Gümrükçüoğlu’nun adaylığı!

Trabzon’da son birkaç haftadır merak edilen olay, AKP Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağı idi. Kamuoyunun merakını AKP il Başkanı Adnan Günnar, dün öğle saatlerinde giderdi ve Büyükşehir Belediye Başkan adayının Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu olduğunu açıkladı.

Trabzon’da son beş yıldır en fazla tartışılan, eleştirilen isim hiç şüphe yok ki, belediye başkanı Orhan Gümrükçüoğlu idi. AKP içerisinde de Gümrükçüoğlu’na karşı ciddi bir muhalefet vardı. Hatta partinin bir kanadı Gümrükçüoğlu’na cephe bile almıştı. Gümrükçüoğlu’nun temayül yoklaması ve anketlerde de durumu çok parlak değildi.

Gümrükçüoğlu’nun aday gösterilmeyeceği yazıldı, çizildi. Gümrükçüoğlu ile ilgili haberler ağırlıklı olarak AKP’den pompalanıyordu. Bir de, ‘büyükşehir belediye başkanlığını nasıl olsa AKP kazanacak, bari başkan değişsin’ diyenler vardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, il Başkanı Adnan Günnar, hatta eski bakan Faruk Özak ve partinin liberal kanadının hemen hemen tamamı Gümrükçüoğlu’nun yerine kerhen de olsa Muhammet Balta’nın aday gösterilmesine yeşil ışık yaktılar. Veya kamuoyunda bu şekilde algılandı.

Muhammet Balta’nın adaylığı gündeme gelince, partinin bir kanadından, eski etkili isimlerinden ve bazı STÖ temsilcilerinden büyük tepki geldi.  Bu sefer eski belediye başkanı Asım Aykan ve eski il başkanı Ahmet Metin Genç’in ismi öne çıkarıldı.

Bakan Bayraktar, Trabzon Havalimanında eski vekil Kemalettin Göktaş ile tartıştı.  Bayraktar ile Göktaş’ın Gümrükçüoğlu yüzünden tartıştıkları söylendi.  Bayraktar;  Muhammet Balta’nın tutmadığını görünce geri çekildi.

Orhan Gümrükçüoğlu ise karşı atağa geçti. Kemalettin Göktaş, Gümrükçüoğlu’nun aday yapılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü bile devreye soktuğu söylendi. Yeni Şafak Gazetesi ve Trabzon Limanını işleten Albayraklar da Gümrükçüoğlu’nun aday gösterilmesi için harekete geçtiler.  Albayraklar, önceki seçimde Gümrükçüoğlu’nu belediye başkan adayı yapmışlardı.
MÜSİAD Trabzon şubesi de Gümrükçüoğlu, dedi. Hatta AKP’de oldukça etkili olan Özgün Gıda Grubunun da Orhan Gümrükçüoğlu’na destek verdiği kaydedildi.

Orhan Gümrükçüoğlu’nu, Büyükşehir Belediye Başkan adayı göstermeyi düşünmeyen AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partide etkin olan grup ve kişilerden gelen baskı ve istek karşısında genel başkan yardımcısını aradı ve Gümrükçüoğlu’nun aday olarak açıklanmasını söyledi.

Genel Başkan yardımcısı Ekrem Erdem de il başkanı Adnan Günnar’ı aradı ve Gümrükçüoğlu’nun büyükşehir belediye başkan adayı olarak tespit edildiğini bildirdi.

Xxx

Gümrükçüoğlu bu süreçte yeniden aday gösterilmesi sürpriz değil. Çünkü Gümrükçüoğlu’nun karşısında ciddi bir aday yoktu. Mesela, Faruk Özak, Ahmet Metin Genç, Adnan Günnar, Ahmet Çubukçu vs. gibi isim yoktu.  Muhammet Balta’nın tutmayacağı baştan belli idi. Diğer isimler de aday olarak ortaya çıkmadılar veya aday gösterilmediler. Asım Aykan’ın son anda ortaya çıkmasını çokları danışıklı dövüş olarak nitelendirdi.

Gümrükçüoğlu’nun yeniden aday gösterilmesinin anlamı; AKP’de belli grupların izni ve desteği olmadan, genel başkanın ve çevresindeki ekibin olurunu almadan aday gösterilmek, önemli bir göreve getirilmek vs. mümkün değildir. 

Son söz olarak;  Her ne kadar önceki seçimlerdeki sonuçları baz alsak da sandık açılmadan seçim sonucu ilan edilmez. Orhan Gümrükçüoğlu da diğer adaylar gibi aday. Diğer adaylara nasıl hayırlı ve uğurlu olsun diyorsak Orhan Gümrükçüoğlu’na da aynı dilek ve temennilerde bulunuyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.