Gümrükçüoğlu’na haksızlık mı?

Trabzon’da en fazla eleştirilen kişiler dünden bugüne Belediye Başkanlarıdır. Belediye Başkanlıkları ateşten gömlek giyerler! Partilisi de eleştirir muhalefeti de. 
Trabzon’un en başarılı belediye başkanlarından biri olarak kabul edilen Orhan Karakullukçu’yu, başkanlıktan indiren muhalefet değil kendi partisindeki isimlerdi. 
Trabzon’u iki dönemdir yöneten başkan Gümrükçüoğlu’nu eleştirenlerin bir bölümü de kendi partisinin yöneticileri ve oy verenleri! 
Başkan Gümrükçüoğlu’nun beğenmediğimiz ve yanlış bulduğumuz onca icraatı var. Başkanlar aslında icraatlarıyla değerlendirilir. Son dönemlerde icraatı ile değerlendirilen başkan yok denecek kadar az. Başkana karşı kampanya yürüten AK Partililerin büyük bölümü, başkanı yaptıkları ve yapamadıklarından değil siyaseten hedefe koymuşlar. Başkanı bu yönüyle eleştirenlerin haksızlık yaptıklarını söyleyebiliriz. 
gumrukcuoglu.jpg
 
İki trilyonluk iftar yemeği!
iki-trilyonluk-001.jpg
Ortahisar Belediyesi, belediyeler tarihinde belki de bir ilke imza attı ve Ramazan ayında verdiği iftar yemeklerinin bedeli karşılığında bir iş yerini yemek firmasına sattı. Ortahisar Belediyesi Ramazan ayında 168 bin kişiye tam iki milyon( trilyon) 16 bin liralık yemek vermiş.
İYİ Parti Meclis üyesi Ali Sağır, belediye meclisinin dünkü oturumunda başkan Genç’e  “Ramazan’da kaç yerde kaç kişiye iftar verildi. Toplam ödeme tutarı ne kadardı?” diye sordu. Sağır’a cevaben, iftar yemeği ihalesine 11 firmanın katıldığı ve ihaleyi Ferrah Gıda’nın aldığı, Ortahisar’ın 6 ayrı mekanında iftar verildiği ve toplamda iki milyon 16 bin liralık ödeme yapıldığı belirtildi.  Ali Sağır, bu cevaptan sonra Belediye’nin Değirmendere’deki bir işyerinin yemek firmasına satılıp satılmadığını, satılmışsa kaça satıldığını sordu. 
Başkan Ahmet Metin Genç, “Meclis kararı ile satış yaptık. Meclis kararı olmadan satım yapamayız. Burası bakkal dükkanı değil. Meclis satış kararı aldı ve o satış kararına istinaden satış yapıldı’ dedi.
Ne diyelim hayırlı olsun!
 
Genç Büyükşehir Aydın Ortahisar mı?
genc-buyuksehir.jpg
AK Parti’de yerel seçim öncesi başkan adaylığı yarışı yaşanacak gibi. Trabzon’un Düzköy hariç tüm ilçelerle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanlığına sahip olan AK Parti’de, başkan adaylıkları için şimdiden çok sayıda isim çalışmaya başladı. AK Parti’deki başkan adaylıkları için parti içerisinde iki hatta üç farklı grubun adaylarının yarışacağı söyleniyor. AK Parti il yönetiminin etkili isimlerinden biri, büyükşehir belediye başkanlığı için Ahmet Metin Genç’in, Ortahisar belediye başkanlığı için Ergin Aydın’ın aday gösterilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Belediye Başkan adaylarının belirlenmesinde parti genel merkezinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etkili olacağını söyleyen eski yönetici, ‘Teşkilatlar ve partiye yakın dernekler, hangi aday üzerinde mutabakat sağlarsa, o isim aday gösterilir’ dedi.
 
***
AK Parti Trabzon il başkanı ve teşkilatı neyin kutlamasını yaptı? 24 Haziran akşamı Meydan Parkında AKP adına görkemli kutlamalar ve balkon şov yapılıyordu.
Acaba neyi kutluyordunuz Sn. Revi? AK Parti Türkiye genelinde %6 oy kaybederken, Trabzon'da %11 oy kaybetmesini mi?
Trabzon'da kullanılan oylar 30 bin arttığı halde AK Partinin 50 bin oy kaybetmesini mi?
Mevcut milletvekili sayısı 5 iken 4’e düşmesini mi? Hatta 4’üncü vekilin de zar zor, kıl payı kazanılmasını mı kutluyordunuz Allah aşkına…
O koltuklarda oturmanız kibirli olmanızı, burnunuzun büyümesini gerektirmez.
Sn. Erdoğan varını yoğunu ortaya koyacak, milletin gönlündeki yerini hep muhafaza edecek ve semeresini de görecek, sizlerde alçak dallara hiç konmadığınız halde ve de seçimde başarısız olduğunuz halde kutlama yapacaksınız elemi!
Unutmayın ki o koltuklarda oturuyorsanız bunu Sn. Erdoğan'a borçlusunuz, kibirli insanı Allah da, kul da sevmez.
Benden sizlere dost tavsiyesi olup, alıp almamak sizlere kalmıştır. (Ali Kantekin) 
***
Seçimler tamamlandı. Trabzon’un vekil dağılımı da netleşti.
Temenni ederiz ki, Trabzon halkının teveccühü ile seçilerek TBMM’de Trabzon’u temsilen yer alan Milletvekillerimiz, hemşerilerimizin beklentilerine cevap verirler. 
Bir Trabzonlu olarak, Trabzon Milletvekillerimizin seçim sürecinde dile getirdikleri hususların takipçisi olacağım. 
Yine bir Trabzonlu olarak, Trabzon Milletvekillerimizin Trabzon’umuza ilişkin yürütecekleri çalışmalarda, başvurdukları takdirde birikimlerimizi onlarla paylaşmaktan imtina etmeyeceğim.
Tabii ki sadece Trabzon’la ilgili değil, ülkemizin daha iyi olabilmesi adına yetkinliklerimizle alakalı konularda da, her türlü katkıyı vereceğimizi bilmelerini istiyorum.
Tekrar, seçim sonuçlarının hayırlı olmasını temenni ediyor, seçilen tüm milletvekillerine başarılar diliyorum. (Halil Memiş)
***
Türkiye Kamu Çalışanları Sendikası, Trabzon İl temsilcisi Coşkun Dilber, günlerdir Yöneticilik sınavlarındaki usulsüzlük ve partizanlığı dile getiriyor. Dilber’in haklı eleştirilerine cevap veren yok. Kamuda yönetici olacakların hemen hemen tamamının iktidara yakın sendika ve dernekler tarafından belirlendiği net bir şekilde ortada. AK Parti milletvekilleri ve il teşkilatı bile yönetici olmasını istedikleri kişilerin isimlerini sendika ve dernek yöneticilerine bildirdikleri iddia ediliyor.
Coştun Dilber, sosyal medyada ‘yöneticilik mülakatlarında belli bir sendikanın üyelerinin yüksek puan alması nasıl izah edilebilir?’ diye bir soru yönetti ve 6 şıklı bir cevap anahtarı verdi. Dilber’in soruları sorduktan sonra cevabı birlikte bulalım dedi. 
İşte Dilber’in soruları;
a) Bu sendikaya üye olanlar daha zeki.
b) Bu sendikaya üye olanlar muhtemeldir ki soruların cevaplarına daha yakın.
c) Diğer sendika üyeleri yöneticilik vasfından uzak.
d) Diğer sendika üyeleri mülakatta komisyon üyelerine saygısızlık yapıyor.
e) Yönetici olacakların listesini hazırlayanlar (Sendikacı, siyasetçi, kırtasiyeci veya her kimse) bu sendika üyelerini daha yakından tanıyor.
f) Hiç biri. Çünkü yönetici atamalarında kariyer ve liyakat esas alınıyor.
Lütfen doğru cevabı birlikte bulalım...

Önceki ve Sonraki Yazılar