Gümrükçüoğlu’na sorduklarımız!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu yeri geldiğinde eleştirdik, doğru yaptığında alkışladık, gerek gördüğümüzde de yol gösterdik...
Bu gazete Trabzon’da kim belediye başkanıysa aynı yolu izlemiştir. Diğer kurumlara bakışında olduğu gibi...

gümrükçüoğluna.jpg
Geçmişte Volkan Canalioğlu belediye başkanı olduğu dönemlerde de iş, siyaset ve basın camiasından kimse sesini çıkartmazken, hatalarını yine bizler kamuoyu ile paylaşmıştık... Ama bunu yaparken her şeyi açık ve net olarak dile getirdik. Gizli kapılar ardında hesap yapanların, hesaplarına göre gündem oluşturmadık.
Belki bugünlerde Gümrükçüoğlu’na iş ve siyaset dünyasından kendi işlerini yaptıramadıkları için farklı hesaplar içinde bulunanlar olabilir. Doğrusunu söylemek gerekirse kulislerde mevcut Başkan hakkında eleştiri getirenlerin oranına bakarsanız muhalefette görünenler azınlıkta kalır...
Parti içinde genel kanı Gümrükçüoğlu'nun yeniden aday olmayacağı yönünde. Bu nedenle geleceğe yönelik pozisyon arayışları şimdiden başladı. Siyasette yerini kaybedenler, iş dünyasından silinip gidenler Gümrükçüoğlu’nun aleyhinde açıklama söylemlerde bulunarak kendilerine önümüzdeki dönemler için yer bulmaya çalışıyor olabilirler. Kim bilir bakarız ki yarın Gümrükçüoğlu yeniden aday gösterilir, o zaman da roller yine değişir... Siyasette ve Trabzon ölçeğinde bunun örneğine defalarca rastladık.
Orhan Başkan'ın hizmetleri eleştirilebilir, hatası, yanlışı söylenebilir... Biz de gerek yüzüne gerekse de sütunlarımızdan kamuoyuna bunları defalarca sıraladık... Yine yüzüne söylediğimiz bir gerçeği de buradan yazmakta fayda görüyoruz.
Gümrükçüoğlu ekonomik olarak güçlüdür. Siyasi gücü de vardır ama haksız rant sağlama konusunda da o derece duyarlı ve titizdir. Kişilerin çıkarından çok toplumun çıkarını korumaya çalışır. Belki de bugün parti ve kent içinden yükselen aykırı sesler de Başkan'ın bu duruşundan kaynaklanıyordur.
Biz de toplum adına samimice sorduk, samimice cevaplar aldık. Gazetecilik sorumluğumuz da bunu gerektirir... Gerisi laf-ı güzaf!...

Soylu her yerde!

soylu-her-yerde.jpeg

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinin kaymakamı ve belediye başkanı Trabzonlu hemşehrimiz Murat Şener’dir. Kaymakam Şener, bu küçük ama stratejik ilçede önemli işlere imza attı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün Şırnak’ta idi. Ayda birkaç kez Güneydoğu Anadolu Bölgesine giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sınır birliklerini, valilikleri ve kaymakamlıkları ziyaret eder, halkla buluşur ve devletin halkın yanında olduğunu vurgular. Bakan Soylu, dün Şırnak’ta idi, muhtemelen yarın Trabzon’a gelecek ve Cumhurbaşkanına eşlik edecek.
Gazetemiz sahibi Hasan Kurt, bir ay önce Cizre’den Yüksekova’ya kadar olan bölgeyi adım adım gezmiş ve izlenimlerini yazmıştı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kim ne derse desin hükümetin en başarılı üç bakanından biri. Güneydoğu’da halk geçmişe oranla huzurlu ve rahat. Güvenlik güçleri, bölgede kuş uçurtmuyor.
Bölgede, Irak sınırından sızan bölücü hainler vur kaç taktiği ile arasıra da olsa askerimizi pusuya düşürüyor. Ancak, güvenlik güçlerinden gerekli cevabı alıyorlar.

***

Sistem, kimilerinin aç, kimilerinin tok, kimilerinin iyi yaşaması, kimilerinin de ölmesi üzerine kurulmuş. Lakin Tanrı sistemini herkesin ölümü üzerine kurmuş.
Sistem budur! Bak! Eski güveççilerin gitmesini dört gözle bekliyorsunuz biraz güveç yemek için. Tanrı sistemi mutlak olandır. (Temel Kahveci)

***

CHP'nin üzerine AKP rejiminde gitmek istemiyorum fakat Kemal Kılıçdaroğlu partisine hakim olmalı!
CHP'lilerin Tunceli'de hain Seyit Rıza'yı anmasıyla AKP’lierin Diyarbakır'da hain Şeyh Said'i anması arasında hiç bir fark yok!
Biri hain Alevi olunca CHP’lilerin, diğeri hain Sünni olunca AKP'lilerin kahramanı olması utanç verici!
Alevi olsun Sünni olsun CHP seçmeninin büyük yüzdesi bu hainin anılmasından rahatsız ve her şeyden önce bu seçmeni AKP gibi yıkıcı bölücü bir partinin seçmenlerinin önünde CHP'deki o malum azınlığın boyunlarını bükmeye hakkı yok.
Adama sormazlar mı siz Atatürk'ü kimseye vermiyorsunuz ama Atatürk ve TC düşmanı eli kanlı bir haini anıyorsunuz, bu ne perhiz ne lahana turşusu demezler mi? (Metin Yılmaz)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar