Gümrükçüoğlu’nun açıklaması!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu adına dün basın- yayın daire başkanlığından bir açıklama geldi.
Açıklama şöyle; 
‘Trabzon Büyükşehir Belediyesi yasa ve mevzuatın dışında bir işlemin içerisinde olmaz. Fatih Sultan Mehmed’in İslam mührünü vurduğu, ecdad yadigarı Trabzon’un tarihine, kültürüne ve geçmişine layık kimliğini ortaya koyan bir şehir camisi yapmak Trabzon Belediyesi’nin 2011 yılından beri çalışmalarındandır. 

gumruk-ne-kadar.jpg
2011-2012’de dolgu alanları yönetmeliği beklenmiş, daha sonra 2013’te dolgu alanlarında ibadethane yapmak yasa ile TBMM’de kabul edilmiştir. Bunun üzerine projeler yapılmış ve uygulama Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile başlatılmıştır. 
Caminin protokol, Vip gibi saçma bir ismi olamaz, cami Müslümanlarındır, 780.000 Trabzonlunundur. Bu protokol, Vip gibi isimleri ortaya atmak kötü niyet belirtisidir. Caminin yapımı Trabzon halkı adına Trabzon Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ve takibinde sürdürülmektedir. Dernekler ve bağışlarla yürütülen masraflarda Belediye şirketlerinden hafriyat dahil para harcanmamıştır. Sayın Bilal Erdoğan’ın caminin yapılmaya başlanmasına bir dahli ve yönlendirmesi yoktur.’
***

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun 2009 ve 2014 seçim beyannamelerinde, Moloz’da dolgu alanında cami yaptıracağız, diye ne bir taahhüdü ne de bir söylemi olmuştur. Seçim beyannamelerinin metinleri arşivde duruyor, bakılabilir. Zaten cami işi de bir-iki yıldır gündemde…
Sıkıştıkça Fatih Sultan Mehmet’e atıfta bulunan belediye başkanı önce Fatih’in Trabzon’u fethettiğinde yaptığı icraatı okumalıdır. Moloz’da dolgu alanında, cami yaptırmak Trabzon’un tarihine, kültürüne ve geçmişine layık bir icraat değildir. Fatih Sultan mezarından kalksa, inanıyoruz ki, ilk önce Moloz’daki dolgu alanına cami yaptıranları sorguya çeker ve gerekli cezayı da verir.
Dolgu alanlarına ibadethane yapılması yasalaşsa da, burada yer ve mekan önemlidir. Sonuçta ibadethanelerin gösteriş için değil, insanlar için, inananlar için yapıldığı unutulmamalıdır.
Cami’nin VİP, Protokol, şehir camisi isimleriyle telaffuz edilmesi, kötü niyet değil bilakis yapılan işin yanlışlığını ortaya koyması açısından ironidir. Kent merkezindeki tarihi camilerin, bazı önemli isimlerin cenazelerinde yetersiz kaldığını, VİP veya Protokol kişilerin araçlarının park edileceği yerin olmadığını biz söylemedik. 
Caminin yapılmaya başlanması konusunda Bilal Erdoğan’ın dahli yoktur, ifadesi afaki bir söylemdir. Başkan Gümrükçüoğlu, Bilal Erdoğan’a caminin şöyle güzel olacağını, mekanın şöyle düzenleneceğini, kentin böyle bir camiye ihtiyacı olduğunu vs. vs. söyledi mi söylemedi mi? Biz başkanın bu ifadeleri söylediğini iddia ediyoruz. Başkan’ın bu söylemlerinden sonra da Bilal beyin, ‘O zaman yapın’ dediğini belirttik.
Bir de caminin hafriyat boşaltma işi var. Başkan para vermiyoruz dediğine göre vermiyordur ama belediyedeki kaynaklar öyle söylemiyor. Ve ayrıca Arsin dolgu alanındaki işletmenin ruhsatı var mı yok mu? Yoksa bugüne kadar neden verilmedi. Başkan bunu da bir açıklasa! 

Gümrükçüoğlu
bağış yapacak mı?

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ve Çevre Şehircilik eski bakanlarından Erdoğan Bayraktar’ın, yapılması için büyük gayret sarf ettikleri Moloz’daki cami için başkan Gümrükçüoğlu’nun bağış yapıp yapmayacağı merak ediliyor.
Başkana yakın bir kaynak, İstanbul ve Trabzon’da onlarca konutu ve arsası bulunan Gümrükçüoğlu’nun yeni yapılacak camiye katkı yapacağı ve bu rakamın da, Erdoğan Bayraktar’ın yapacağı katkı kadar olacağını ileri sürdü.  Bayraktar, yaptığı açıklama Moloz’daki camiye 3-4 milyon lira civarında katkı yapabileceğini söylemişti.

Beşirli’deki caminin
istimlak parası!

Beşirli Mahallesi sahilinde, deniz kenarında Beşirli deresine yakın bir alanda Eyüboğlu ailesinin bağışladığı arsa ve yaptırdığı cami, bir süre önce Karayolları tarafından istimlak edilmişti. Bu caminin istimlakından Müftülük o günkü para ile tam 900 bin lira almıştı.
O bölgenin 200 metre ilerisinde dolgu sahasında, kuş uçmaz kervan geçmez yerde Trabzon Müftülüğü yeni bir cami yaptırıyor. Caminin yapım giderlerini müftülük mü, karayolları mı yoksa hayırsever vatandaşlar mı karşılıyor bilmiyoruz. Yeni camiyi hangi kurumun yaptırdığının bu aşamada çok da önemi yok. Çünkü Müftülük, vatandaşın bağışladığı arsa ve üzerine yaptırdığı caminin istimlakı nedeniyle önemli bir miktarda para aldı. Trabzon Müftülüğünün burada yapacağı iş, yeni yapılan camiye o hayırseverin, o ailenin adını vermek olmalıdır.

Çuhadaroğlu
Bölüm başkanı!

Gazetemiz yazarı, KTÜ Mühendislik fakültesi Makine Mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden Prof.Dr. Burhan Çuhadaroğlu, aynı bölümün başkanlığına atandı. Görevi, Prof. Dr. Ertan Baydar’dan devir alan hocamızı kutlar, başarılar dileriz.

Aksoy’un Başkana
teşekkürü!

Gazetemiz yazarı KTÜ öğretim üyesi Prof.Dr. Atakan Aksoy, bir süre önce İstanbul’da düzenlenen TRANSİS2017 kongresine katılmıştı. Aksoy, kongrede Güney Ekspres Çevre Yolunun sürdürülebilirlik yönleriyle bir bildiri sunmuştu. Aksoy, daha sonra ‘elektromekanik otomatik otopark sistemleri’ üzerine kapsamlı bir yazı kaleme almıştı ve Büyükşehir Belediyesinin tanjantta yaptıracağı otopark ile ilgili düşüncelerini paylaşmıştı.
Prof. Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun, konuya yaklaşımına teşekkür etti ve  ‘Hazırlamakta olduğum bir projeye de başkanımızın destekleyeceğini umuyorum’ dedi.  
Aksoy, projesinin Trabzon için önemli olduğunu ve önümüzdeki günlerde detaylı olarak kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar