eden Sağlık Bakanlığı eski Müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, ilde sivil toplum örgütlerini ziyaret kapsamında 18. Bölge Trabzon Eczacılar Odası'nı ziyaret ederek Başkan Nevzat Akman'la görüştü. Ziyarette gazetecilerin 6197 Sayılı Eczaneler ve Eczacılar Hakkında Kanun Tasarı Taslakları ile ilgili eczacıların dile getirdiği taleplerle ilgili soruları cevaplandıran Gümrükçüoğlu, eczacıların çok büyük fedakarlıklarla görevlerini yaptıklarını söyledi.

Eczacıların hastalar ilaçsız ve tedavisiz kalmasın diye büyük fedakarlıklar yaptığını belirten Gümrükçüoğlu, "Bu anlayışa müteşekkiriz" dedi. 2004 yılında bir ilaç kararnamesi yayınlandığını belirten Gümrükçüoğlu, şöyle konuştu: "Bu kararname ile Avrupa'nın en ucuz ilacını satma esas alındı. En ucuz ilaç satan 5 ülkenin fiyatlarını referans aldık ve ona göre fiyatları düzenledik. Bu aşamada bir önemli husus da döviz fiyatlarında yüzde 5 üzerinde düşüş veya artış yaşanacak olursa bu artışın fiyatlara yansıtılacağı idi. Malum 4 yıldır döviz fiyatları düşüyor. Eczacı akşam rafında 100 milyarlık ilaçla kapattığında sabah 90 milyar kapasite ile eczanesini açmış oluyordu. Gerçekten bunu her ne kadar gidermeye çalışsak da mevcut ilaçların tüketilmesi açısından uygulamanın 45 gün sonra başlatılması sebebiyle bu hayata pek yansımadı. Aynı zamanda firmaların eczacıların bu zararlarını karşılamalarını hep talep ettiysek de bu da hayata çok yansımadı. Gerçekten eczacılarımız çok büyük bir fedakarlık gösterdi. Adeta bunu kendi ceplerinden karşılar oldular. Tabii bunun bir sınırı olmalıydı. Bu konuda çok gayret gösterdik ama bunu tam olarak hayata

geçirdik diyemem."

Hasta muayene katkı paylarının eczanelerde alınmasıyla ilgili olarak konuşan Gümrükçüoğlu, şunları söyledi: "En son şikayetlerden birisi de muayene olan vatandaşın 1 Ekimde başlayan uygulama ile katkı payının eczacı tarafından kesilmesidir. Çok haklı olarak eczacımız diyor ki, bu benim asli görevlerimden değildir. Buradaki problem şu. Biz bunu Maliye ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımıza özel sağlık kuruluşlarının tümü hatta yapabilen kamu sağlık kuruluşlarında da bu sağlık katkı payı eczanelere

yük olarak bırakılmasın ve yerinde kesilsin dedik. Bu konuda çalışmalar sürdürülmektedir. Eczacılarımız bu konudaki taleplerinde de esastan haklıdır. Bir de 6197 sayılı Kanunda değişiklik yapılması hakkında kanun var. Burada da eczacı meslektaşlarımızın öngörüleri dışında tek adım atmayacağız. Sağlık Bakanımız da bu konuda pozitif yaklaşım içindedir. Emin olunsun ki Türk Eczacılar Birliği'nin (TEB) öngörmediği hiçbir değişiklik yapılmayacaktır."

YAŞANAN SIKINTILAR SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİNDEKİ AKSAKLIKLARDAN KAYNAKLANIYOR

Yaşanan sıkıntıların her üç bakanlığın yönetiminde olan sağlık uygulama tebliğinin yürütülmesindeki aksaklıklardan kaynaklandığını belirten Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Biz Sağlık Bakanlığı olarak vatandaşın ilaca kolay ulaşması için talepkar oluyoruz ve üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Eczacılarımız da bunu yapıyor. Vatandaşların ilaçsız kalmaması için fedakarca çalışıyorlar. En büyük fedakarlık da yüzde 12 gibi kar oranı olan büyük meblağ tutan ilaçları temine devam

etmeleridir. Burada kar değil tamamen sosyal hizmet anlayışı vardır"

Ekonomik şartların da yaşanan sıkıntılarda etkili olduğunu anlatan Gümrükçüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu an 2009 yılı itibarıyla bütçede ilaca ayrılan kaynak eski parayla 14 katrilyon 650 trilyon lira. Döviz fiyatlarındaki değişim bunu etkileyecektir. Yani ekonomik koşullar hem Sağlık Bakanlığını hem de eczacıları etkilemektedir."

Gümrükçüoğlu, zincir eczane uygulamasının da AK Parti iktidarında kesinlikle söz konusu olmayacağını anlatarak şunları söyledi: "Çok açıklıkla ifade ediyorum. Biz çalışırken bizimle çalışırken çalışan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve bizim bütün arkadaşlarımız görevdeyken zincir eczaneleri bu ülke görmeyecektir. Bu mesleği fedakarlıklarla yapan eczacıların öngörmediği bir düzenleme AK Parti hükümetinde görülmeyecektir. Zincir eczaneler diye bir şey Türkiye'de söz konusu olmayacaktır."

18. Bölge Trabzon Eczacılar Odası Başkanı Nevzat Akman da verdikleri mücadelenin para odaklı olmadığını belirterek "Biz bütün sıkıntıları üstlenerek her türlü fedakarlıkla hastaları ilaçsız bırakmamaya çalışıyoruz. Sorunlarımız tümüyle çözülmüş değil. Ama bunları konuşarak çözeceğimizi düşünüyoruz. Bizim birinci derdimiz insanımıza ilaç hizmeti sunmaktır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.