Gümrükçüoğlu’nun planı iptal edildi!

 gumrukcuoglunun.jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun Ankara’da bir firmaya yaptırdığı Trabzon ili imar planına mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkemenin Trabzon ili genelinde beş binlik imar planının yürütmesini durdurması ile birlikte, Ortahisar Belediyesinin binlik planı da otomatik olarak iptal oldu. Mahkemenin nüfus kriterini ve kırsal alanların imara açılmasını gerekçe göstererek durdurma kararı verdiği bildirildi. Ortahisar Belediyesi beş binlik imar planına göre ilçe merkezini üçe bölmüştü. Değirmendere’nin doğusunun planını hazırlayıp meclisten geçirmiş, Değirmendere ile Beşirli ve Beşirli ile Akçaabat ilçesi arasındaki kısmını da düzenlemekte idi. Yerel mahkemenin beş binlik imar planına durdurma kararı vermesi olumlu karşılandı. Mahkemenin durdurma kararından sonra beş binlik planın yeniden yapılacağı bildirildi. 

Demiryolu masalı dinlemekten usandık!

 demiryolu-004.jpg CHP’den Ortahisar Belediye Meclis üyesi Oktay Söğüt, ‘Demiryolu masalı dinlemekten bıktık, usandık. Trabzon’un öncelikli sorunu demiryolu değil güney çevre yoludur’ dedi. Demiryoluna karşı olmadığını söyleyen Oktay Söğüt, ‘Samsun- Batum demiryoluna biz de destek veriyoruz. Ancak, demiryolu veya raylı sistem Trabzon’un trafiğini çözmez. Ayrıca raylı sistem rantıbal bir çözüm değildir. Ankara’da bile bazı semtlerde metro zarar ediyor. Trabzon’un acil ihtiyacı tünel geçişli güney çevre yoludur’ diye konuştu.
 
Söğüt, tünel geçişli güney çevre yolunun yapılması ile birlikte yeni yerleşim ve sanayi bölgelerinin de oluşacağını söyledi. Söğüt, Değirmendere vadisinde dere kenarında yapılması planlanan otogarın yerinin de yanlış olduğunu işaret ederek şunları söyledi:
‘Raylı sistem ne kadar yanlışsa otogarın yeri de o denli yanlıştır. Otogar için ideal yer Moloz mevkiidir’.
Bu arada Değirmendere vadisinde yapılması planlanan otogara, AK Parti’nin önemli isimlerinin de karşı olduğu bildirildi.
 

Tanjant’taki Ay-Yıldızı kim yaptırdı?

  tanjant.jpgTanjant yolu Hacıkasım kavşağına bir süre önce ışıklı bir ayyıldız ve içine de Osmanlı tuğrası yerleştirilmişti. Dün, bir okur aradı ve, ‘Tanjant’taki ışıklı ay yıldız motifi kim yaptırdı’ diye sordu ve ardından, ‘Bu motifi Elazığlı bir müteahitin yaptırdığı söyleniyor, doğru mu? diye ekledi. Konuyu araştırmadık. Bildiğimiz, motifi Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığıdır. Ancak okurun iddiaları da ilginç. Bizim tanıdığımız Murat Zorluoğlu, işini sağlam ve dürüstçe yapan biridir. Kimse merak etmesin İhaleleri de şeffaf yapar.
 

Sağlık Müdürlüğü torpillilerin yeri mi?

saglik-mudur.jpg  Trabzon’da bir sağlık ocağında görev yaptığını söyleyen sağlık personeli, Trabzon Sağlık Müdürlüğünün torpillilerin karargahı olduğunu iddia etti. Sağlık müdürlüğünün eskiden vilayet binasında hizmet verdiğini söyleyen sağlıkçı, ‘Eskiden müdürlükte bir iki doktor vardı. Şimdi müdürlük ve ek binalarında hemşire ve doktorlardan geçilmiyor. Doktor ve hemşirelerin çalışma mekanı sağlık ocakları ve hastaneler olmalı. Numune Hastanesi’nde eskiden diş polikliniği olan sağlık müdürlüğü ek binası, torpillilerin yeri’ iddiasında bulundu. 

‘Asan’ları unuttunuz!

  asanlari.jpgDün, KTÜ rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın yerine gelebilecek adayları yazmıştık. KTÜ’den arayan bir öğretim üyesi, aday adaylarının sayısının daha fazla olduğunu belirterek, ‘AKP eski milletvekili Aşkın Asan hanım ile kocası TSE Başkanı Habib Asan’ı yazmadınız. Asanlar, diğer adaylardan daha şanslı’ dedi. 
Bu arada KTÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden biri ise Tıp Fakültesi eski doktorlarından AKP milletvekili Kemalettin Aydın’ın da rektör adayları arasında olduğunu söyledi. 

                                                  ***************

İnsanoğlu sesini yükselt!
Bağımsız bilgiye arzunu göster!
Reklamlara inanmaktan vaz geç!
Yönetenleri sorgula ve senin temsilcilerin olduklarını onlara hatırlat!
Yavrularının kanının kumar masalarında, savaş alanlarında koz olarak ileri sürülmesine giydirilen kutsal mesajları geç!
Savaşın ancak kaçınılmaz olduğunda meşru olabileceğini unutma!
Paranın yaşam için amaç değil ürünlerin değişimi için araç olduğunu düşün!
Haz ve arzuların peşinde koşmaktan vazgeç!
Kapitalizm denen vahşi nizamın seni düşürdüğü açmazdan çık!
İnsanoğlu bitiyorsun, bitiriliyorsun, yaşamak zorunda olduğun tek bir gezegen var, kar arzuları, egemenlik iddiaları, güç savaşları ile bitiriliyor. Uyan!
Savaşa, savaşla kapitalistlerin kasalarına para doldurmaya hayır de!
İnsanoğlu sesini yükselt, hep birlikte haykır;
“Kapitalizme, çıkar için öldürmeye hayır”.
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar