Gümrükçüoğlu’nun golü!

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, bir yandan belediyeye bağlı şirketlere, belediye bünyesine memur alımını sürdürürken diğer yandan da Büyükşehir’deki daire başkanlıklarına, müdürlüklere giderayak atama yapmayı sürdürüyor. Başkan Gümrükçüoğlu’nun son icraatından biri Gençlik ve Spor il müdürlüğü görevinden alınan Cemalettin Yazıcı’yı büyükşehir spor daire başkanlığına getirmek oldu. Gümrükçüoğlu’nun Yazıcı’yı daire başkanı yapmasını bazı AK Partililer Başkan’ın Süleyman Soylu’ya gol atması olarak nitelendiriyor. Kim nasıl yorum yaparsa yapsın Süleyman Soylu, bu tür ufak işlerle uğraşmaz. Yazıcı’nın daire başkanı olmasını da normal karşılıyoruz. Çünkü Yazıcı sporun içinden gelen bir isim.
 Bu hafta açıklanacak!

bu-hafta.jpgAK Parti’nin Trabzon ilçe belediye başkan adaylarının hafta sonuna kadar açıklanacağı bildirildi. AK Parti Genel Merkezi’nden sızan bilgilere göre, Trabzon’daki mevcut başkanların en az yarısı tekrar aday gösterilecek. 3 yıl barajına takılan başkanların yanı sıra 4 veya 5 ilçe için de yeni adaylar açıklanacak.  
AK Parti’de en fazla merak edilen Ortahisar ilçesinin başkan adayı. Parti genel merkezinde Ortahisar adayı olarak Ahmet Metin Genç’in isminin belirlendiği öğrenildi. Akçaabat’ta ise Mustafa Uzun ile Emre Akgün arasında tercih yapılacak. 

Ali Sağır’a geçmiş olsun!

ali-sagir-001.jpgİYİ Parti kurucularından, Trabzon büyükşehir belediye meclis üyesi Ali Sağır, akşamları Beşirli’deki mahalle kahvesinde stres atar. 1 Nolu Beşirli Mahallesi muhtarı Muhittin Eyüboğlu ile sohbet eder, mahalle sakinleri ile şakalaşır. Sağır geçenlerde soğuk algınlığından yatağa düştü, hastaneye kaldırıldı. Aldığı ilaçlar tansiyonunu düşürdü. Evde istirahate çekildi ve eski sağlığına kavuştu. Ali Sağır’a, dün CHP ile Trabzon’da yapılan ittifakta son durum nedir, diye sorduk. ‘Ben, görüşmelerin dışındayım. Azmi beyle Güzide hanım görüşüyor. Mantıklı bir paylaşım olacağına inanıyorum. Anlayamazlarsa Ankara iki tarafı anlaştırır’ demekle yetindi.

Hilmi Saral iddialı!

hilmi-saral.jpgTrabzon’un Of ilçesinde Belediye Başkanlığı bir asrı aşkın süredir Saral ailesindedir. Of ta hemen her yerel seçimde belediye başkanlığı için Saral ailesinin adayları yarışır. Of’un diğer güçlü ve etkili aileleri de, belediye başkanlığında aday çıkarmazlar. 31 Aralık’taki seçimde de yine Sarallar yarışacak. CHP’nin Of belediye başkan adayı Hilmi Saral, bu seçimde AKP’li seçmenden de oy alacağını iddia ederek, ’31 Mart’ın galibi biz olacağız. Oflu hemşerilerimin tümünün oyuna talibim’ diyor.

Mehmet Turan sahaya inebilir!

mehmet-turan.jpgÇarşıbaşı eski belediye başkanlarından Mehmet Turan’a, başkan adayı olması için çevresinden yoğun baskı geliyor. Çarşıbaşı’nın önemli isimlerinden Ahmet Çakır, ‘Mehmet bey, Çarşıbaşı’nda önemli hizmetler yapmış bir başkanımızdır. Bu seçimde aday olması halinde seçimi açık farkla kazanabilir’ dedi. 
Mehmet Turan, Millet İttifakının adayı olarak İYİ Parti’den belediye başkan adayı olabilir. Turan’ın aday olması halinde eski ANAP milletvekillerinden Avni Akkan’ın da Turan’ın seçilmesi için çalışacağı bildirildi. 

 

  Her şeyi hicri takvime göre ayarlayanlar ne hikmetse Mekke'nin fethini miladi takvime göre kutluyor. Her sene 31 Aralık Mekke'nin fethi oluyormuş...
Ramazan her yıl on gün fark ederken Mekke'nin fetih tarihi değişmiyor mu?
Bu zihniyetin bırakın başkalarına kendisine bile faydası yoktur. 
(Temel Kahveci)

Sevgili kimi AKP'liler, Mekke 31 Aralık veya 1 Ocak'ta değil 11 Ocak'ta Müslümanların eline geçti, Mekke'nin fethini kutlayacaksanız doğru tarihte kutlayın, ne olur artık kendinizi cehalete asker etmeyin ne olur!
Sizin görüşlerinizi sevmesem de biz bu milletin bireyleriyiz ve birbirimize saygıyla ve sevgiyle yaklaşmaya mecburuz.  Bakın bu gece, sizi yalan ve nefretle doldurup sokağa salıp ‘Yılbaşı günahtır’ diye milleti taciz ettirenlerin bir kaçı şu anda bir Arap kenti olan Dubai'de ve öyle bir Yılbaşı kutlaması yapıyor ki! Sidney'i bile gölgede bırakan havai fişek gösterisi emin olun Mekke'den de duyuluyordur.
Milleti taciz etmeyi bırakın, eskisi gibi normale dönün kendinize gelin! 
(Metin Yılmaz)

NE KADAR İNSANIZ NE KADAR İMANLIYIZ?

Neye göre hesaplamalıyız?
Cami ve cemaat sayısına göre mi?
Cemaat ve tarikat sayısına göre mi?
Umre ve Hac ibadeti yapanlara göre mi?
Sorumluluktan kaçmak için "Ulul emre itaat şart" bahanesine sığınanlara göre mi?
Zekat verirken elde sermaye olmasın diye gelir getirmeyen gayrimenkule nakitini bağlayanlara göre mi?
Müslüman iyi şeylere layıktır diyerek aç gezen kardeşine Audi A8 lastiğinden çamur sıçratan sarıklılara göre mi?
Kişisel menfaatini cennetle onu da seçimde oy kullandığı siyasal partiyle irtibatlandırarak biat edene göre mi?
Sorular uzatılabilir, gerek yok.
Yoksa ne kadar benden vaz geçip biz olduğumuza göre mi ölçmeliyiz imanımızı!
Benden bize yolculuk kolay değildir, birey olmayı, bağımsız düşünmeyi, doğruyu söylemeyi, doğruyu söylerken yapılan eziyetlere sabır etmeyi gerektirir.
Hakkı söylemek, hakta direnmek mümin olmanın tek ve yeter şartıdır.
Ölçü bu olduğunda insan ve inanan sayısı ne kadardır? Ben bu sayının içinde yokum, korkudan ölüyorum çünkü. Hz.Ömer'e seni kılıcımla düzeltirim diyemem.
Kaç kişi diyebilir, mesela; Sayın Cumhurbaşkanım Merkel G18 zirvesine o zenginlikle tarifeli uçak bileti ile giderken borç ödemek için borç arayan ülkenin cumhurbaşkanı olarak siz 500 milyon dolarlık uçakla o zirveye hangi hakla gidebilirsiniz?
Şair boşuna söylememiş;
Müslümanlik nerde! Bizden geçmis insanlik bile...
Adem aldatmaksa maksad, aldanan yok, nafile!
Kaç hakiki müslüman gördümse, hep makberdedir;
Müslümanlik, bilmem amma, galiba göklerdedir;
Hepimize mutlu bir yeni yıl dilerim! 
(Dr. M. Haydar Ustaoğlu)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar