Gümrükçüoğlu’nu güldüren resim!

Geçenlerde Trabzon eski belediye başkanlarından ve eski milletvekillerinden Asım Aykan’ın, 16-26 Ağustos tarihleri arasında Trabzon’da film festivali düzenleyeceğini yazmıştık. Asım Aykan, emekli olduktan sonra da boş durmuyor. Hayır derneklerinde başkanlık yapıyor, çalışıyor.

gümrükçüoğlunu.jpg

Asım Aykan, düzenleyeceği film festivalinden masraflar düştükten sonra elde ettiği geliri başkanı olduğu ANADER’e verecekmiş.

Film festivali haberini, birinci sayfadan duyurmuş ve eski belediye başkanı Asım Aykan ile film yıldızı BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie’nin resimlerini yan yana koymuştuk.

Birinci sayfadan verdiğimiz bu haber Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ile yardımcısı Seyfullah Kınalı’yı çok güldürmüş…

Başkan Gümrükçüoğlu sabah ilk iş olarak Kuzey Ekspres Gazetesine bir göz atar. Başkan Gümrükçüoğlu gazeteyi eline alır, birinci sayfanın sağ üst köşesinde Angelina Jolie ile Asım Aykan’ın resimlerini yan yana görünce, başlar gülmeye…

Seyfullah Kınalı, ‘hayırdır başkan’ der…

Gümrükçüoğlu, Kuzey Ekspres’in birinci sayfasındaki resimleri gösterir ve ‘Seyfullah, bu Hasan gerçekten yaman biri ya… Seyfullah bu kimin aklına gelir’ der. Salondakiler kahkahayı basar.

Hazinedar’ın babası Yaşar abi!

Dün sabah saatlerinde Trabzon Devlet İstatistik eski bölge müdürü Sezer Bahadır aradı. Sezer Bahadır, emekli olduktan sonra bir ara Ege bölgesine yerleşmişti. Ege’deki yazlığına gidip geliyor.

Sezer Bahadır, CHP’nin iftar çadırı, başlıklı yazımızı okuduğunu belirterek, ‘İstanbul Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Giresunlu değil Ordu Fatsa, Bolamanlıdır. Hazinedarların Bolaman’da şimdi ne kadar bilmiyorum ama 45 yıl önce Trabzon Lisesinde okuduğumuz zaman çok büyük fındıklıkları vardı.120 ton civarında fındık yaparlardı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın babası Yaşar Hazinedar ve kardeşi 1950’li yılların sonunda 1960’lı yılların başında Trabzon Lisesinde paralı yatılı olarak okurlardı. Yaşar abi, yarı Trabzonludur. Yaşar abi uzun boylu ve yakışıklı idi. Biraz da zengin olduğu için kızlar etrafında fır dönerdi. Beşiktaş Belediyesi yalnız Trabzon’da değil 6 ayrı yerde daha iftar verdi’ dedi.

hazinedar.jpeg

Sezer Bahadır’a verdiği bilgiler için teşekkür ederiz.

Murat Zeki Solak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Trabzon’da en güvendiği isimlerden birinin Murat Zeki Solak olduğunu yazmıştık. Solak’ın AK Parti kongresinde il başkanlığına bile aday gösterilme ihtimali olduğunu belirtmiştik. Solak hakkında yazdıklarımıza AK Parti Trabzon teşkilatından olumlu ve olumsuz çok ayıda tepki geldi.

murat-zeki-solak.jpg

Murat Zeki Solak’ın Trabzon ve ülke sorunlarına yönelik çözüm önerileri olduğunu belirten bir partili, ‘Murat bey, gerçekten partimiz için önemli bir arkadaşımız. Alternatif görüşlere saygılı ve yapıcı bir isim’ dedi.

Murat Solak, tahminimiz o ki önümüzdeki süreçte AK Parti’nin Trabzon’da en etkili isimlerinden biri olacak.

Metin Kondel’den Doğu Karadeniz!

Yazar Metin Kondel, bu yaz tatillerini Doğu Karadeniz’de geçirmeyi düşünenler veya bölgeyi merak edenlere bir gezilecek mekanlar rehberi sundu. İşte Kondel’in Trabzon turizm rehberi;

‘Karadeniz'i sadece Uzugöl'ü ve Ayder'i görmek zannetme dangalaklığından vazgeçsinler.

metin-kondel.jpg

Karadeniz'e sahilden değil Torul - Maçka -Trabzon yolu üzerinden gelsinler.

Maçka'daki Hamsiköy'e uğrayıp mutlaka sütlacını tatsınlar. Sümela zaten Maçka'da!

Trabzon Ayasofya, Kostaki Köşkü (müze), Kabayannis Köşkü (Atatürk Köşkü), Yeni Cuma Camii ziyaret edilebilir.

Merak edenler için Kaymaklı Manastırı da var ama meçhulde!
Yanbolu Vadisi'ndeki Santa Köyündeki harabeleri Karadeniz'i ve tarihi yeniden anlamak isteyenler için önemli.

Sürmene'deki doksan dokuz pencereli Haşim Ağa Konağı, Tzida (Dirlik) Köyünün büyük kilisesi ve aynı köydeki iki eski kilise görülmeye değer.

Karadeniz'in en güzel gün batımı noktalarından biri Çamburnu'nda... Memiş Ağa konağına sadece aşağıdan bakın, tarihe sokuşturulmuş ruhsuz işletmecilik için okkalı bir küfür edin ve devam edin.

Uzungöl yarım günlük seyri hak eder!

Doğu Karadeniz'in en büyük konağı olan Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı Of'ta ama adresi bulabilirseniz.

Karadeniz'de birçok görkemli şey var. Ama bunlar sırf Rumlar, Ermeniler, Hıristiyanlar yaptığı için bir değer görmez!

Karadeniz'in tarihi görkemi, evleri, konakları sahipsizdir. Devlet ve belediyeler kâr getirmeyen hiçbir şeyi görmez.

Onun için iyisi mi siz Rize'yi boş verin direkt Batum'a gidin.

Petersburg Rusya'sının görkemli yapılarını inceleyin. Kafkas Dağlarına açılın. Moskova Madonnalarından makas alın!

Ordu'da trafik cezası ödemekten ve Rizeli kaba garsonlarla muhatap olmaktan iyidir. Kafkasya ile Anadolu arasındaki esas köprü Trabzon'dur.

Üzerinden bir yıl geçmemiş çayı satın alıp gülünç olmayın.

Karadeniz'in birçok ürünü dışarıda daha ucuz. Meselâ fındığı Kahraman Maraş'tan alın. Ciddiyim!’

Usta dedik çırak çıktı, Yanal dedik yenil çıktı!

Gazetemiz yazarı Prof.Dr. Burhan Çuhadaroğlu ilginç bir paylaşımda bulundu. Çuhadaroğlu Şöyle dedi:

‘Varsayalım ki Trabzonspor gerçek futbolunu oynadı ve Bursaspor’u evire çevire yendi. Bu durumda Rizespor da kümede kaldı ve büyük bir sevinç yaşadı. Bütün Rize insanı her şeyi bir yana bırakıp, kümede kalmanın sevincini yaşarken bunun minnetini kime yazacaktı? Saygıda, sevgide ve de algıda kim kazanacaktı? Rizelinin gönlünde kim yer bulacaktı? Sadece bunun için bile Bursa’yı yenmeye değerdi. Biz yeniden büyük takım nasıl olacağız sevgili arkadaşlarım? Peki şimdi ne kazanmış olduk, kin ve nefretten başka. Trabzonspor'un geleceği adına hangi kazanımı elde etmiş olduk? Bu öç alma duygusu akıl ve mantığın önüne böyle geçiyor işte. Buna stratejik akıl diyorlar, dünyanın akıllı egemen güçleri bununla dünyayı yönetiyorlar. Konuya böyle yüzeysel baktığımız sürece ne Türkiye ne de Trabzonspor düzlüğe çıkar. Yorum yazacak olan arkadaşlarım lütfen Trabzonspor'un hangi ellerde bu hallere düşürüldüğünü de göz önüne alarak fikir üretsin. Usta dedik çırak çıktı, Yanal dedik yenil çıktı...

usta-dedik-çirak.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar