Gümrükçüoğlu’na yeni cephe!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun, başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana kendisini cansiperane destekleyen bir gazeteye noter kanalıyla açıklama göndermesi, farklı yorumlara neden oldu.

gümrükçüoğlu-001.jpg

Başkan Gümrükçüoğlu’nun tepki gösterdiği ifade, gazetenin ‘Kaşüstü’ndeki dal- çık Büyükşehir’in üst geçide direnişine rağmen’ cümlesi oldu. Başkan, Kaşüstü’ndeki dal-çık projesi sürecini anlattığı açıklamasının son cümlesinde ise ‘Hiçbir yalan, iftira ve entrika halka karşı sorumluluğumuzu yerine getirmede Belediyemizi engelleyemez’ ifadesini kullandı.

Bir gazete ve gazetenin patronu 6-7 yıldır tam destek verdiği Büyükşehir Başkanını neden seçimlere ramak kala eleştirmeye başladı.

Gazetenin patronu Başkanın açıklamasına yer verdikten sonra, ‘Yazdıklarımız, toplum vicdanında birikenlerin bir gazeteci sorumluluğunda zapta geçmesidir…. Yorumlarımız, sahiline lağım suyu akmayan, sahili b.. kokmayan, dolmuş cumhuriyeti olmayan, ortak akılla idare olunan bir Trabzon içindir’ diyor.

İyi güzel de bu gazeteci arkadaşımız Trabzon’un sahillerine lağım suyunun aktığına, sahilleri b.. götürdüğüne yeni mi şahit oldu,  dolmuş cumhuriyetini yeni mi fark etti. İtfaiye’nin önüne yapılan ucube köprülü yolu yeni mi gördü?

Görünen o ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun suyu ısındı. Yerine kim aday olur bilemiyoruz.

Cephanelik sohbetleri!

cephaneli̇kte.jpg

Trabzon’da eskiden kent merkezinde yaşayan hali vakti yerinde insanlar yaz aylarında yaylalara, Atatürk Köşkü civarına ve merkez köylere akın ederdi. Osmanlı öncesinde ise kenti yönetenlerin serinlendikleri mekanlar arasında bugünkü adıyla Cephanelik vardı. Cephanelik korunaklı bir alanda inşa edilmişti. Bu mekanın yeni işleticileri Ahmet Sarı ve Süleyman Hacıislamoğlu burada güzel bir tesis kurdular. Cephaneliğin önceki akşamki misafirleri arasında Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel, Tapu Kadastro bölge müdürü Adnan Cevher, Akçaabat belediyesi başkan danışmanı Turgut Aydemir, Tapu kadastro odası eski başkanı Ülfet Kırcı, Veteriner odası eski başkanı Sebahattin Yazıcı, Hakkı Emiroğlu da vardı.

Vali Yavuz’un duyarlılığı!

vali-yavuzdan.jpg

Trabzon’un en güzel plajlarından biri Akçakale’nin batısındaki Mersin Plajıdır. Tayfun Sezeroğlu, Mersin plajı ve çevresinde akşamları karanlıkta insanların yürüyemediğini ve bölgede nahoş olaylar olmaması için acilen ışıklandırılması gerektiğini söylemişti.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, vatandaştan gelen talep doğrultusunda Mersin plajı ve kamp alanlarını ışıklandırdı. Vali Yavuz’u duyarlılığından ötürü kutlarız.

Kemal Ulusoy Trabzon’da!

kemal-ulusoy.jpg

Trabzon ve Türkiye’nin dört bir yanında dünden bugüne binlerce kişiye iş ve aş veren merhum işadamı Ali Osman Ulusoy’un oğlu Kemal Ulusoy’un, kurban bayramı nedeniyle bir iki günlüğüne de olsa memleketi Trabzon’a geleceğini öğrendik. Kemal Ulusoy, geçenlerde bir günlüğüne Trabzon’a gelmiş zamanı olmadığından bir iki yakın dostu dışında kimse ile görüşemeden İstanbul’a dönmüştü.

Sümela gelecek yıla hazır olacak!

Sümela Manastırında devam eden restorasyon çalışmaları tam gaz devam ediyor. Manastırın, üzerinde çatlayan ve zaman zaman Manastır içine düşen kaya parçaları birer birer temizleniyor. Uzman ekipler, özel maddeden imal edilmiş patlayıcılarla çatlayan kayaları düşürüyor. Yaklaşık 5 milyon lira harcama yapılan restorasyonda işin yüzde 70’inin tamamlandığı ve Manastırın büyük bir ihtimalle gelecek yıl turizm mevsiminde ziyarete açılacağı bildirildi.

Yeni Partide ibre Hüseyin Örs’ten yana!

yeni-partide.jpg

Yeni partinin bir yandan ad, amblem ve tüzük çalışmaları devam ederken diğer yandan, ülke çapında teşkilatlanmada görev alacak isimler belirlenmeye başladı.

Yeni partinin kurucular kurulunda AKP’nin ünlü bakanlarından Kürşat Tüzmen, Trabzonlu ünlü yazar Nihat Genç, AKP kurucularından Abdüllatif Şener, CHP’li eski vekil Onur Öymen, MHP eski milletvekili Engin Alan, Osman Pamukoğlu gibi isimlerin yanında dallarında uzman çok sayıda ekonomist, üniversite hocası, işadamının yer alacağı bildirildi.

Yeni partinin adının henüz netleşmediğini belirten kurucu üyelerden biri, ‘İsim ve amblem kuruluş beyannamesi verildiğinde açıklanacak’ dedi.

Bu arada yeni partinin gençlik yapılanmasında şu ana kadar 45 ilde çalışma yapıldığı kaydedildi.

Yeni partinin Trabzon il başkanlığına ise son anda bir değişiklik olmaması halinde Hüseyin Örs’ün getirileceği öğrenildi. Örs’ün başkanlığındaki il yönetiminde hemen her partiden isimler yer alacak.

 

*************

 

Çocukluğumda anneannemlerin evinde bir odanın köşesinde bir Kıbrıs posteri vardı. Yanında da elinde G3’le bir Türk askeri. ‘Kıbrıs bir Türk Vatanıdır, bölünemez’ türü bir şey yazıyordu. Komşumuz rahmetli Fuat Mandan bir Kıbrıs gazisiydi. Birader askerliğini Lefkoşa’da yaptı. Ani müdahale mangasında olduğu için bir yıl gündüz uyudu. Üç yıl önce Mağusa’ya gittim. Bu adayla ilgili Vatan Yahut Korsan Ada adlı bir roman yazmaya niyetlendim. Havaalanında yaşadığım bir olay nedeniyle Kıbrıs’tan nefret ettim. Ve vazgeçtim. Adayla ilgili tuttuğum notlar Yolcu dergisinde yayınlandı. Bugün bütün Kıbrıslılardan nefret etme hakkımın yersiz olmadığı kanaatindeyim. (Metin Kondel)

****

 

Efes Celsus Kütüphanesi antik dünyanın Bergama ve İskenderiye ile birlikte 15 bine yakın ruloyla en büyük kütüphanelerinden biriydi… Asya Valisi Julius Celsus Polemeanus'un anısına M.S. 110 ve M.S. 135 arasında Celsus'un oğlu Julius Aquila tarafından yaptırıldı. Bu kütüphane Avusturya Arkeoloji Enstitüsünün katkılarıyla restore edildi ve ne yazık ki heykellerin orijinalleri 1907’de Viyana Efes Müzesi’ne götürüldü… Çünkü Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid Efes’te Avusturyalı arkeologların bulduğu birçok objeyle birlikte onları İmparator Franz Joseph’e hediye etti. Kütüphane 1970-1978 yılları arasında Avusturya ve Türk arkeologlarca tekrar ayağa kaldırıldı.

Nişlerdeki heykeller orijinallerinin kopyasıdır ve bilgelik, erdem, zeka ve ilmi sembolize ederler.

Sophia – Bilge, Arete – Erdem,  Ennoia- Zeka, Episteme – İlim.

Önceki ve Sonraki Yazılar